Dha Yurt Bülteni-8

Dha Yurt Bülteni-8

1)BAKAN IŞIK: İHANET NE KADAR BÜYÜKSE, İHANETİ ÖNLEYEN KAHRAMANLIKTA BİR O KADAR BÜYÜKMİLLİ Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz darbe girişiminin büyük kahramanlıkla engellendiğini belirterek, "İhanet ne kadar büyükse, ihaneti önleyen kahramanlıkta bir o kadar büyük oldu.

Dha Yurt Bülteni-8

1)BAKAN IŞIK: İHANET NE KADAR BÜYÜKSE, İHANETİ ÖNLEYEN KAHRAMANLIKTA BİR O KADAR BÜYÜK

MİLLİ Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz darbe girişiminin büyük kahramanlıkla engellendiğini belirterek, "İhanet ne kadar büyükse, ihaneti önleyen kahramanlıkta bir o kadar büyük oldu. İnşallah bir daha ülkemiz böyle bir ihanet ile karşı karşıya kalmaz. Ama böyle bir ihaneti aklından geçirenlerin nasıl bir karşılık bulacakları 15 Temmuz gecesi milletimiz tarafından ortaya konulmuştur" dedi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Ak Parti Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker, Cemil Yaman, Zeki Aygün, Sami Çakır ve Mehmet Akif Yılmaz, şehit yakınları ve gaziler ile birlikte 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında İzmit Bağçeşme Mezarlığı'nda bulunan şehitliği ziyaret etti. Bakan Işık ve beraberindekiler mezarlara kırmızı karanfil bıraktı. Kocaeli Müftüsü Yusuf Doğan şehitler için Kuran'ı Kerim okurken, dualar edildi. Bakan Fikri Işık, 15 Temmuz'da tarihimizin en büyük ihanetiyle karşı karşıya kalındığını söyleyerek, "Ülkemizin içerisine yuvalanmış bir ihanet şebekesi Türkiye'de demokrasiyi askıya almak, milli iradeyi ortadan kaldırmak ve Türkiye'nin Allah muhafaza birliğine ve bütünlüğüne çok ağır bir darbe vuracak ihanete kalkıştı. Bu tarihimizin en büyük ihanetiydi. Milletimiz de tarihteki belki de en büyük başkaldırıyla karşılık verdi. Büyük kahramanlıkla bu ihanet girişimini engelledi. Bu hainlerin özellikle hak ettiği cezayı almaları noktasında gereken her türlü gayreti o gece gösterdi. Bu uğurda canlarını veren 249 şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gerçekten ihanet ne kadar büyükse, ihaneti önleyen kahramanlıkta bir o kadar büyük oldu. 2 bin 195 gazimiz canlarıyla bu ihanet girişimine dur dedi. Onlara da rabbimden acil şifalar diliyorum" dedi.

Milletin her ferdinin 15 Temmuz gecesi sokaklara döküldüğünü ifade eden Işık, şöyle konuştu:

"Bütün millet olarak o gece bu ihanet girişimini akamete uğratmak için sokaklara döküldük. Milletimizin her ferdi hiçbir siyasi görüş, hiçbir hayat tarzı gözetmeden her bir vatan evladı sahaya indi, sokaklara çıktı ve meydanları doldurdu. Bu hain darbe girişimine bedenlerini adeta siper etti. Milletimizin birlik ve beraberliğinin aslında bütün dünyaya gösterildiği bir gece oldu 15 Temmuz gecesi. Sadece 15 Temmuz da değil, bu toprakları bize ebedi vatan olması için hayatlarını kaybeden tüm şehitlerimize rahmet diliyoruz. Onların gösterdikleri kahramanlıkları bir kez daha anıyoruz. Gelecek kuşakların bu bilinçte yetişmesi için bu anma etkinliklerini de özellikle önemsiyoruz. Bugün İzmit şehitliğimizde sadece 15 Temmuz şehitlerimiz için değil, bu toprakları bizim vatanımız olması için canlarını feda etmiş bütün şehitlerimizi rahmetle andık. Onların kabirleri başında dua ettik. İnşallah bir daha ülkemiz böyle bir ihanet ile karşı karşıya kalmaz. Ama böyle bir ihaneti aklından geçirenlerin nasıl bir karşılık bulacakları 15 Temmuz gecesi milletimiz tarafından ortaya konulmuştur. Rabbim inşallah böyle bir durumu bir daha göstermez"

Görüntü Dökümü

-------------------------

-Bakan Işık şehit mezarlığına gelmesi

-Kırmızı karanfil bırakması

-Bakan Işık açıklaması

(Haber-Ergün AYAZ-Kamera: Orhan UZUN-İZMİT(Kocaeli), - 

=======================================================

2)HDP'Lİ ALTAN TAN: KATILDIĞIM CENAZEYE AKP MİLLETVEKİLLERİ DE KATILDI

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada savunma yaptı. İddianamede, öldürülen bir PKK'lı teröristin cenazesine katılmakla suçlanan Altan Tan, "Cenazeye binlerce insan katıldı. Hatta AKP milletvekilleri de katılmıştır" dedi. HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın, 2011 yılında öldürülen PKK'lı teröristin cenazesine katıldığı ve yaptığı bir konuşma nedeniyle 'Terör örgütü propagandası yaptığı' iddiasıyla yargılanmasına devam edildi. Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanık Altan Tan ve avukatı hazır bulundu. Duruşmada savunması alınan Altan Tan, katıldığı cenaze törenlerinde ve taziyelerde toplumu sakinleştirdiğini belirterek şöyle dedi:

"Tutanaklarda taziye duası okuduğum ve eylemleri durdurarak kitleyi dağıttığım yazılıdır. Cenazeye tarih itibariyle binlerce insan katılmıştır. Hatta AKP milletvekilleri de katılmıştır. Bunun örgüt propagandası ile bir alakası yoktur. Hayatım boyunca örgüt propagandası yapmadım. Ben toplumu sakinleştirdim ve taziye olduğundan dolayı herkesi sükunete davet ettim."

'KÜRT SİYASETİNDE DE ŞİDDETE KARŞI OLDUM'

Siyasetçi olarak Kürt meselesini savunduğunu belirten Altan Tan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kürt siyaseti ile ilgili devletin ve hükümetin politikasını yanlış buluyorum. Düşüncelerimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Abdullah Gül'e açıkladım. Uygulanan politikaların yanlış oldğunu, bu işin ancek demokrasi ile çözülebileceğini yüzlerine söyledim. Benim hiçbir dönem hiçbir örgüt ile bağlantım olmadı. Hiçbir zaman silahlı örgütleri savunmadım. Devletin de dönem dönem uyguladığı yasadışı çetelerin uygulamalarına karşı çıktığım gibi, Kürt siyasetinde de şiddete karşı oldum."

Mahkeme eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

DHA-Politika - Türkiye-Diyarbakır - Felat BOZARSLAN

======================================================

3)15 TEMMUZ ŞEHİDİ POLİS MEMURU KILINÇ, ANTALYA'DA ANILDI

15 Temmuz şehidi polis memur Muhammet Oğuz Kılınç, Antalya'daki mezarı başında törenle anıldı. Şehit polisin annesi Meltem Kılınç, "15 Temmuz zaferdir ve biz bu zaferi kutluyoruz. Oğlumun doğum gününü kutluyoruz" dedi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevliyken geçici görevle Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne gönderildikten sonra meydana gelen çatışmada şehit düşen polis memuru Muhammet Oğuz Kılınç için Antalya'da tören düzenlendi. Uncalı Mezarlığı'ndaki Polis Şehitliği'ndeki törene baba Zeki ve anne Meltem Kılınç, şehidin kardeşleri Gamze ve Onur Kılınç, akrabaları, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse ve Atay Uslu, Vali Yardımcısı Hüseyin Ece, Tugay Komutanı Albay Tahir Savran, Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ve protokolden birçok isim katıldı. Törende duygu dolu anlar yaşandı. Mezarlığa ilk gelenler arasında yer alan Kılınç ailesi, şehit çocuklarının mezarına karanfil bıraktı.

'BİNLERCE EVLAT KAZANDIK'

Gözyaşlarını tutamayan Kılınç ailesi, taziyeleri kabul etti. Tören öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan ve oğlu gibi kendisi de polis olan Zeki Kılınç, evladını bayrağın inmemesi için şehit verdiklerini söyledi. Şehitler tepesinin hiç boş kalmayacağını belirten Kılınç, "Evlatlarımız 15 Temmuz'da görevlerini ecdadına yakışır şekilde yerine getirdi. Evlatlarımız peygamberimize komşu oldu. Yaşadığımız sürece bayrağın dalgalanması için mücadele edeceğiz. Türk milleti şehitlerine sahip çıkmıştır. Bir tarafta vatan hainleri varken, bir tarafta da vatan kahramanları var. Kahramanların gittiği yer cennettir. Vatan hainleri ise hesabını vermektedir. Fırat Kalkanı harekatıyla hainler içerde ve dışarıda cezalandırılmaktadır. Bizler vatanımız için bir evladımızı vermiş olabiliriz, ama binlerce Muhammet Oğuzlar, Ömer Halisdemirler kazandık" dedi.

'NE EVLATSIZ NE VATANSIZ YAŞANIYOR'

Törende gözyaşları dinmeyen anne Meltem Kılınç ise 15 Temmuz'u oğlunun doğum günü olarak nitelendirdi. Kılınç, "15 Temmuz zaferdir ve biz bu zaferi kutluyoruz. Oğlumun doğum gününü kutluyoruz. Vatan sağolsun ama çok zor. Evlat acısı inanılmaz derecede çok zor. Bir anneye evlat mı can mı diye sorsalar evlattır. Fakat evlat sevgisi ile vatan sevgisi çok farklıdır. Ne vatansız ne de evlatsız yaşanıyor. Benim evladım şehit olarak çok güzel yerlere gitti" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NA ELEŞTİRİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Meltem Kılınç, "15 Temmuz'u özel bir gün olmaktan çıkarmak isteyenler var. Bunlara hakkımı helal etmiyorum. Dünya ülkelerinin gözleri bizim ülkemizde. Vatan hainleri ülkemizin peşini bıraksınlar artık" diye konuştu.

ÖĞRENCİLER DE KATILDI

Törende şehitler için Kuran-ı Kerim okundu. Protokol üyeleri de şehit Kılınç'ın mezarına karanfil bıraktı. Protokol, askeri şehitliği de ziyaret etti. Törene katılan şehit polisin yakınlarından bazıları dualar okunduğu sırada gözyaşlarına hakim olamadı. Törene, şehidin adının verildiği Oğuz Kılınç Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin öğrencileri de katıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------

Polis şehitliği dış plan 

polis şehit mezarlarından görüntü

Ailenin mezar ziyareti

Dua okumaları

RÖP 1:  Zeki Kılınç  ( Baba )

RÖP 2: Meltem Kılınç

Protokolün görüntüsü

Anne ve Babanın elleriyle birbirlerini tutmaları

Şehit polisin küçük kuzeninin ağlaması

Kuran-ı Kerim okunlası

Dua edilmesi

Mezar ziyareti

Detaylar

208 MB --06.32

 Haber: Hasan DEMİRBAŞ-Kamera: Mehmet KILIÇASLAN/ANTALYA,

===========================================================

4)ADRİANA LİMA GÜNE ERKEK ARKADAŞI İLE KAHVALTI YAPARAK BAŞLADI

 

BODRUM'a yazar olan erkek arkadaşı Metin Hara ile tatile gelen dünyaca ünlü Brezilyalı top model Adriana Lima, güne kaldığı villada kahvaltı ile başladı.

Top model Adriana Lima, erkek arkadaşı Metin Hara ile dün tatil için geldiği Bodrum'da geceyi, Dereköy Mahallesi'ndeki turizmci Şeyda Karakaya'ya ait olan ve genellikle düğünler için kiralanan 'No 81 Değirmen' adlı özel villada geçirdi. Güne erken başlayan ünlü model Lima ve erkek arkadaşı Hara, villanın ön terasında kahvaltı yaptı. Kahvaltıda ünlü model, sık sık selfie yaptığı erkek arkadaşı tarafından öpücüğe boğuldu.

Kahvaltıya askılı bluzu ile makyajsız çıkan ünlü modelin bol bol portakal suyu içtiği dikkati çekti. Basın mensupları ünlü modeli görüntüleyebilmek için büyük çaba harcadı.

Adriana Lima'nın, gününü kaldığı villada geçireceği, yarın ise Gökova Körfezi ve Yunan adalarını kapsayan mavi tura çıkacağı öğrenildi.

Görüntü Dökümü

--------------------

-Adriana Lima'nın kahvaltı yapmasından görüntü

-Adriana Lima'nın kaldığı villadan görüntü

-Basın mensuplarından görüntü

Haber-Kamera: Yaşar ANTER/ BODRUM (Muğla),

========================================================

5)DEAŞ AİT EL YAPIMI BOMBA ŞEHİTLİK MÜZESİNDE SERGİLENDİ 

SİİRT'te, 15 Temmuz darbe girişimi ilgili yapılan etkinlikler şehit kaburlerinin ve şehit müzesinin ziyareti ile başladı. Şehitler müzesinde, 1-2 Aralık 2015 tarihinde Irak'ın Musul kenti yakınlarındaki Başika bölgesindeki operasyonda ele geçirilen DEAŞ'a ait el yapımı bombanın da sergilendiği görüldü.  15 Temmuz ve Milli Birlik günü etkinliklerine, Vali Ali Fuat Atik, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Vali Yardımcıları Bünyamin Kuş, Yunis Koç, Siirt Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever, Askeri erkan, kamu kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığına bağlı Garnizon Komutanlığında bulunan şehitlik kabirlerini ziyaret eden heyet, daha sonra 15 Temmuz'da yaşamını yitiren şehitler için dua ve Kuran-ı Kerim okudular. Okutulan duaların arından terör olaylarından yaşamlarını yitirenlerin kabirlerini ziyaret eden Vali ve beraberindekiler daha sonra şehit kabirlerine kırmızı karanfil bıraktıktan sonra Garnizon komutanlığında bulunan şehitlik müzesini gezdiler.  3. Komando Tugay Komutanlığında bulunan şehitlik müzesini gezen Vali Ali Fuat Atik burada şehitler anısına yaptırılan fotoğrafları ve operasyonlarda terör örgütlerinden ele geçirilen malzemeleri inceledi. Müzede, 1-2 Aralık 2015 tarihinde Irak'ın Musul kenti yakınlarında bulunan Başika bölgesinde gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen DEAŞ'a ait el yapımı bir bombanında sergilendiği görüldü. Bombanın DEAŞ örgütün mensupları tarafından el yapımı olarak yapıldığını söyleyen komutanlar Vali Aitk'e "Sayın Valim, bu yapılan son operasyonlar sırasında bulundu. Bu el yapımı bomba DEAŞ'ın kendisinin el yapımı yaptığı bir bombadır. Yapılan operasyonda ele geçirdik ve buraya koyduk. Bu fotoğrafta gördüğün hali patlamamış halidir. Başka bir açıdan ise patlamış bir hali mevcuttur"diye bilgi verdiler.

Yapılan gezi ve törenlerinden arından heyet Siirt'te bulunan Yeni Mahalle Camisine geçerek burada 15 Temmuz Şehitleri için okutulan mevlit'e katıldı.

Görüntü Dökümü:

---------------------

-Garnizon komutanlığında yapılan törenden görüntüler

-Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması

-Müftünün dua okuması ve askeri erkanın görüntüsü

-Vali ve beraberindekilerin şehitler kabrine kırmızı karanfil bırakması

-Şehitlik müzesinin gezilmesi

-DEAŞ terör örgütüne ait patlamamış bombanın görüntüsü

-Komutanın bomba ile ilgili Valiye bilgi vermesi,

-Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Turan KOYUNCU-Mehmet Yücel DURAK/SİİRT,-

========================================================

6)YANLIŞ İHBAR SAHİL GÜVENLİĞİ HAREKETE GEÇİRDİ

BURSA'nın Mudanya ilçesinde yaşlı bir kadının denizde küçük bir kız çocuğunun boğulduğu ihbarı üzerine Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri denizde arama başlattı. Saatler süren arama çalışması sonucunda boğulduğu iddiaedilen kız çocuğuna rastlanmadı. Görgü tanıkları ise denize giren kız çocuğunun abisiyle birlikte sahilden ayrıldığını söyledi.

 Mudanya'nın Güzelyalı sahilinde dün saat 16.30 sıralarında yaşlı bir kadın, denizde küçük bir kız çocuğunun boğulduğunu iddia ederek cep telefonu ile sahil güvenliği aradı. İhbarı üzerine harekete geçen Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı, Mudanya İlçe Emniyet Müdürlüğü, Mudanya Belediyesi Arama Kurtarma ekipleri belirtilen bölgede arama yaptılar. Saatler süren aramanın ardından ihbarı yapılan kız çocuğuna denizde rastlanmadı. Görgü tanıkları, 10 yaşlarında bir kız çocuğunun denizde yüzdükten sonra 15 yaşlarında olduğu tahmin edilen abisi ile çıkarak eve gittiklerini gördüklerini ifade ettiler.  Bunun üzerine ekipler normale döndüler

Görüntü Dökümü:

---------------------------

Aramalardan görüntü

Detaylar

Tarık ARSLAN/ MUDANYA (Bursa), -

Kaynak: DHA