Cumhuriyet Bayramı Kutlanıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Cumhuriyet Bayramı Kutlanıyor

Cumhuriyet Bayramı Kutlanıyor

Cumhuriyetin ilanının 92. yıl dönümü Ankara'da da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devlet erkanının katıldığı törenle kutlandı.

Cumhuriyetin ilanının 92. yıl dönümü Ankara'da da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devlet erkanının katıldığı törenle kutlandı. Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen tören, bu yıl daha sivil ve renkli görüntülere sahne oldu.

Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şeref locasındaki yerini almasının ardından, başladı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Atlı Spor Eğitim Merkezi Komutanlığının Atlı Tören Kıtası ve Cumhurbaşkanlığı Koruma Başkanlığı Motosikletli Timleri eşliğinde tören alanına gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, üstü açık klasik otomobilden tören birliklerini ve katılımcıları selamladı. Erdoğan'a, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da eşlik etti.

Kutlamaları şeref locasından kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Bakanlar Kurulu üyeleri ile kuvvet komutanları da katıldı.

Törende ilk olarak, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korosu'ndan oluşan 150 kişilik ekip, İstiklal Marşı'nı okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın alandakilere hitabının ardından, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korosu'nca Ulvi Cemal Erkin'in  "Köçekce" ile Mozart'ın "Türk Marşı" eserleri seslendirildi.

Lise öğrencilerinin Arif Nihat Asya'nın "Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor" şiirini okuduğu tören, halk oyunları gösterileriyle devam etti. Planlanan paraşüt atlayışları ise yoğun rüzgar nedeniyle yapılamadı.

- Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndan "tüfekle gösteri"

Törende, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tüfek Gösteri Takımı'nca, tüfekle gösteri yapıldı. Askerlerin tüfekle marşlar eşliğinde yaptığı hareketler, protokol üyelerinden ve vatandaşlardan alkış aldı. Gösterinin sonunda askerler tarafından Türk bayrağı açılırken, yapılan anonsla gösterinin kutlamalar kapsamında ilk defa  gerçekleştirildiği belirtildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı personelinden oluşan "Karma Bando"nun alandaki yerini almasının ardından, tören geçişi başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören geçişine katılanları ayakta selamladı.

Tören geçişinde ilk olarak tören birlikleri karargahı, muharip ve iç güvenlik gazileri yer aldı. Daha sonra 81 ili temsil eden öğrenciler, taşıdıkları Türk bayraklarıyla tören alanından geçiş yaptı.

Daha sonra askerler tarafından taşınan sancakların geçişi gerçekleştirildi. Bu sırada protokol üyeleri ve vatandaşlar Türk bayrakları ve sancakları ayakta selamladı.

Garnizon Komutanlığına bağlı askerlerin geçişinin ardından, lise öğrencileri taşıdıkları büyük boy Türk bayrağı ve Atatürk posteri ile törene katıldı. İzci gruplarının geçişi sonrasında kız meslek, fen, Anadolu, Anadolu imam hatip, güzel sanatlar, sosyal bilimler lisesi öğrencileri tören geçişini yaptı.

- Geçit törenine ilk kez yabancılar da katıldı

Geçit törenine ilk kez yabancılar da katıldı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı tarafından Türkiye'de eğitim görmeleri sağlanan öğrenciler de ülkelerinin bayraklarıyla tören geçişine katıldı.

Polis Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin ardından, Polis Özel Harekat Birlikleri tören alınından geçiş yaptı. Kara Harp Okulu öğrencilerinin geçişi sırasında "Karma Bando" tarafından "Harbiye Marşı" seslendirildi. Tören, GATA öğrenci bölüğü, askeri öğrencilerin geçişleriyle devam etti.

Atlı okçulardan özel gösteri

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı askerlerinin ardından Komandolar, Jandarma Özel Operasyon, Jandarma Özel Harekat Birlikleri geçişe katıldı.

Çanakkale, Kurtuluş, Kore ve Kıbrıs Barış Harekatı gazilerini temsil eden "Tarihi Bölük" ile İstanbul Okçular Vakfı geçiş yaptı.

Atlı okçuların belirlenen hedeflere atış yaptığı sırada tören alanında milli sporcular ile yurdun 7 bölgesini temsil eden halk oyunları ekipleri de tören alanında yer aldı.

Seğmenlerin de katıldığı resmi geçitte, Türk Hava Yolları, Başbakanlık AFAD, Sağlık Bakanlığı UMKE ve Türk Kızılayı ekipleri de hazır bulundu.

350 öğrencinin taşıdığı Türk bayrağı

Atlı Tören Kıtası Süvari Takımı'nın Kurtuluş Savaşı'nda giyilen kıyafetlere yaptığı geçişin ardından, "Karma Bando"nun bıraktığı yere Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği ve Tarihi Osmanlı Birliği geçti.

Bu sırada, tören alanına 350 öğrencinin taşıdığı "dev" Türk Bayrağı getirildi. Mehter Birliği'nin mini konserinin ardından, öğrencilerin taşıdığı 60 metre boyunda, 40 metre enindeki Türk bayrağı, şeref locasının önüne taşındı. Bu sırada, Hava Kuvvetleri Komutanlığının gösteri timi "Solotürk" gösteri uçuşunu gerçekleştirdi. "Solotürk"ün gösterisi protokol üyelerince ilgiyle izlendi.

Tören alanında özel platform

Birçok yeniliğe ev sahipliği yapan tören kapsamında, alanda büyük bir platform kuruldu. Kırmızı ve beyaz renklerden oluşan platformun üzerinde ay yıldız motifi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafı ve "Cumhuriyetimizin 92. yılı kutlu olsun" yazısı yer aldı. Platformda, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bu yıl özel olarak tasarlanan logo da kullanıldı.

Törende, şeref locasının bir tarafında tarih boyunca kurulan 16 Türk devletinin bayraklarını taşıyan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı askerleri ile diğer tarafında da o devletleri temsil eden kostümlü askerler yer aldı.

Devlet erkanının tören alanına gelişlerinden önce Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korosu'nca bazı eserler seslendirildi. Bu sırada platformdaki ekranlardan Kurtuluş Savaşı ve cumhuriyetin ilanına kadar süreci anlatan görüntüler yayımladı.

Tören öncesi "Bir yolculuktur Cumhuriyet" konulu belgesel de vatandaşların izlenimine sunuldu.

AA - Son Dakika Haberleri

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Recep Tayyip Erdoğan, Politika, Güncel, Haber

title