Arap Baharı Haberleri

Arap Baharı haber, Arap Baharı son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Arap Baharı - 16.10.2020
Esed rejimi ülkenin güneyindeki Dera'da protesto edildi
Dera'daki son durum Orta Doğu'daki "Arap Baharı" dalgasının Suriye'ye de sıçraması üzerine 15 Mart 2011'de bir grup öğrencinin okul duvarına, Beşşar Esed'e hitaben, "Ey doktor (Beşşar Esed) şimdi sıra sende" yazmasıyla başlayan halk ayaklanmasının fitili, Dera ilinde ateşlenmiş, kent yıllar içinde muhaliflerin eline geçmişti.
Arap Baharı - 15.10.2020
Riyad yönetimi Türk ürünlerini niçin boykot ediyor?
Orta Doğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında yaşanan halk ayaklanmaları ve "Arap Baharı" adı verilen süreçte Suudi Arabistan ve müttefiki BAE ile Türkiye ve Katar arasında birçok köklü anlaşmazlık ortaya çıktı.
Arap Baharı - 15.10.2020
Son dakika haberleri! BAE askeri doktrini: Sahne ve rol arasında bir tercih matrisi
2004 sonrası dönemde Afganistan, Libya ve Yemen'e gerçekleştirdiği sınır ötesi askeri konuşlandırmalar, önceki BAE askeri doktrininin ilk iki ayağına aykırı bir şekilde savaşçı, sınırları görmezden gelen ancak dost ülkelerin çıkarlarına uygun aksiyonlardır. Bu anlamda 2004 yılında yaşanan değişimle ve Arap Baharı'nın etkisiyle BAE askeri doktrininde savunma-saldırma dengesinin değiştiği ve ülke ordusunun farklı bir doktrine sahip olduğu iddia edilebilir.
Arap Baharı - 8.10.2020
AB EastMed'den desteğini çekmeli
Arap Baharı ile birlikte bölgedeki sorunlara, başarısız devletler, iç savaş, sığınmacı akını, tedhiş ve terör eylemlerinin yaygınlaşması da eklendi.
Arap Baharı - 6.10.2020
Basra Körfezi'nin zengin ülkesi Kuveyt'te yeni dönem
Arap Baharı'nda Kuveyt Aralık 2010'da Tunus'ta başlayıp diğer Arap ülkelerine yayılan, despotik yönetimler aleyhindeki protestolar Kuveyt'e ulaştığında, ülkenin rejimi ve iktidardaki ailenin gücü de test edildi.
Arap Baharı - 5.10.2020
Mısır'da kenar mahalle eylemleri yönetimi endişelendiriyor
2 Ekim Cuma günü ise "Zafer Cuması" olarak isimlendirildi ve eylemlerin yine kenar mahalleler ve köylerde devam ettiği görüldü. Öte yandan, 6 Ekim 1973 tarihinde yapılan Yom Kippur Savaşı sonucu Sina yarımadasının İsrail işgalinden kurtarılmasının yıldönümü nedeniyle, Mısır yönetimi yanlıları da destek gösterileri yapmaya başladı. Çünkü bazı gözlemciler, yönetim karşıtları eylemleri eski Cumhurbaşkanı Enver Sedat döneminde yapılan "Ekmek Ayaklanması"na benzetiyor. Sedat'ın ekmeğe yüzde 50, şekere yüzde 25 ve çaya yüzde 35 olmak üzere, 25 ayrı gıda maddesine zam yapmasına tepki olarak 18-19 Ocak 1977 tarihinde halk ayaklanmıştı. Mısırlı gözlemciler ve uzmanlar, gösterilerin Mübarek'in devrildiği Arap Baharı eylemlerinden farklı olduğunu söylüyorlar.
Arap Baharı - 5.10.2020
Zirve sonrası AB fotoğrafı: Akdeniz'in hasta adamı
Doğu Akdeniz'de ortaya çıkan fotoğraf aslında AB'nin içinde bulunduğu bu büyük açmazın resmidir. Birliğin içindeki 27 ülkenin Doğu Akdeniz jeopolitiğinde farklılaşan, hatta kimi yerlerde birbirlerine rakip çıkarlara sahip oldukları, bu yüzden de birliğin Arap Baharı'ndan beri bölgede ortak bir duruş sergilemekte zorlandığı biliniyor.
Arap Baharı - 29.9.2020
BAE ve Bahreyn halkları İsrail ile normalleşmeye karşı
Halklar Filistin'in yanında "Körfez ülkelerinin halkları önceden beri Filistin davasının yanındaydı, hala da öyle." diyen Şamisi şöyle devam etti: "1987 yılında Filistin'in işgale karşı başlattığı intifayı desteklemek için etkinlikler düzenleyen BAE halkıydı. Siyonistlerin saldırılarını kınamak ve Filistin'e destek vermek için birçok etkinliğe katıldılar." - Arap Baharı ve İran düşmanlığı BAE'nin İsrail ile anlaşma hevesini açıklayabilir Şamisi, BAE'nin İsrail ile anlaşmasında elde ettiği tek faydayı belirlemenin zor olduğunu belirterek, "Anlaşma siyasi açıdan, İsrail ve BAE'nin ortak projelerde kesişmesi olarak açıklanabilir.
Arap Baharı - 26.9.2020
Libya'daki gelişmeler kısa vadede "kırılgan" uzlaşıya işaret ediyor
Libya hükümetinin askeri, siyasi ve sivil tüm bileşenleri, Halife Hafter'in ne müzakerelerde ne de ülkenin geleceğinde yer almasını istiyor ve bunun "kırmızı çizgi" olduğunu belirtiyor. Hafter'in müttefiki Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih'in Rusya ve Mısır tarafından Libya konusunda daha çok öne çıkarıldığı biliniyor. Buna karşın söz konusu iki ülke de askeri alanda Hafter'den tam olarak vazgeçemiyor. Bugüne kadar Hafter'e en yoğun askeri, siyasi, diplomatik ve mali desteği sağlamış BAE'nin de Hafter'i gözden çıkardığına ilişkin bir işaret bulunmuyor. Libya'daki krize çözüm için düzenlenen uluslarası konferanslarda Hafter'in daha aktif bir rol alması için çabalayan Fransa, son dönemde kamuoyu önünde Hafter'i desteklemediğini savunmaya başladı. Ancak, uzmanlar Paris'in Hafter'den vazgeçtiğine ilişkin sahada herhangi bir gösterge bulunmadığına işaret ediyor. Bugüne kadar Libya'daki çıkarlarını Hafter etrafında toplayan ülkeler köklü bir siyaset değişimine gitmemişken, darbeci liderin yeni bir çıkış yapmasından endişe ediliyor. Arap Baharı isimli sürecin ardından bugüne kadar ani çıkışları ve sürekli silahlı hamleleriyle Libya sahnesindeki yerini tahkim eden Hafter'in daha önce varılan uzlaşılarda olduğu gibi bu çözümü de baltalamasından korkuluyor.
Arap Baharı - 24.9.2020
Birleşik Arap Emirlikleri ordusu: Bir envanter analizi
Körfez orduları arasında ekonomik ve kapasite açısından en büyük ordu olmamasına rağmen en aktif ordunun Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ordusu olduğu Arap Baharı sonrası dönemde belirginleşen bir gerçekliktir.
Arap Baharı - 22.9.2020
Arap Konseyi: Mısır'daki 20 Eylül hareketiyle dayanışma içindeyiz
Orta Doğu'daki "Arap Baharı" devrimlerini korumak amacıyla kurulan Arap Konseyi, Mısır'da mevcut yönetime karşı ortaya konulan 20 Eylül halk hareketi vizyonuyla tam bir dayanışma içerisinde olduğunu duyurdu.
Arap Baharı - 22.9.2020
ANALİZ – Doğu Akdeniz geriliminde Almanya hangi rolü oynayacak?
Son olarak Nicolas Sarkozy'nin Arap Baharı sürecine doğrudan ve yönlendirici aktör olarak katılma hevesi bu tutumun örneklerinden biri olarak karşımıza çıktı.
Arap Baharı - 21.9.2020
Son Dakika | Ürdün İhvanı'nın siyasi kolu seçimlere girme kararı aldı
İslami Çalışma Cephesi, Ürdün'ün önde gelen siyasi partileri arasında yer alıyor. Parti, Ürdün'deki İhvan'ın siyasi kolu olarak 1992'de kurulmuştu. "Arap Baharı" sürecinde İhvan saflarında bazı ihtilaflar ve bölünmeler yaşanmıştı.
Arap Baharı - 20.9.2020
Son dakika haberi: Ürdün'de İhvan yetkilisine "dost ülkenin başkanına hakaret" suçlamasıyla gözaltı
İslami Çalışma Cephesi, Ürdün'ün önde gelen siyasi partileri arasında yer alıyor. Parti, Ürdün'deki İhvan'ın siyasi kolu olarak 1992'de kurulmuştu. "Arap Baharı" sürecinde İhvan saflarında bazı ihtilaflar ve bölünmeler yaşanmıştı.
Arap Baharı - 17.9.2020
GÖRÜŞ- Macron boyunu aşan sularda
Bu değişmeyen parametreler Macron'un en azından 2022'ye kadar, kendi şahsını ve partisini aşan görevler üstlendiğinin de işaretlerini taşıyor. Macron, 24 Eylül'deki Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesinde Türkiye-Almanya diyalogu sayesinde yalnızlaşmış olsa da Doğu Akdeniz'de Fransa'nın kurmaya çalıştığı hakimiyette bir aktörden ibaret olduğunu, Paris'in Yunanistan, Lübnan, Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Libya nezdinde yürüttüğü siyasetin bir devlet politikası olduğunu aklımızdan çıkarmamız gerekiyor. Bu politikanın bir önceki temsilcisi 2007-2012 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Nicolas Sarkozy'di. 2005 yılında henüz İçişleri Bakanı iken dönemin Libya lideri Muammer Kaddafi ile bağlantı kuran Sarkozy, 2007 yılında hem Paris'te hem Trablus'ta Kaddafi ile görüştü. Bu görüşmelerde Sarkozy, Libya'ya 14 Rafale savaş uçağı satılması için bir anlaşmayı da gündeme getirdi. Libya'ya satılacak askeri ekipmanın tutarı 5 milyar 860 milyon doları buluyordu. Bu anlaşma daha sonra soruşturmalara da yansıdığı üzere Kaddafi'nin Sarkozy'nin Cumhurbaşkanı seçim kampanyasına yaptığı 50 milyon avroluk bağışın karşılığıydı. Ancak Kaddafi ne söz verilen Rafale savaş uçaklarını ne de yaptığı yardımın karşılığını görebildi. Daha doğrusu Rafale savaş uçaklarını ummadığı bir biçimde gördü. Sarkozy, Arap Baharı'nın iç savaşa sürüklediği Libya'da Kaddafi güçlerinin havadan vurulması talimatını ilk veren devlet başkanı oldu.
Arap Baharı - 17.9.2020
İsrail'in Orta Doğu'ya entegrasyon hamleleri ve değişen milli güvenlik algısı
İsrail'in diplomasisinde eksen kayması tartışmalarına neden olan gelişmeler Arap Baharı ve İran'ın bölgedeki etkinliğinin artmasıyla başlayıp Trump Planı ile ivme kazanmış durumda.
Arap Baharı - 15.9.2020
Son dakika haber! Mısır'da eski Enformasyon Bakanı Saffet eş-Şerif hakkındaki 3 yıllık hapis cezası onandı
-Saffet eş-Şerif kimdir? Saffet eş-Şerif (87), Arap Baharı eylemleri sonucu 2011 yılında devrilen Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek döneminin en önemli siyasi figürlerinden birisiydi.
Arap Baharı - 15.9.2020
Macron, Türkiye karşıtlığını Irak siyasetine taşımaya çalışıyor
Macron'un Bağdat ziyaretinin örtülü olarak ilk motivasyonlarından birinin Suriye'ye yönelik olduğu söylenebilir. Tarihsel olarak Suriye'de nüfuzu olan ancak dilediği etkinliği kuramayan Fransa, Arap Baharı ile birlikte Esed yönetiminin devrilmesi konusunda ciddi bir tutum sergilemesine rağmen ABD'nin ülkeden önemli ölçüde güçlerini çekmesiyle birlikte bu ülkede etkinliğini büyük oranda yitirdi.
Arap Baharı - 14.9.2020
ANALİZ – Macron'un "Akdeniz'de Fransız Hikâyesi" yazma hevesi boşa çıkacak
Fransa'nın Libya'da askeri güç kullanmasının perde arkası Fransa 2. Dünya Savaşı'nda altı günde Alman ordusuna teslim olmuştu. Savaşın devamında Cezayir'deki Mers-el Kebir limanındaki Fransız donanmasının Alman ve İtalyanların kontrolüne geçmemesi için İngiliz donanmasının 3 Temmuz 1940 günü saat 16: 55'te icra ettiği "Katapult Operasyonu" ile imha edilmesi unutulmuş değil. Normandiya'da Müttefikler tarafından esaretten kurtulan Fransa'nın NATO İttifakı'nın askeri kanadından çekilmesi, 1956 Süveyş Harekatı sonrasında ABD tarafından Akdeniz'de izole edilmesi, ancak 1991 Körfez Savaşı'na dönmesi ile son bulmuştu. Arap Baharı Fransa'ya, Kaddafi'ye karşı bir hamle için çok elverişli bir mazeret sundu.
Arap Baharı - 11.9.2020
Son dakika haberi: Tunus'ta Merzuki'nin başkanlığındaki konsey: Arap Birliği ölü bir yapı
Son dakika haberleri... Eski Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki'nin başkanlığını yaptığı Arap Baharı Devrimlerini Savunma Konseyi, İsrail ile normalleşmeyi kınamayı reddeden Arap Birliğinin "ölü bir yapı" olduğu değerlendirmesinde bulundu.
Arap Baharı - 10.9.2020
AA'dan Türkiye ve dünyanın 100 yılına ışık tutan önemli eser
Anadolu Ajansı Yayınları tarafından yayımlanan "Türkiye ve Dünyada 100 Yıl" kitabı, "1920-1929 Dönemi Mücadele, Kuruluş ve Düzen İnşası", "1930-1939 Dönemi Genç Cumhuriyet'in Atılım Dönemi ve İkinci Dünya Savaşı'na Giden Yol", "1940-1949 Dönemi Savaş Çağında Denge Arayışı", "1950-1959 Dönemi Türkiye'de Yeni Dönem", "1960-1969 Dönemi Demokrasiye Darbe ve Menderes'in İdamı", "1970-1979 Dönemi Kıbrıs, İç Siyaset ve Yükselen Soğuk Savaş", "1980-1989 Dönemi Askeri Darbenin İç Siyasete Etkisi ve Soğuk Savaş'ın Sonu", "1990-1999 Dönemi Soğuk Savaş'ın Sonu ve Yeni Dünya Düzeninde Türkiye" ve "2000-2009 Dönemi AK Parti'li Yıllar", "2010-2020 Dönemi Arap Baharı Bölgesel Krizler Çağı" bölümlerinden oluşuyor.
Arap Baharı - 10.9.2020
Macron Fransası ve Doğu Akdeniz siyaseti
Arap Baharı olarak lanse edilen sosyal hareketin dünyayı ne denli etkileyeceğini tahmin etmek güçtü.
Arap Baharı - 9.9.2020
Fransa ve Yunanistan: Doğu Akdeniz'deki büyük hesaplaşmanın vekil aktörleri
Doğu Akdeniz krizinde tarafların hedefleri Peki, Batı bu krizde istediği sonucu ede edebilir mi? Açıkçası çok mümkün değil. Zira karşımızda yekpare bir Batı yok. "Yeni Dünya Düzeni" inşa sürecinde İkinci Dünya Savaşı öncesi çok kutuplu yapıda olduğu gibi Batı çok parçalı bir yapıya sahip ve her geçen gün kendi içinde bölünüyor. Bu bölünmeyi genel anlamda Arap Baharı sonrası Akdeniz merkezli krizlerde de görebiliyoruz.
Arap Baharı - 3.9.2020
Sistemik dönüşüm ve Orta Doğu: İsrail-Arap ittifakını bağlamsallaştırmak
İsrail-Arap ittifakının lokomotif dürtüsü ise kuşkusuz İran'ın ortak bir tehdit olarak görülmesine dayanıyor. Sistemik dönüşümle de alakalı bir sonuç olarak İran tehdidinin yükselişi ve bu tehdit karşısında Amerikan gücünün görece gerileyişi, bölge ülkelerini algıladıkları ortak tehditlere yönelik ortak bir tavır almaya yönlendirdi. Kaldı ki bu süreç, hemen bütün ittifak süreçleri için bir temel işlevi görür. Ortak tehdit ortak cevapları mümkün kılar. İsrail ve Arap rejimlerinin, bu minvalde, Arap Baharı sürecinde ortaya çıkan yeni konjonktürün ilk elden sonuçlarından biri olan İran yayılmacılığını dengeleyebilmek adına, aynı safta yer tuttukları gözlemlendi.
Arap Baharı - 2.9.2020
Tunus Parlamentosu'ndaki üçüncü büyük partinin lideri görevinden istifa etti
Arap Baharı'nın doğum yeri Tunus, Ekim 2019'daki genel seçimlerin üzerinden bir yıl geçmeden üçüncü kez yeni hükümet kurulma sürecini yaşamıştı.
Arap Baharı - 1.9.2020
İran İslam devrimi teorisyenlerinden Murtaza Mutahhari'nin siyasetçi oğlundan dikkat çeken...
Mutahhari, İran'ın İslam ve Arap ülkeleriyle ilişkilerini düzeltmesi gerektiğini kaydederek, "İyi bir hükümet modeli ortaya koyamadık. Arap Baharı'nda neden hiçbir ülke modellerinin İran olduğunu söylemedi? Hepsi hükümet modellerinin Türkiye sistemi olduğunu söyledi.
Arap Baharı - 31.8.2020
Tunus meclisteki kritik güven oylamasına hazırlanıyor
Tunus'un demokratik kazanımları Arap Baharı olarak adlandırılan sürecin doğum yeri Tunus, devrimin ardından erkler arasında güç ayrımı konusunda hassas, temel hak ve özgürlükleri koruyan, Arap ve Orta Doğu dünyasına göre gelişmiş sayılabilecek bir Anayasa'yı kabul etti.
Arap Baharı - 28.8.2020
Merkel Suriye'deki durumu "dramatik" olarak niteledi
Merkel, "Bir zamanlar 'Arap Baharı' olarak adlandırılan şey, umutların elbette tersine dönüştüğü büyük bir trajedi.
Arap Baharı - 26.8.2020
Eski Tunus Cumhurbaşkanı, İsrail'le normalleşme kampanyalarını eleştirdi
Filistin meselesinin, Araplar'ın kurtuluş mücadelesinin bir parçası olduğunu ifade eden Merzuki, "Gerçekte Arap Baharını başlatanlar, Gazze'deki direnişe ve intifada hareketlerine imza atan Filistinlilerdir.
Arap Baharı - 21.8.2020
BAE-İsrail anlaşması Filistin'e 'teslim ol' çağrısı mı?
Arap Baharı olarak adlandırılan süreçte sürekli zikzaklar çizen, fakat ABD çizgisinden sapmayan BAE, son olarak yüzyıldır süren Arap-İsrail çatışmasına bir "barış planı" ile son verileceğini ilan eden Trump yönetiminin yanında yer aldı.
Arap Baharı - 19.8.2020
Mandanın dönüşü: Fransa'nın "yeni" Afrika politikası
Fransa Akdeniz-Afrika-Orta Doğu jeopolitik üçgenindeki varlığını Arap Baharı sonrası dönemde her geçen gün daha da artırma yönündeki politikasını devam ettiriyor.
Arap Baharı - 17.8.2020
Suudi Arabistan'ın İsrail ikilemi
Arap Baharı sonrası artan kırılganlıklar Suudilerin ikilemini derinleştiriyor 2010 yılında başlayan Arap Baharı süreci Suudilerin ideolojik alandaki kırılganlıklarını artırmış, güvensizlik hislerini derinleştirmiştir.
Arap Baharı - 15.8.2020
SETA'dan "19. Yılında AK Parti ve Dış Politika" paneli
Bu dönemin Arap Baharı, Gazze ve Mavi Marmara saldırıları ile yeni bir evreye geçtiğine dikkati çeken Ulutaş, "Bu dönemde (2011-2016) çatışmalar ve uyuşmazlıklar arttı.
Arap Baharı - 15.8.2020
BAE-İsrail normalleşme anlaşmasına tepkiler sürüyor
Libya Başkanlık Konseyi Üyesi Abdurrahman Şatır, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) İsrail ile ilişkilerde normalleşme konusunda anlaşmaya varmasına ilişkin "Onlarca yıldır savunduğumuz Arap Birliği hayalini ortadan kaldırdı" değerlendirmesini yaptı. Şatır, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, BAE-İsrail anlaşması üzerine, "Bazı Arap liderler bu hayale (Arap Birliği) ihanet ettiler ve koltuklarını korumak için Arap Baharı'nı İsrail ve Amerika'ya kurban verdiler.
Arap Baharı - 13.8.2020
BAE, Körfez'de uzlaşma çabalarını sabote ediyor
BAE neden uzlaşmaz tavır sergiliyor? Abluka uygulayan ülkelerin -BAE liderliğindeki- medyada ileri sürdükleri argümanlar ve yaşanan krizden birkaç gün sonra Katar'a yönelttikleri 13 maddelik talep listesi herkes tarafından biliniyor. Katar yönetimi; egemenliğine, içişlerine ve Arap Baharı devrimlerine destek temelindeki dış siyasetine açık bir müdahale olarak gördüğü bu talepleri reddetti.
Arap Baharı - 10.8.2020
Nahda Hareketi: "Parlamentonun çoğunluğu, siyasi partilere dayanan bir hükümetten yana"
Tunus'taki Nahda Hareketi Şura Konseyi Başkanı Abdulkerim el-Haruni, parlamentonun çoğunluğunun siyasi partilere dayanan bir hükümetten yana olduğunu, hükümeti kurmakla görevlendirilen Hişam el-Meşişi'nin bunu göz önüne alması gerektiğini belirtti. Haruni, Şura Konseyi'nin hafta sonu gerçekleştirdiği iki gün süren toplantısının sonuçlarına ilişkin başkent Tunus'ta düzenlediği basın toplantısında, Nahda Hareketi'nin siyasi partilere dayanan hükümet kurulmasından yana olduğunu ifade etti. "Parlamentonun çoğunluğu, siyasi partilere dayanan bir hükümetten yana. Meşişi'nin bunu göz önüne alması gerek." diyen Haruni, Meşişi'nin, siyasi partilere dayanan bir hükümet kurmayı reddetmesini beklemediklerini belirtti. Yeni kurulacak hükümette Nahda Hareketi'nin bulunmaması yönünde yapılan çağrılara değinen Haruni, "Azınlık partilerinin yönetimin geleceğini belirlemesi mümkün değil. Meşişi hükümetinde Nahda'nın dışlanması çağrısı yapanlar, Arap Baharı devrimlerinin düşmanlarıdır.
Arap Baharı - 9.8.2020
Arap Konseyi: Lübnan, Arap halklarının mücadelesinde önemli bir dönüm noktası olacak
Arap baharı devrimlerini korumak amacıyla 2014 yılında kurulan Arap Konseyi, Lübnan'da yaşananların Arap halklarının, baskıcı rejimlere karşı mücadelesinde önemli bir dönüm noktası olacağını belirtti.
Arap Baharı - 5.8.2020
21. yüzyılda yeni Orta Doğu düzeni
Soğuk Savaş'ın en acımasız ve kurt diktatörlerinden Hafız Esed'in doğal ölümünden sonra, göz hastalıkları ihtisasını Londra'da yapan doktor oğlu Beşşar ile yine Londra'da yetişen Kings College diplomalı ve Harvard MBA'li Sünni eşi Esma Esed'den Suriye'de liberalleşme adına çok şey beklenmekteydi. Ancak "taç giyen baş akıllanır" vecizesiyle namütenasip olarak, Londra'dan Şam'a gelince liberallikten eser kalmadı. Fransız dergilerine "moda ikonu" ve Orta Doğu'da "modernitenin sembolü" olarak tanıtılan çift, 2011 Arap Baharı isyanlarında özgürlük isteyen Suriye halkının yarım milyondan fazlasının ölümüne, yüz binlerce çocuğun öksüz ve yetim kalmasına, ülke nüfusunun yarısının evlerinden barklarından olmasına yol açtı.
Arap Baharı - 3.8.2020
Son dakika haber | Libyalı General: "BAE, Arapların arasındaki kanserli bir hücre"
Libya'da yayın yapan "February" televizyonuna verdiği röportajda, BAE'nin Arap ülkelerinde izlediği politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dırah, "Arap Baharı ile savaşan BAE, Yemen ve Suriye'de sorunlara neden oldu.
Arap Baharı - 28.7.2020
Libya'da rengini belli etmemeye çalışan İsrail, perde gerisinde Mısır'ın etkisiyle Hafter'e destek...
İsrail'in Hafter'e destek vererek elde edeceği kazanımlar neler? Libya'yı 42 yıl yöneten Muammer Kaddafi'nin 2011 yılındaki Arap Baharı rüzgarıyla devrilmesinin ardından, bu ülkede yönetim boşluğu oluştu.
Arap Baharı - 27.7.2020
Çıkmaz sokakta Fransa ve Yunanistan nereye kadar?
Fransa'nın Libya'da boşa çıkan hesapları Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, başlangıçta Arap otokratları destekliyordu. Temmuz 2007'de Trablus'u resmen ziyaret etmiş, Kaddafi ile ilişkilerini düzeltmişti. Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, bu ziyaretten birkaç gün sonra Le Figaro gazetesine verdiği bir demeçte 3 milyar avroluk Airbus, nükleer enerji santralı ve askeri ekipman alacaklarını, Rafale uçakları için görüştüklerini, Fransız şirketlerinin Trablus'a yeni bir liman inşası gibi imkanlar elde ettiğini, Veolia ve Suez şirketlerinin önemli sözleşmeler yaptığını, Thales ve Sagem ile görüşmelerin sürdüğünü, 100 milyon avroluk Milan anti-tank füzeleri alacaklarını söylüyordu. İşler planlandığı gibi gitmedi. Rafale ve nükleer santral görüşmeleri ilerlemedi. Eski Devlet Bakanı, Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı görevinde de bulunan Michele Alliot-Marie, Arap Baharı'nın patladığı Tunus'ta Zeynel Abidin bin Ali rejimine protestoları bastırmak için yardım teklif etti.
Arap Baharı - 25.7.2020
Mısır ve Sudan'ı susuzluktan koruma kampanyası başlatıldı
Etiyopya, 2011'de başlayan Arap Baharı nedeniyle Mısır'da oluşan yönetim boşluğundan faydalanarak yapımına başladığı ve Afrika'nın en büyüğü olacak Hedasi Barajı ile enerji açığını kapatmayı amaçlıyor.
Arap Baharı - 24.7.2020
Fransız siyaseti İslamofobiden İslam ve Müslüman karşıtlığına evriliyor
Buraya kadar en çok tartışılan temel konular olması hasebiyle sunduğumuz yasakların, belli bir hedefle uygulamaya konulduğunu müşahede etmek gerekir. Öncelikle sorulması gereken soru, Fransa iç siyasetinde Müslümanlara yönelik ani bir yaklaşım değişikliğine neden gidildiğidir. Zorla bir entegrasyon süreci başlatılarak netice alınacağı ve Müslümanların sindirileceği mi öngörüldü? Özellikle entelektüel camiada İslam'ı öğrenmeye yönelik ciddi bir eğilim ve iştiyak söz konusu olduğundan, milliyetçi ve dinci çevreler buna engel olmak için harekete mi geçtiler? Öyle ki Ortaçağ refleksiyle hareket etmekten çekinmeyerek, Müslümanları Fransız değerlerine uymayan zorbalar, baskıcılar ve yasakçılar olarak göstermek suretiyle bir karalama kampanyası yürütmeleri nasıl bir planın sonucuydu? Bu sorulara Fransa'da İslam üzerine çalışan, araştırma yapan kişilerin iyi kötü verecekleri cevaplar vardır. Fakat bu cevaplar Arap Baharından sonra yaşanan süreçte daha farklı olacaktır.
Arap Baharı - 24.7.2020
Son dakika haberi... Sudan, Hedasi Barajı dosyasını takip etmek için komisyon kuruyor
-Barajı yapımı 2011'de başladı Etiyopya, 2011'de başlayan Arap Baharı nedeniyle Mısır'da oluşan yönetim boşluğundan faydalanarak yapımına başladığı ve Afrika'nın en büyüğü olacak Hedasi Barajı ile enerji açığını kapatmayı amaçlıyor.
Arap Baharı - 23.7.2020
Son dakika haberleri | Hedasi Barajı krizinde kazanan taraf Etiyopya mı olacak?
Etiyopya'nın 2011'de başlayan Arap Baharı rüzgarı nedeniyle Mısır'da oluşan yönetim boşluğundan faydalanarak yapımına başladığı barajı Kahire yönetiminin kabullendiği konuşuluyor.
Arap Baharı - 21.7.2020
Sisi'nin kırmızı çizgiler arasında derinleşen meşruiyet krizi
Ekonominin katma değer üretemeyen ve dışarıdan gelen ekonomik kaynaklara dayanan rantiyer karakteri ülkeyi küresel ekonomik krizler karşısında kırılganlaştırmakta ve ülkenin bu krizleri çoğu ülkeden daha ağır hissetmesine yol açmakta. Örneğin 2008 yılında yaşanan küresel finansal krizden en çok etkilenen ülkelerden birinin Mısır olması bu kırılganlığının bir sonucu. Çünkü yaklaşık 250 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğe sahip olan Mısır'ın toplam milli gelirinin neredeyse yüzde 20'sinden fazlası ülkeye dışarıdan geliyor (işçi dövizleri, dış yardımlar, Süveyş gelirleri ve turizm gelirleri). 2010 yılında ülkeye sıçrayan Arap Baharı ve düzenlenen yaygın sokak gösterileri, 2008'de yaşanan finansal kriz sonucu dışarıdan gelen bu kaynakların azalmasının ülke siyasetine yansımalarından biri.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Arap Baharı Haberleri | Arap Baharı Haber - Haberler - Arap Baharı haberleri, son dakika arap baharı haber ve gelişmeleri burada. Esed rejimi ülkenin güneyindeki Dera'da protesto edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.10.2020 21:29:24. #1.15#
title