Çocuk Doğmadan Artık Teşhis Koyulabiliyor - Haberler
Haberi Paylaş

Çocuk Doğmadan Artık Teşhis Koyulabiliyor

Çocuk Doğmadan Artık Teşhis Koyulabiliyor
Temsilci - Haberler | Yerel

Dicle Üniversitesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Meki Bilici, hastaya doğar doğmaz uygun ilaç, uygun tedavi ve uygun hayati desteğini sağlandığını belirtti.

Dicle Üniversitesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Meki Bilici, 7-14 Şubat tarihlerinin Dünya Doğumsal Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası olduğunu hatırlatarak, bu tarihlerde Ebeveynlerin Doğumsal Kalp Hastalıkları ile ilgili bilinçlendirilmesinin ve Ülkemizin bu hastalıkların tedavisinde yakalamış olduğu dünya standartlarının farkındalığının arttırılmasının planlandığını belirtti.

Erken Tanı Çok Önemli

Doğumdan itibaren ortaya çıkan doğumsal kalp hastalıklarının artık Anne karnındayken teşhis edilebildiğini belirten Dr. Bilici, bu sayede bebek daha doğmadan kadın doğum-yenidoğan-çocuk kardiyoloğu ve Çocuk kalp damar cerrahisinden oluşan bir ekibin doğacak olana bebek için hazırlıklar yaptığını ve hastaya doğar doğmaz uygun ilaç, uygun tedavi ve uygun hayati desteğini sağlandığını belirtti.

Hangi Hamilelere Anne Karnında Eko Yapılmalı

Doç. Dr. Meki Bilici Annede, babada veya kardeşlerinden Doğumsal kalp hastalığı olan bebeklere, Annede Şeker hastalığı, romatizmal kalp hastalığı olan bebeklere, yapılan ultrasonda böbrek, beyin, sindirim sistemi anormallikere saptanan bebeklere ve suyu az veya suyu çok olana gebelere de Fetal ekokardiyografi yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi

Dr. Bilici 7-14 şubat tarihleri arasında kalp hastalıklarına karşı duyarlılık oluşturmak, minik kalplere destek olmak amacıyla bu haftada çeşitli etkinlikler düzenlendiğini açıkladı. Doğumsal kalp hastalığı görülme sıklığının yaklaşık yüzde 1 olduğunu belirten Bilici, bu hastalıkların nerdeyse tamamının ülkemizde tedavi edilebildiğini söyledi. Bilici; "7-14 Şubat haftasının son günü aynı zamanda "Sevgililer Günü" olarak da kutlanmaktadır. Bu vesileyle Sevgililer Günü'nde bu minik kalpleri unutmamak dileğiyle kutluyorum"

Temsilci - Son Dakika Haberleri

Dicle Üniversitesi, Yerel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title