Arca Atay Haberleri

Arca Atay haber, Arca Atay son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Arca Atay - 14.9.2020
Bu kütüphanede ata tohumu üretiliyor
Bu kütüphanede ata tohumu üretiliyor Tohum Kütüphanesinde 500 çeşit yerli tohum bulunuyor BURSA - Nilüfer Belediyesi Tohum Kütüphanesinde 500 çeşit yerli tohum bulunuyor. Farklı tohumların üretildiği bostanlarda fazlalıklar vatandaşla paylaşılıyor. Nilüfer Belediyesi'nin Ürünlü Mahallesi'ndeki Kent Bostanlarında bulunan Tohum Kütüphanesinde yurtdışından ve yurtiçinden getirilen ve ilaçsız üretimi yapılan 500 çeşit yerli tohum mevcut. Doğal gübre ile üretilen tohumların fazlası vatandaşlarla paylaşılırken, çeşitliliğin artması için takas şenlikleri de yapılıyor. Domates, biber, mısır, kekik, karpuz, kavun ve daha birçok meyve ve sebzenin çeşitli tohumları özel bir yerde saklanıyor. Toprağa uyumlu olanların üretimi devam ettiriliyor. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Kent Bostanlarında yıllardır atalarımızdan kalma tohumlarla üretim yapıldığını belirterek, "Bu tohumları takas şenliklerinde vatandaşlarımızla da paylaşıyoruz. Diğer vilayetlerle de tohum takası yapıyoruz. Bugün elimizde yaklaşık 500 çeşit ata tohumu elde ettik. Ürünlü Mahallemizde bulunan bostanlarda bu tohumların üretilmesi ve çoğaltılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlaçsız üretilen bu tohumların yaygınlaştırılması için çaba içerisindeyiz. Bu yılı tarım yılı ilan ettik. Vatandaşlarımıza hediye olarak bu ürünleri dağıttık. Belediye olarak daha önceki yıllarda 200 bin fide vatandaşımızla paylaşmıştık. Sağlıklı gıdaya ulaşmak noktasında vatandaşların taleplerini yerine getirmeye gayret gösteriyoruz. Bu çalışmalarımız devam edecek. Arzumuz bu tohumların yaygınlaşmasını sağlamak" dedi. Dünyanın çeşitli yerlerinden tohum geliyor Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay, "Kent Bostanlarında tohum kütüphanemiz mevcut.
Arca Atay - 4.3.2019
Dha Yurt Bülteni-2
Görüntü dökümü: ------------------------ -Tilkilerden detaylar -Kümes hayvanları hindi tavuklardan detaylar -Köydeki kümeslerden detaylar -Röportaj  Haber-Kamera: Mehmet AYDIN / MUŞ, ====================================================== 3)UNUTULAN YERLİ TOHUMLARI YENİDEN ÜRETİYORLAR BURSA'da, Nilüfer Kent Bostanları'nda yürütülen çalışmalar ile Türkiye'ye özgü olan ve unutulmaya yüz tutmuş birçok bitki yeniden çoğaltılıp, köylülere dağıtılıyor. Amaçlarının doğal tarımı canlandırıp, Atalık bitkileri çoğaltmak olduğunu ifade eden Ziraat Yüksek Mühendisi Arca Atay, "Ülkemizde binlerce yıldır yetişen organik ve maalesef unutulmaya yüz tutan bitkileri yeniden üretmeyi ve çiftçiye dağıtmayı amaçlıyoruz" dedi.
Arca Atay - 17.7.2017
Nilüfer'in Bostanlarında Aromatik Bitki Üretiliyor
Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Danışmanı Arca Atay, tıbbi aromatik bitkilerin Türkiye ve dünyadaki öneminin artmasıyla üretici açısından da iyi bir gelecek vaat ettiğini söyledi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Arca Atay Haberleri | Arca Atay Kimdir - Haberler - Arca Atay haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Arca Atay kimdir, hayatı ve biyografisi. Belediyeler tarımda iş birliği yapacak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.10.2020 17:40:01. #1.15#
title