Dobruca Haberleri

Dobruca haber, Dobruca son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Dobruca - 04.08.2021
Üniversitemizin Ortağı Olduğu Avrupa Birliği Destekli AGREEN Projesi'nin Ortak Marka Stratejisi 1. Uluslararası Konferansı Ermenistan'da...
Tarım, ticaret ve araştırma sektörlerinin önde gelen paydaşlarına yönelik olarak, Erivan'da yüz yüze ve çevrim içi birlikte gerçekleştirilen Ortak Marka Stratejisi Uluslararası Konferansı'nın açılış konuşmaları Ermenistan Çevre Bakan Yardımcısı Anna MAZMANYAN, Ermenistan Ulusal Ziraat Üniversitesi Rektör Yarımcısı Mariam MOVSİSYAN ile AGREEN Projesi Genel Koordinatörü ve Dobruca Tarım ve İşletme Okulu temsilcisi Violeta DİMİTROVA-NAYDENOVA tarafından yapıldı.
Dobruca - 27.06.2021
Buski Laboratuvar Personeline Metot Eğitimi
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenen 2020 yılı Teknik Destek Programı kapsamında "Metot Geçerli Kılma ve Ölçüm Belirsizliği" eğitimi iki bölüm halinde BUSKİ Dobruca içmesuyu ve Doğu atık su arıtma tesislerinde gerçekleştirildi.
Dobruca - 12.05.2021
TİKA, "Erenler Sofrası" ile 82 ülkeden yaklaşık 1 milyon kişiye Türkiye'nin dost elini uzattı
Romanya'da Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı Dobruca bölgesi ile başkent Bükreş'te salgın nedeniyle zorluk yaşayan 2 bin aileye gıda paketi ulaştırıldı.
Dobruca - 18.03.2021
Son dakika haber | Avrupa'da, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi dolayısıyla anma törenleri düzenlendi
Bulgaristan 1916 Dobruca Muharebesi şehitlerinin defnedildiği Hacıoğlu Pazarcık'taki (Dobriç-Dobruca) Uluslararası Askeri Mezarlıkta Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği tarafından düzenlenen anma törenine, Büyükelçi Aylin Sekizkök'ün yanı sıra Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Hacı, Dobriç Belediye Başkan Yardımcısı, bölge müftüleri, Büyükelçilik ve Başkonsolosluk çalışanları, vatandaşlar ve soydaşlar katıldı.
Dobruca - 27.10.2020
TBMM Başkanı Şentop'tan, vefat eden Osman Durmuş için taziye mesajı
TBMM Başkanı, paylaşımında ayrıca Romanya'da Dobruca bölgesi Gürgenli köyünden, Türkçe ders kitapları yazarı, Kuran-ı Kerim'in Rumence tercümesini hazırlayan Rumeli'nin önemli Türkolog ve tarihçisi Mustafa Ali Mehmet'in vefat ettiğini dile getirerek, merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi.
Dobruca - 27.10.2020
TBMM Başkanı Şentop'tan başsağlığı mesajı
Romanya'da Dobruca bölgesi Gürgenli köyünden, Türkçe ders kitapları yazarı, Kuran-ı Kerim'in Rumence tercümesini hazırlayan Rumelinin önemli Türkolog ve tarihçisi Mustafa Ali Mehmet bugün vefat etmiştir.
Dobruca - 04.09.2020
TİKA'dan Romanya'da Müslüman mezarlığı
TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk ve Tatar? soydaşların yoğun olarak yaşadığı Romanya'nın Dobruca bölgesindeki Köstence ilindeki Müslüman mezarlığında yer kalmaması sebebiyle ortaya çıkan sorunların giderilmesi için?yıllardır yürütülen çalışmalar TİKA'nın desteğiyle sonuçlandı.
Dobruca - 23.05.2020
Bulgaristan'da asırlardır geleneksel arife günü yemeği hazırlanıyor
GELENEKSEL YEMEKLERİ TÜRKÜ VE ŞARKILAR EŞLİĞİNDE HAZIRLADILAR Bulgaristan'ın Kuzeydoğusunda Dobriç şehrinde yaşayan Türk kadınları da arife günü toplanıp, geleneksel yemekleri türkü ve şarkılar eşliğinde hazırlarken, ülkede 'buğday ambarı ovası' olarak bilinen Dobruca'da, kadınlar hamur işi, tatlı yapıp ve börek açtı.
Dobruca - 12.05.2020
TİKA'nın Romanya'daki gıda ve hijyen malzemesi yardımları devam ediyor
Buna göre TİKA, Romanya Müslümanları Müftülüğü, Romanya Demokrat Türk Birliği ve Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği iş birliğinde salgın sebebiyle karantina uygulamaları devam eden Babadağ başta olmak üzere Dobruca bölgesinde ramazan vesilesiyle ihtiyaç sahibi 1000 aileye daha gıda ve hijyen paketi ulaştırdı.
title