Bulgaristan–israil İlişkileri - Haberler
Haberi Paylaş

Bulgaristan–israil İlişkileri

AA - Haberler | Güncel
Bulgaristan–israil İlişkileri

SOFYA (AA) – İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, "Bulgaristan'ın genç İsrail devletine 1948 yılında ve Holokost zamanında verdiği desteğini asla unutmayacağız." dedi.

SOFYA (AA) – İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, " Bulgaristan'ın genç İsrail devletine 1948 yılında ve Holokost zamanında verdiği desteğini asla unutmayacağız." dedi.

Bulgaristan'a bir günlük resmi ziyaret gerçekleştiren Rivlin, Bulgar mevkidaşı Rosen Plevneliev ile görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Plevneliev, iki ülke arasındaki köklü ilişkilerin tüm alanlarda mükemmel olduğunun altını çizerek, yakında iki ülkenin hükümetlerinin 4. karma toplantısını yapacaklarını duyurdu.

Plevneliev, 4 yıl önce Burgaz'ın Sarafovo Havaalanı'nda canlı bomba ile düzenlenen 5 İsrailli turist ile Mustafa Kösov adlı Türk kökenli bir Bulgaristan vatandaşının hayatını kaybettiği saldırıya da değindi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev, bu terör saldırısı ile ilgili hazırlanan iddianamenin kısa zamanda açıklanacağını söyledi.

Ortak askeri tatbikatlara katılan iki ülkenin terörle mücadele, güvenlik ve istihbarat servislerinin arasında çok güçlü bir işbirliğinin söz konusu olduğunu anlatan Plevneliev, "Turizm alanında da ilişkilerimiz yükseliş kaydederken, 2015 yılında 155 bin İsrailli turist Bulgaristan'ı ziyaret etmiş bulunuyor" diye konuştu.

Enerji sektöründe de ikili ilişkilerin olumlu geliştiğini, Bulgaristan'ın bölgede "doğal bir enerji dağıtımcısı" olma çabasında olduğunu belirten Plevneliev, "Doğal gaz alanında, kaynakların çeşitlendirilmesi adına İsrail'i Bulgaristan ve Güneydoğu Avrupa'ya muhtemel gaz teminini sağlayacak bir ülke olarak görüyoruz" dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin "olabilecek en yüksek düzeyde olduğunu" anlatan Plevneliev, "Avrupa Birliği'nde İsrail'in en büyük avukatı biz olacağız" ifadesini kullandı.

Bulgaristan'ın 1943 yılında ülkede yaşayan 48 bin Yahudinin Nazi toplama kamplarına yollanmasını engellediğini de anımsatan Plevneliev, aynı zamanda Kuzey Yunanistan ve eski Yugoslavya'nın bazı bölgelerinde yaşayan Yahudilerin, Bulgaristan vatandaşı olmaması nedeniyle aynı şekilde kurtarılamamasından dolayı üzüntü duyduğunu ifade etti.

- İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin

Konuk Cumhurbaşkanı Rivlin de iki ülke arasındaki ilişkilerindeki olumlu gelişmelerini gözden geçirirken, "Bulgaristan'ın genç İsrail devletine 1948 yılında ve Holokost zamanında verdiği desteğini asla unutmayacağız" dedi.

Rivlin, "Avrupa'nın en karanlık dönemi olan Holokost zamanında 6 milyon kardeşimiz öldü. Aynı zamanda Bulgarların kahramanlığı ve kararlılığı sayesinde 48 bin Yahudi toplama kamplarına yollanmaktan kurtarıldı." diye konuştu.

Görüşmenin ardından iki cumhurbaşkanı, başkent Sofya'da, ikinci Dünya Savaşı sırasında ölen Musevilerin anısına bir heykelin açılışını yaptılar.

Öte yandan İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'le Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'in görüşmesinde ise ikili ilişkiler, bölgesel ve Ortadoğu sorunları ele alındı.

Borisov, Rivlin'e Bulgaristan'ın terörle mücadele alanında aldığı önlemleri konusunda bilgi verdi.

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title