Çarlık Rusyası Haberleri

Çarlık Rusyası haber, Çarlık Rusyası son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Çarlık Rusyası - 26.04.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi: (3)
Toplamda 17 milyon insanın öldüğü 1. Dünya Savaşı döneminde yaşanan sivil kayıplar üzerinden bir değerlendirme yapacaksak, şunları da hatırlatmamız gerekiyor: Aynı dönemde Çarlık Rusyası topraklarında yaşayan yüz binlerce Alman ve Musevi kökenli vatandaşını Alman ordusuyla iş birliği yapma ihtimalleri olduğu iddiasıyla Sibirya tarafına sürmüştür.
Çarlık Rusyası - 24.04.2021
TBB: "Soykırım iftirasına karşı hukuk ve tarihsel gerçeklik temelinde mücadele önemli"
Açıklamada, emperyalistlerin "hasta adam" dedikleri Osmanlı'nın mirasının paylaşılması konusunda sulhen anlaşamayınca savaşın kaçınılmaz hale geldiğine işaret edilerek, Birleşik Krallık, Fransa ve Çarlık Rusyası'nın başını çektiği bağlaşık cepheye süreç içinde başka ortakların da katıldığı hatırlatıldı.
Çarlık Rusyası - 13.04.2021
Ölümsüz komediler İş Sanat Okuma Tiyatrosu'nda
En popüler komedi eserleri arasında yer alan, Nikolay Gogol'un Müfettiş'i 14 Nisan'da, William Shakespeare'in Aşkın Emeği Boşuna adlı oyunu ise 28 Nisan'da ilk gösterimini yapacak. Nikolay Gogol'un beş perdelik bir oyun olarak kaleme aldığı ve ilk kez 1836'da sahnelenen Çarlık Rusyası'ndaki bürokrasiyi eleştiren Müfettiş oyununu Mert Asutay ve Gökay Akgör seslendiriyor.
Çarlık Rusyası - 12.04.2021
Popüler komedi eserleri İş Sanat Okuma Tiyatrosu'nda
İş Sanat??????? açıklamasına göre, Nikolay Gogol'un 5 perdelik bir oyun olarak kaleme aldığı ve ilk kez 1836'da sahnelenen Çarlık Rusyası'ndaki bürokrasiyi eleştiren Müfettiş oyununu Mert Asutay ve Gökay Akgör seslendiriyor.
Çarlık Rusyası - 12.04.2021
Türk Konseyi'nden Türk Birliği'ne
Elbaşı Nazarbayev henüz Bakü zirvesinde, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin isminin "Türk Dilli Ülkeler" değil "Türk Devletler Konseyi" olması gerektiğini ifade etmişti. Kazan Üniversitesi Türk dilleri profesörü ve Ortodoks misyoneri olan Nikolay İvanoviç İlminskiy'nin (ö. 1891) fikir babalığını yaptığı, Çarlık Rusyası döneminde Rusya egemenliği altında yaşayan Türk ve Müslüman halkların asimile edilebilmesi için geliştirilen Kiril alfabesi kullanan "Türk Dilli (Dildeş) Halklar" (Turkic) kavramı, bölgede maalesef hala yaygın olarak kullanılıyor.
Çarlık Rusyası - 28.10.2020
SETA'dan "Türkiye-Rusya-İran ekseninde Karabağ çatışması" paneli
Dağlık Karabağ ve Rusya'nın politikaları SETA Dış Politika Uzmanı Güler, Dağlık Karabağ ve çevresinde Türk dünyası içerisinde bir "tampon bölge" oluşturulmak istendiğini ve bu politikaların aslında 19'uncu yüzyılın başında Çarlık Rusyası'nın politikalarına dayandığını belirtti.
Çarlık Rusyası - 09.10.2020
İran Karabağ sorununun taşıdığı riskleri görmezden geliyor
İran 1991 yılında bağımsızlıklarını ilan eden Azerbaycan ve Ermenistan'ı resmi olarak 25 Aralık 1991 tarihinde tanımıştır. Tahran'ın her iki ülkenin bağımsızlığını aynı gün tanımış olması, bu iki ülkeye yaklaşımını da göstermektedir. 1813 ve 1828 yıllarında Çarlık Rusyası ve Kaçar Hanedanı arasında imzalanan Gülistan ve Türkmençay Antlaşmaları neticesinde, bugünkü Azerbaycan ve Karabağ dahil olmak üzere Güney Kafkasya'daki topraklar Rusya'ya bırakılmıştı.
Çarlık Rusyası - 08.10.2020
Türk Dünyası Parlamenterler Vakfından Azerbaycan'a destek
Çarlık Rusyası'nın tampon bir bölge oluşturma projesiyle 1826-1828 ve 1878 yıllarından sonra Osmanlı toprakları ve İran'dan göç eden Hristiyan Ermeniler ile tamamen Müslüman Türk yurdu olan Dağlık Karabağ'ın demografik yapısını değiştirme gayretinin Sovyetler Birliği döneminde de devam ederek bugüne kadar geldiğini aktaran Çalışkan, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası kuruluşların ve devletlerin çağrılarına rağmen Ermenistan'ın bu zamana kadar işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmediğini, her fırsatta saldırgan tutumunu devam ettirdiğini kaydetti.
Çarlık Rusyası - 09.09.2020
Fransa ve Yunanistan: Doğu Akdeniz'deki büyük hesaplaşmanın vekil aktörleri
Bu bağlamda ABD'nin küresel hegemonya hedefinin önemli bir parçası olan Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) tarihsel kodlarına hızlı bir dönüş içerisinde bulunan Çin'in Batı'ya Doğru Politikası'nda önemli bir enstrüman olan Kuşak ve Yol Girişimi'nin, Çarlık Rusyası/SSCB özlemi içinde olan ve bunu Güney'e Doğru Politikası ile hayata geçirmeye çalışan Rusya'nın, Batı'ya ve Doğu'ya Doğru Politikaları ile "4.
Çarlık Rusyası - 05.08.2020
Lüblin üçgeni: Tarih tekerrür eder mi?
1569-1795 yılları arasında tarih sahnesinde yer alan Lehistan-Litvanya Birliği, özellikle 17. yüzyılda Avrupa'nın en güçlü devletlerinden biriydi. Bu birlik, Lehistan ve Litvanya topraklarının yanı sıra günümüz Ukrayna, Belarus, Letonya ve Moldova topraklarının da bir kısmını kapsıyordu. Gerek bu devlet gerekse de Lehistan ile Litvanya birleşmeden önce ayrı ayrı Rusya'nın en büyük düşmanıydı. Fakat Doğu Avrupa'da verilen hakimiyet mücadelesi Rusya'nın galibiyetiyle sonuçlandı. Ukrayna ile Belarus toprakları, Çarlık Rusyası'na dahil oldu, Polonya birkaç kez Rusya ile Avrupa ülkeleri arasında paylaştırıldı.
Çarlık Rusyası - 05.07.2020
Haftanın tarihine bakış
1833- Osmanlı Devleti ile Çarlık Rusyası arasında "Hünkar İskelesi" anlaşması imzalandı.
Çarlık Rusyası - 30.06.2020
Macron'un Libya hezimeti ve Türkiye tepkisinin jeopolitik arka planı
Peki, Macron son dönemde niçin Türkiye'yi hedef alıyor? Hedef gerçekten Türkiye mi? Yoksa Türkiye ve Libya üzerinden başka hedefleri mi gerçekleştirmek istiyor? Bu hedefler neler olabilir ve bunları gerçekleştirebilmesi mümkün mü? Fransa bunun için ne tür tezgahlar peşinde? Macron'un bu politikasına, başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere, diğer aktörler nasıl bakıyor? Macron Türkiye'yi niçin hedef alıyor? Öncelikle şu hususun altını çizmek lazım: Fransa Türkiye'yi Macron öncesinde de hedef alıyordu ve bunun temelleri 19. yüzyıla kadar götürülebilir. Mehmet Ali Paşa isyanı akabinde Mısır üzerinden hem Osmanlı'yı hem de İngiltere'yi kendisine hedef olarak belirleyen Fransa'nın temel hedefi, hiç kuşkusuz "Kuzey Afrika Hattı" üzerinden Avrupa-Orta Doğu'da bir güç merkezi olmak ve Avrupa/Batı'nın da liderliğini üstlenmiş büyük bir imparatorluk kurmak idi. Bu hedef, Cebelitarık'tan başlayıp, Süveyş Kanalı üzerinden Aden körfezine kadar uzanan bölgeyi kontrol etmekle eşdeğerdi ve bu aynı zamanda "Akdeniz Havzasını" kontrol etmek anlamına da geliyordu. Fransa'nın bu hedefi hiç kuşkusuz dönemin iki gücünü ciddi anlamda rahatsız etmekteydi: Büyük Britanya İmparatorluğu ve Çarlık Rusyası.
Çarlık Rusyası - 30.06.2020
Rusya'daki anayasa referandumu nasıl okunmalı?
SSCB'nin yıkılışından sonra nükleer silahlar konusu, askeri üsler, borçlar ve alacaklar vb. sorunlar, bu anlayış çerçevesinde çözülmüştü. Yine Vladimir Putin'in Sovyetlerin yıkılışının 20. yüzyılın en büyük jeopolitik felaketi olduğunu birçok kez zikretmesi ve örneğin, günümüz Rusyası'nın milli marşının sözlerine SSCB milli marşının bestesinin giydirilmiş olması vs. Kremlin'in zaten SSCB'nin mirasına eskiden beri sahip çıktığını gösteriyordu. Aslında Putin yönetiminin hem Çarlık Rusyası'nın hem de SSCB'nin kendince en iyi yönlerini seçerek bir sentez oluşturduğunu yıllardır gözlemliyoruz.
Çarlık Rusyası - 21.06.2020
Haftanın tarihine bakış
1854- Çarlık Rusyası ordularının, savaş meydanını terk ederek geri çekilmesiyle Silistre Zaferi kazanıldı.
Çarlık Rusyası - 21.05.2020
Tarihin karanlık sayfası: Çerkez sürgünü
Çarlık Rusyası'nın, Kafkaslardan Çerkez halkını sürgüne göndermesinin üzerinden 156 yıl geçti.
Çarlık Rusyası - 24.03.2020
Putin'e ömür boyu başkanlık yolu açıldı
Avrasyacılık akımına kilise ve siyasi partiler de destek veriyor Rusya Federasyonu'nda 21. yüzyılın başından bugüne kadar yaşananları bir başka perspektiften Avrasyacıların, "Çarlık Rusyası" hayaliyle yaşayanların ve Rus Ortodoks Kilisesi'nin ortak faaliyeti olarak değerlendirmek gerekiyor.
Çarlık Rusyası - 25.02.2020
Gürcistan'da "Gürcü Camilerindeki Süslemeler" kitabı tanıtıldı
Bluaşvili de kitapta yer alan camilerin genel olarak Çarlık Rusyası ve Sovyetler Birliği döneminde inşa edildiğini aktardı.
Çarlık Rusyası - 23.02.2020
ÇERKESLERDEN RUSYA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİNE TEPKİ
"TARİHİ GERÇEKLER HİÇ DE ÖYLE DEĞİLDİR" Basın açıklamasını Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Faruk Arslandok yaptı. "Çerkesler, Rusların tarih sahnesine çıkmasından binlerce yıl öncesinden beri Kuzey Kafkasya'da yaşamaktadır" diyen Arslandok şunları söyledi: "Rusya Federasyonu'nun Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov, 13 Şubat 2020 tarihinde verdiği demeçte, 19. yüzyılda Rus Çarlığı'nın yurtlarını işgal ettiği Çerkes halkına uyguladığı "Soykırım ve Sürgünü" yok sayan ifadeler kullanmış; söylediği yalanlarla tarihi tersyüz etmeye yeltenerek Çerkes halkını Rus şovenistlerce uydurulan düzmece bir tarihin öznesi yapmaya çalışmıştır. Yerhov, sanki Çarlık Rusyası "Soykırım ve Sürgün" suçunu işlememiş gibi davranarak, Çerkeslerin Rusya'ya yönelik tepkilerinin önyargılardan kaynaklandığı iddiasıyla, Türkiye'de birilerinin soykırım ve sürgün konusundaki bu güzel efsaneye inanmak istediğini söyleyebilmiştir.
Çarlık Rusyası - 17.02.2020
Çerkeslerden Rusya'nın Ankara Büyükelçisine tepki
Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Altını özenle çizmek gereken bir diğer husus da şudur; Çerkesler, Yerhov'un ifade ettiği şekilde, Çarlık Rusyası'nın sunduğu seçeneklere boyun eğerek topraklarını terk eden göçmenler değildir.
Çarlık Rusyası - 02.01.2020
Rusya'nın Orta Doğu'ya dönüşü
- Şarkiyatçılığa uzun vadeli yatırımın meyveleri Rusya'nın "dışarıdan müdahalelere" karşı olması ve kendi çıkarlarını gözeterek de olsa müttefiklerini sonuna kadar desteklemesi, şüphesiz Rusya'nın bölge ülkeleri nezdindeki prestijini arttırmış, bölge ülkelerinin Rusya ile münasebetlerine ivme kazandırmış oldu. Moskova bölgeye yönelik siyasetiyle bölge ülkelerinin güvenini kazandı. Diğer bir deyişle Rusya, ABD'den farklı olarak daha istikrarlı, değişmez ve sabırlı bir siyaset izleyerek yalnızca Suriye'de değil, bölge genelinde önemli bir aktör haline geldi. Rusya'nın başarısının bir başka anahtarı ise bölgeyi özellikle etnik ve dini yapısı açısından herkesten daha iyi tanıması. Bunda da Rus yönetiminin daha Çarlık Rusyası döneminden itibaren Şarkiyatçılığa yaptığı yatırımın etkisi büyüktür.
Çarlık Rusyası - 13.12.2019
TBB'den ABD Senatosunun "Ermeni kararı"na tepki Açıklaması
Bu adımla ekonomik ve siyasal çıkarların, tarihsel gerçekliğin ve hukukun önüne geçtiği belirtilen açıklamada, "Birinci Dünya Savaşı koşullarında, Çarlık Rusyası ile doğu cephesinde zorlu bir savaşa tutuşan Osmanlı İmparatorluğu'nun, cephe gerisini güvenceye alma çabası hukuk meşruiyeti içinde değerlendirilmesi gereken bir durumdur.
Çarlık Rusyası - 07.07.2019
Haftanın tarihine bakış
1833- Osmanlı Devleti ile Çarlık Rusyası arasında "Hünkar İskelesi" anlaşması imzalandı.
Çarlık Rusyası - 23.06.2019
Haftanın tarihine bakış
1854- Çarlık Rusyası ordularının, savaş meydanını terk ederek geri çekilmesiyle Silistre Zaferi kazanıldı.
Çarlık Rusyası - 21.06.2019
Moskova'da "Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonundan Çarlık Rusyası'na Bakmak" sergisi
Rusya'nın başkenti Moskova'da "Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonundan Çarlık Rusyası'na Bakmak" isimli fotoğraf sergisi açıldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Çarlık Rusyası Haberleri | Çarlık Rusyası Haber - Haberler - Çarlık Rusyası haberleri, son dakika çarlık rusyası haber ve gelişmeleri burada. AK Parti Sözcüsü Çelik, MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu: (2).
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 14.5.2021 09:47:58. #1.15#

title