Bilim Kurulu Üyesi Azap: Toplumun yüzde 60'ı koronavirüse yakalanacak

Bilim Kurulu Üyesi Azap: Toplumun yüzde 60'ı koronavirüse yakalanacak

14.04.2020 10:52 | Son Güncelleme: 14.04.2020 11:23

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, "Toplumun yüzde 60'ı hastalanana kadar biz bu salgınla uğraşmak zorunda kalacağız'' diye konuştu.

İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Azap koronavirüsle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Azap, toplumun yüzde 60'ının koronavirüse yakalanacağını dile getirdi.

"İSTANBUL'DA SALGININ HIZI DİĞER İLLERE GÖRE 2-3 HAFTA ÖNDE"

Sözcü'nün Korona Gündem programında değerlendirmelerde bulunan Azap, ülkede salgının artmasıyla sadece teoride değil, görev yaptığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nde hastaların tedavileriyle de ilgilendiklerini dile getirdi. Azap, Ankara'da vaka sayısında hızlı bir tırmanışın olmadığını ancak İstanbul'da salgının hızının diğer illere göre iki üç hafta önde olduğunu söyledi.

"TOPLUMUN YÜZDE 60'I KORONAVİRÜSE YAKALANACAK"

Koronavirüsle mücadelede virüsün tamamen yok edilip durdurulamayacağını anlatan Azap "Hastalığı baskılamak için alınan önlemlerin asıl amacı salgının kontrollü bir şekilde toplumda yayılmasını sağlamak. Yoksa biz salgını tamamen durduramayacağımızı çok iyi biliyoruz. Çin bile çok sıkı önlemler almasına rağmen başaramadı bunu. Bu biraz hastalığın bulaşma dinamiklerinden kaynaklanıyor. Bu hastalık kendinden önceki SARS virüsünebenzemiyor. O tamamen yok edilebilmişti. Bu ise yavaşlatılabilecek. Toplumun yüzde 60'ı hastalanana kadar biz bu salgınla uğraşmak zorunda kalacağız.'' diye konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi Azap: Toplumun yüzde 60'ı koronavirüse yakalanacak
Haber Yorumları (32)
STOP: Bu iş yapay zeka ile ilişkili olmasın? Merkel Almanya''nın yüzde altmış ı yakalanacak demişti. Hayır belki yakalanmadı. Yakalanmak zorundayız mı demek istedi?
DÂNÂ: YAKINDA VİRÜS ETKİSİ MİLLETİ DELİRTMEK OLACAK ULAN ÖLÜM YATAĞINDA HASTAYA DAHİİYİSİN İYİSİN DENİR MORAL İÇİN BAKIYORUM ŞİMDİ HER AĞZI OLAN UZMAN OLDU KONUŞUYOR
İSA: 1 milyarlık hindistanda hasta sayısı sadece 1000 kişi . ama sen türkiyede bu hastalığı önleyemeyiz . ölen ülsün diyorsun
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title