Elazığ depreminin simgesi Azize Çelik 17 saat sonra böyle kurtarıldı

Elazığ depreminin simgesi Azize Çelik 17 saat sonra böyle kurtarıldı

25.01.2020 20:50 | Son Güncelleme: 25.01.2020 22:04

UMKE gönüllüsü Emine Kuştepe ile enkaz altında telefonla iletişim kuran ve 17 saat sonra kurtarılan Azize Çelik'e ulaşılan anların görüntüleri ortaya çıktı.

Elazığ'da enkaz altında kalan ve dün geceden itibaren belirli periyotlarla UMKE Gönüllüsü sağlık personeli Emine Kuştepe ile iletişim kuran Azize Çelik'in 17 saat sonunda kurtarıldığı anların görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde kurtarma ekibindeki itfaiyecinin Azize Çelik'e seslendiği ve Çelik'in de eliyle yerini işaret ettiği anlar ortaya çıktı.

UMKE GÖNÜLLÜSÜ İLE SÜREKLİ İRTİBAT KURDU

Elazığ'da dün akşam saatlerinde yaşanan 6.8'lik deprem sonrası bir çok ilden arama kurtarma ekipleri kente sevk edildi. Adıyaman Ulusal Medical Kurtarma (UMKE) ekibinde gönüllü olarak görev yapan sağlık personeli Emine Kuştepe'de, arama kurtarma çalışmaları için kısa sürede Elazığ'a geldi. Merkeze bağlı Mustafapaşa Mahallesi'nde yıkılan 5 katlı apartmanda arama kurtarma çalışmasına katılan Kuştepe, enkaz altında kalan Azize Çelik ile telefon irtibatı kurdu. Geceden itibaren belirli aralıklarla soğukkanlı olarak görüşme yapan Kuştepe, Azize Çelik ile birlikte 8 kişinin hayatının kurtulmasına vesile oldu.

"AZİZE HANIM 8 KİŞİNİN KURTARILMASI İÇİN YOL, KOL VE GÖZ OLDU"

O anları anlatan Sağlık Personeli Emine Kuştepe, "Azize hanım ve diğer insanlar, takdir edersiniz ki bir deprem var, topraklı zeminin altındalar. Onlar hızlı hızlı soluk alıp verdikleri zaman ağız içlerine toprak karışacaktı. Ben aynı panikle yaklaşsaydım hem onların kalp ritmi değişecekti hem de solunum sıkıntısı yaşayacaktı. Bunu engellemek için tüm soğukkanlılığımla Azize hanımın anne olmasını kullandım. 'Nasıl ki doğum salonuna gittiğinde burnundan nefes alıp ağzından veriyorsan bütün çevrendekine bunu yaptır ki ağzına toprak daha az girsin ve daha rahat nefes alıp verebilesin' dedim ve hepsi öyle yaptı. Azize hanım bence 8 kişinin hayatını kurtarmak için yol, kol ve göz oldu. Ben bu başarıyı Azize hanımın bilincine ve daha çok panik olmamasına veriyorum. Çünkü Azize hanım dün geceden beri bizlerle iletişim halindeydi" diye konuştu.

EKİPLERE ELİNİ UZATTI ANLAR KAMERALARA YANSIDI

Mustafapaşa Mahallesi'nde yıkılan 5 katlı apartmanın enkazı altında kalan Azize Çelik ve beraberindekilerin 17 saat sonra kurtarılmasına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde iki itfaiye erinin Azize Çelik'e seslenmesi ve Azize Çelik'in göçük altından elini uzattığı anlar görülüyor.

Elazığ depreminin simgesi Azize Çelik 17 saat sonra böyle kurtarıldı

İlgili Haberler

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Elazığ depreminin simgesi Azize Çelik 17 saat sonra böyle kurtarıldı - Elazığ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.10.2020 22:56:47. #1.15#
title