Haberler

Santral Çalışanının Aldığı Bozcaada Beylik Koyu İhalesi İptal Oldu

Ekonomi Haberleri

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde santral çalışanı Zahit Ulaş tarafından kiralanan Bozcaada'daki Beylik Koyu'nun ihalesi iptal edildi

Çanakkale'nin Bozcaada İlçesi'ndeki, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü santral çalışanı Zahit Ulaş tarafından kiralanan Beylik Koyu'nun ihalesi iptal edildi. Ulaş hakkında ayrıca soruşturma başlatıldı. DHA'dan Burak Gezen ve Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Bozcaada'nın bugüne kadar bakir kalan, doğal güzellikleri ve eşsiz denizi ile dünyaca ünlü koyları, 2 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanan 'Tabiat Varlıkları ve Doğal SİT Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkındaki Yönetmelik' kapsamında özel sektör işletmesine açılmıştı. Adanın bakir koylarını kiralamak için 2014 yılı sonu itibariyle de 17 başvuru yapıldı. Başta Bozcaada halkı olmak üzere birçok kesim bu uygulamaya tepki gösterdi. İlk olarak Beylik Koyu kiralandı.

5 OCAKTA İPTAL EDİLDİ

Koyu, Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü çalışanı Zahit Ulaş'ın kiralandığının ortaya çıkması, bu tepkilerin daha da artmasına neden oldu. Bu gelişmelerin basına yansımasından sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, geçen 5 Ocak'ta ihaleyi iptal etti. Zahit Ulaş'ın, Beylikaltı Mevkisi'ndeki 1453.26 metrekarelik deniz tarafında kalan alanı kiralamak için 28 Nisan 2014 tarihinde başvuruda bulunduğu, 15 Mayıs 2014 tarihinde komisyon tarafından kiralama talebinin kabul edildiği öğrenildi.

YER TESLİMİ YAPILDI

Geçen 13 Kasım'da kendisiyle sözleşme imzalanıp, 1 Aralık 2014 tarihinde de yer teslimi yapıldı. Ancak inceleme sonucunda, kiralamayı yapan Ulaş'ın 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4-C maddesine göre geçici statüde çalıştığından, 'Geçici personelin istihdam edildiği sürece dışarıda kazanç getirici başka bir iş yapamaz' hükmüne istinaden ihale sözleşmesi fesh edildi. Ulaş hakkında ayrıca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı. Bu arada, Beylik Koyu da dahil olmak üzere adanın bakir koylarına gelen ve gelecek olan taleplerin Bakanlık tarafından değerlendirilerek, özel işletmecilere kiralanacağı öğrenildi.

ZAHİT ULAŞ SANTRAL MEMURU

Edsinilen bilgiye göre Zahit Ulaş santral görevlisi olarak çalışıyor. Aynı kaynak, Ulaş'ın izne ayrıldığını söyledi. Müdürlüğün sitesinde yer alan bilgilere göre de Zahit Ulaş'ın kadrosu "4C-İşçi" olarak görünüyor. Daha önce Tekel'de çalışan Zahit Ulaş'ın kadrosunun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne alındığı öğrenildi.

Kaynak: Haberler.Com / Ekonomi

Beylik Koyu Zahit Ulaş Çanakkale Bozcaada Turizm Kobi Memur Ekonomi Ekonomi Güncel Haberler

title