Cinsiyeti Tartışma Konusu Olan Atlet Semenya Dünyaevine Girdi

Kadınlar 800 metre dünya şampiyonu olan ve cinsiyet testine alınan Güney Afrikalı atlet Caster Semenya, kız arkadaşı Violet Raseboya ile evlendi.

Cinsiyeti Tartışma Konusu Olan Atlet Semenya Dünyaevine Girdi
09.01.2017 12:59 | Son Güncelleme: 09.01.2017 13:13

Cinsiyeti tartışma konusu edilen olimpiyat şampiyonu koşucu Caster Semenya, kız arkadaşıyla evlendi.

GELENEKSEL BİR TÖRENLE DÜNYAEVİNE GİRDİ

Kadınlar 800 metre şampiyon koşucususu Güney Afrikalı atlet, uzun süredir birlikte olduğu Violet Raseboya ile geleneksel bir törenle dünyaevine girdi.

Aralık ayında kız arkadaşıyla evlenen altın madalyalı atlet, düğün fotoğraflarını önceki gün sosyal medya hesabında yayınladı.

Güney Afrika'nın başkenti Pretoria'da yapılan düğün için Semenya, "mükemmel gün" yorumunu yazdı. Düğünde gelinlik giyen kız arkadaşının yanında işlemeli ceketiyle görülen Semenya, sosyal medyada yazdığı bir başka yorumda, "aşk ehlileştirilemez" dedi.

Semenya, son olarak Rio Olimpiyatları'nda 800 metre kadınlar kategorisindeki birincilik elde etmişti.

haberler.com/haber/2017/01/09/cinsiyeti-tartisma-konusu-olan-atlet-semenya-9144180_2614_m.jpg" width="640"/>

TIBBEN: HİPERANDROJEN

Semenya için daha önce kadın olmadığına dair iddialar öne sürülmüş ve cinsiyet testi yaptırması istenmişti. 26 yaşındaki atletin hiperandrojen olduğu öğrenildi. Bu da erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron seviyesinin yüksek seviyede olması anlamına geliyor.

Cinsiyet tartışmalarının ardından Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, Almanya'da düzenlenen 12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda cinsiyet testine tabi tutulan Semenya'nın 800 metredeki unvanını elinden almadı.

Güney Afrika Hükümeti, Semenya'nın avukatları ve IAAF arasında varılan ortak karara göre, "masum" olduğu anlaşılan Semenya'nın "kadınlar 800 metre dünya şampiyonu" unvanı, altın madalyası ve para ödülü kendisinde kaldı.

Karara göre, Semenya'ya yapılan cinsiyet testi sonuçları gizli tutulup, kamuoyuna açıklanmadı.

haberler.com/haber/2017/01/09/cinsiyeti-tartisma-konusu-olan-atlet-caster-9144180_6006_m.jpg" width="640"/>

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title