Haberler

Atıkları Artık Belediye İçin Topluyor

Gaziantep'te 24 yıldır sokaklarda geri dönüşüm atıklarını toplayarak geçimini sağlayan Cuma Haşaş, geçen yıl başlatılan proje kapsamında, Şahinbey Belediyesinin taşeron şirketi bünyesinde işe alınarak sosyal güvence sahibi oldu.

ÖZKAN BEYER - Gaziantep'te 24 yıldır sokaklarda geri dönüşüm atıklarını toplayarak geçimini sağlayan Cuma Haşaş, geçen yıl başlatılan proje kapsamında, Şahinbey Belediyesinin taşeron şirketi bünyesinde işe alınarak sosyal güvence sahibi oldu.

Şahinbey Belediyesi, halk arasında "çekçekçi" ve "kağıt toplayıcısı" olarak bilinen 8 kişiyi, "Geri Dönüşüm" projesi kapsamında işe aldı.

Çocukluk yıllarından bu yana babasıyla beraber sokaklardan geri dönüşüm atığı toplayarak ailesine katkı sağlayan Haşaş da geçen yıl proje kapsamında belediye bünyesinde çalışmaya başladı.

Atıkları artık "çek çek" yerine belediyenin tahsis ettiği elektrikli araç ve kıyafetle toplayan Haşaş, bu sayede insanların ön yargılarından kurtulmanın da sevincini yaşıyor.

Haşaş, tek başına günde yaklaşık 2,5 ton atık toplayarak geri dönüşüme ve kentin temizlenmesine katkıda bulunuyor.

Cuma Haşaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merhum babasıyla beraber 17 yıl geri dönüşüm atığı topladıklarını belirtti.

Sabahları erken kalkarak okula gittiğini, geldikten sonra da babasıyla beraber atık topladıklarını dile getiren Haşaş, "2010 yılında babamı kaybettim. Babamdan sonra tek başıma mücadele verdim. Annem ve kız kardeşlerimin yanı sıra eşim ve 3 çocuğuma da baktım." dedi.

Haşaş, geçen yıla kadar bu şekilde çalıştığını belirterek, "Sokaklarda atık toplanmasına yönelik yasak gelince çalışamadım. Fabrikalarda da iş bulamadım. 5-6 ay çalışamayınca çok sıkıntılar yaşadım. Şahinbey Belediyesinin böyle bir proje başlattığını duyunca başvuruda bulundum. Allah kendilerinden razı olsun. Hemen işe aldılar, kendimi toparladım. Ekmeğimi yeniden atık toplayarak kazanmaya başladım. Kimseye muhtaç değilim." diye konuştu.

"Kimse yanımıza gelmiyordu, dışlanıyorduk"

Eskiden insanların kendilerini madde bağımlısı gözüyle baktıklarını vurgulayan Haşaş, şöyle devam etti:

"Kimse yanımıza gelmiyordu, dışlanıyorduk. Çok şükür üzerimizde artık belediyenin kıyafeti var, sosyal güvencemiz var. Çocuğumuz rahatsızlanırsa hastaneye götürüyoruz. Eskiden çöpten kazandığımızı hastaneye veriyorduk. Eskiden atıkları çekçek ile topluyorduk, yokuşta zorluyorduk, yoruluyorduk. Şimdi elektrikli motorum var. Artık yorulmuyorum. Artık gazı veriyoruz, yüklüyoruz."

Haşaş, üç çocuğundan birinin otizmli olduğunu belirterek, "Otizmli çocuğumun tedavisi devam ediyor. Rabbim bana böyle bir evlat verdi. Ben oğlumdan razıyım. Biz ailemiz için çalışıyoruz, kimseye muhtaç olmamak için çalışıyoruz. Millete avuç açacağımıza sokaklardan çöpleri toplarız, yine de kimseye muhtaç kalmayız." dedi.

Tahmazoğlu: "Yaptıkları işleri yasal hale getirdiler"

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da geri dönüşümün tüm dünyayı ilgilendiren bir konu olduğunu, hem çevreye hem de ülke ekonomisine katkı sağladığını belirtti.

Geri dönüşüme dahil edilen kişilerle birlikte günde 70 ton çöp toplandığını aktaran Tahmazoğlu, "Bu çok ciddi bir rakam ama bunu da artıracağız. Atıklar, yeniden ekonomiye kazandırılıyor. Ağaçların kesilmesi önleniyor." dedi.

Tahmazoğlu, eskiden "çekçekçi" olarak bilinen atık toplayıcılarının, işlerini yasal olmadan yaptıklarını dile getirerek, "Sosyal güvenceleri ve maaşları yoktu. Topladıkları kağıtları ve geri dönüşüm malzemelerini çok ucuz fiyata satıyorlardı. Şu anda şirket bünyesine alındı, maaşlı hale getirildi, sigortaları yapıldı. Artık bu işi yasal olarak yapıyorlar. Artık işlerini herhangi bir korku ya da endişe ile yapmıyorlar. Hem hayatlarını güvence altına almış oldular hem de yaptıkları işleri yasal hale getirdiler." diye konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Şahinbey Belediyesi Gaziantep Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 24 Şubat dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 24 Şubat Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi İYİ Parti Erzurum adayı kim? 2024 İYİ Parti Erzurum Belediye Başkan adayı Canan Uçar kimdir? İYİ Parti Elazığ adayı kim? 2024 İYİ Parti Elazığ Belediye Başkan adayı Veda Bingö kimdir? İYİ Parti Elazığ adayı kim? 2024 İYİ Parti Elazığ Belediye Başkan adayı kimdir? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 24 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! 24 Şubat Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Saadet Partisi Çorum belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Çorum adayı Faruk Cıdık kimdir? Saadet Partisi Çankırı belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Çankırı adayı Mustafa Ünver kimdir? Saadet Partisi Çanakkale belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Çanakkale adayı Şaban Sarı kimdir? Saadet Partisi Bursa belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bursa adayı İkram Akkaya kimdir? Saadet Partisi Bolu belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bolu adayı İsa Sayın kimdir? Saadet Partisi Bitlis belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bitlis adayı Emrah Yurci kimdir? 24 Şubat 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Saadet Partisi Bingöl belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bingöl adayı Mehmet Eser kimdir? Saadet Partisi Bilecik belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bilecik adayı Ethem Ersöz kimdir?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title