Berlin: Almanya'da İlk İslam Konferansı

Berlin: Almanya'da İlk İslam Konferansı

Almanya Tarihinin İlk İslam Konferansı Başkent Berlin'de Yapıldı. Federal İçişleri Bakanı Wolfgang Scheuble'nin Himayesinde Gerçekleşen Konferans Almanya'nın Gündemine Oturdu.

Berlin: Almanya'da İlk İslam Konferansı

Almanya tarihinin ilk İslam konferansı başkent Berlin'de yapıldı. Federal İçişleri Bakanı Wolfgang Scheuble'nin himayesinde gerçekleşen konferans Almanya'nın gündemine oturdu.

Federal İçişleri Bakanı Scheuble, başkent Berlin'deki İslam konferansı sonrası yaptığı basın toplantısında, karşıt bazı görüşlere rağmen konferansın uzlaşmacı bir şekilde sonuçlandığını söyledi. Konferansla birlikte Almanyalı Müslümanlarla yeni bir başlangıç yapıldığını ifade eden Scheuble, "Bugün Almanyalı Müslümanlarla bir ilki başlattık. Bu diyalog çok önemliydi ve zaruriydi. Konferansa katılan herkes bu konuda görüş birliği içinde. İslam konferansı ile başlattığımız bu süreç, 2 belki de 3 yıl sürecek. Daha önce de duyurduğumuz gibi 4 ayrı çalışma grubu oluşturduk. Bu çalışma grupları kendi aralarında başlatılan bu süreci devam ettirecekler" dedi.

İleride somut bir sonuca ulaşmayı hedeflediklerini de belirten Bakan Scheuble, Nürnberg kentinde Kasım ayı başında ikinci adımın başlatılacağını duyurdu. Almanya'da 3 milyonun üzerinde Müslüman yaşadığına dikkat çeken Scheuble, Müslüman kökenlilerin Almanca öğrenmesi gerektiğini de kaydetti. Scheuble, "Müslümanlar hem Almanya'nın hem de Avrupa'nın önemli bir parçası haline geldiler. Ancak bizler de Müslümanlar'dan siyasi kurallarımıza saygı duymalarını talep ediyoruz. Aslında konferansta bu konuda da görüş birliği sağladık. Almanca dilinin önemli olduğunu vurgulamıştım. Burada sadece çocukların Almanca diline hakimiyetlerinden bahsetmiyorum. Ailelerinin de Almanca öğrenmeleri zorunludur. Konferansta karşıt görüş oluşturan noktalardan birisi de kız öğrencilerin okullara yollanmaları ve yüzme dersi ve benzeri konularda erkek öğrencilerle eş değerde tutulmalarıydı. Demokratik bir toplumda yaşıyoruz. Bu nedenle farklı görüşlerin olması da normal" şeklinde konuştu.

Berlin'deki Alman operasının radikal dincilerin baskısından etkilenme endişesini yaşadığını da hatırlatan Scheuble, Wolfgang Amadeus Mozart'ın eserini (İdomeneo) program dışı tutmalarını yanlış bulduğunu ifade etti. Kültür ve sanatta özgürlükten yana olduğunu da aktaran Scheuble, eserin sahneye konulmasını istedi.

Basın toplantısına katılan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) diyalog sorumlusu Bekir Alboğa, İslam konferansında olumlu bir sonuç çıktığını duyurdu. Katılımcıların bir çoğunun diyalog ve uzlaşmacı bir yaklaşımın sahibi olduğunu kaydeden DİTİP Başkanı Alboğa, katılımcıların Alman anayasasına bağlılıklarını da dile getirdiklerini belirtti. Berlin İçişleri Bakanı Ehrhart Körting ise, konferansa katılanların Alman devletinin varlığını benimseme konusunda görüş belirttiklerini ve bunun memnuniyet verici olduğunu aktardı. Körting, konferansla iyi bir başlangıç yaptıklarını, ancak bazı noktalarda uzlaşmak için daha uzun ve zorlu bir yol olduğunu söyledi.

Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Günther Beckstein da, "Müslümanların Alman toplumuna, İslamiyet'in de anayasal düzene bağlılığı ve uyumu açısından iyi bir sonuç alındı" dedi.

Kaynak: İHA