Diş Hekimleri Ceza İndirimi İstemiyor

Diş Hekimleri Ceza İndirimi İstemiyor

Samsun Dişhekimleri Odası, Sahte Diş Hekimlerine Uygulanacak Ceza Sınırının 3 Yıldan 2 Yıla İndirilmek İstenmesine Tepki Gösterdi.

Diş Hekimleri Ceza İndirimi İstemiyor

Samsun Dişhekimleri Odası, sahte diş hekimlerine uygulanacak ceza sınırının 3 yıldan 2 yıla indirilmek istenmesine tepki gösterdi.

Samsun Dişhekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker, diş hekimliği mesleğini eğitimsiz olarak uygulayan, sarılık, AIDS ve diğer bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olan, kanserojen maddeler kullanarak insan sağlığına zarar veren sahte diş hekimlerine verilen hapis cezalarının alt sınırının 2 yıla düşürülmek istenmesine karşı olduklarını söyledi. 8 Ocak 2008'de Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odalarının girişimleri ve milletvekillerinin desteği ile meclis genel kurulunda engellendiğini

hatırlatan Abdullah İlker, sahte diş hekimlerine verilen cezaların düşürülmesi ile ilgili maddenin yeniden görüşülmesi için 'tekriri müzakere' Adalet Komisyonu Başkan Vekili, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü'nün TBMM Başkanlığı'na önerge sunduğunu vurguladı. Sahte diş hekimlerine verilecek cezaların alt sınırının 3 yıldan 2 yıla düşürülmesinin, cezaların tecil edilebilmesine olanak sağlayacağını ifade eden İlker, "Ceza İnfaz Yasası'na göre, kişi ancak aynı suçu ikinci kez işlediği zaman hapis

cezası verilmektedir. Böylece zaten yakalanmaları çok zor olan sahte diş hekimleri ikinci kez yakalanıncaya kadar sarılık, AIDS ve diğer bulaşıcı hastalıkları yaymaya ve halk sağılığını tehdit etmeye devam edecektir. Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odalarının tüm girişimlerine rağmen, sahtekarlara verilen cezaların ısrarla düşürülmek istenmesinin gerekçesi anlaşılamamaktadır" dedi.

İlker, 22 bin diş hekimi olarak, yapılmak istenen değişikliği mesleğe hakaret, halk sağlığını hiçe saymak olarak değerlendirdiklerini de sözlerine ekledi.

(MD-SA-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA