DTP'li Belediye Başkanı'na 5 Yıl Hapis İstendi

DTP'li Belediye Başkanı'na 5 Yıl Hapis İstendi

Terör Örgütü PKK Mensuplarına 'Dağda Yaşayan İnsanlarımız Bu Ülkenin En Onurlu İnsanıdır' Diyen DTP'li Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan İçin 5 Yıl Hapis Cezası İstendi.

DTP'li Belediye Başkanı'na 5 Yıl Hapis İstendi

Terör örgütü PKK mensuplarına "Dağda yaşayan insanlarımız bu ülkenin en onurlu insanıdır" diyen DTP'li Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan hakkında Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından mütalaa hazırlandı. Savcı, Belediye Başkanı Kalkan için PKK terör örgütünü halk nezdinde onurlu kılmak istediği ve örgüt propagandası yaptığı gerekçesiyle 5 yıl hapis cezası istedi.

Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan'ın 26 Kasım 2007 tarihinde basın toplantısında yaptığı konuşma nedeniyle yargılanmasına devam edildi. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Hüseyin Kalkan katılmadı. Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan iddia makamı, Belediye Başkanı Kalkan'ın, PKK terör örgütü mensuplarını halk nezdinde onurlu kılmak istediği, örgütün propagandasını yaptığı anlaşıldığından, sanığın fiil ve eylemlerine uyan 3713 sayılı yasanın 7/2. 5237 sayılı TCK'nın 53.

maddesi gereğince 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İddia makamının mütalaasına karşı sanık avukatı M. Emin Başar'ın savunma yapmak için mahkemeden süre talep etmesi üzerine dava ertelendi.

(AYŞ-ZG-NÇ-Y)