AVİGDOR LİEBERMAN Biyografisi, AVİGDOR LİEBERMAN kimdir?

Avigdor Lieberman Biyografisi

Avigdor Lieberman
Doğum Yeri Moldavya
Doğum Tarihi 5.7.1958 -
Avigdor Liberman, ( d. 5 Temmuz 1958, Kişinev, Sovyetler Birliği) İsrailli siyasetçi, siyasi parti lideri ve 20 Mayıs 2016 tarihi itibarıyla İsrail Savunma Bakanı.

İlk Yılları

Kişinev doğumlu olan Liberman 20 yaşında İsrail'e göç etti. Askerlik görevini tamamladıktan sonra sonra Kudüs'teki İbrani Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi masterı aldı. Liberman bir dönem uluslararası hukuk alanında Kiev Üniversitesinde çalışmak için başvurmuş; fakat çalışma başvurusu red edilmiştir. Liberman bir röpartajında red ediliş sebebinin Yahudi oluşu olduğunu beyan etmiştir.Sovyet Yahudileri Siyonist Forumu'nu kurdu ve bir süre yöneticiliğini yaptı. Bir dönem sendikacılık ve gazetecilik ile de uğraştı.

Siyasi Hayatı

Liberman, 1993'te Likud partisinin genel müdürü oldu. 1996'dan itibaren bir yıl başbakanı Benyamin Netanyahu'nun başbakanlık müsteşarlığını yaptı.

1999'da Yisrael Beiteinu (Türkçe: Evimiz İsrail) partisini kurdu. Aynı yıl İsrail meclisi Knesset'e seçildi ve İsrail-Moldova Dostluk Grubu'nun başkanlığını da yaptı. 2001'de Milli Altyapı bakanlığına getilen Liberman görevinden 2002 Mart'ta istifa etti. 2002'deki seçimlerde de Yisrael Beiteinu ve Milli Birlik Partisi ortak listesinden parlamenter seçildi ve ulaştırma bakanı oldu. Şaron'un Gazze'den çekilme planına karşı çıkan Liberman 2004'te Ariel Şaron tarafından bakanlık görevinden alındı.

2006 Mart ayındaki seçimlerde partsi Yisrael Beytenu 11 milletvekili çıkardı. Ehud Olmert'in liderliğindeki hükümette başbakan yardımcılığı ve Stratejik İşler Bakanlığı görevlerini yürüttü. Liberman ayrıca 2009 yılında Dışişleri bakanı oldu. Şubat 2009'daki seçimlerin ardından Netanyahu'nun kabinesinde dışişleri bakanı ve başbakan yardımcısı olarak yer aldı. 14 Aralık 2012 tarihinde, kendisi hakkında çıkan yolsuzluk suçlamaları üzerine istifa etmiştir.

2013 senesinde tekrar dışişleri bakanı olan Liberman ve 2015'te kurulan yeni hükümette yer almamış ancak 2016 yılında yapılan kabine revizyonu ile İsrail Savunma Bakanı olmuştur.

Avigdor Lieberman haberleri için tıklayın

title