Anayasa Değişiklik Teklifiyle İlgili AK Parti ve MHP'den Ortak Açıklama - Haberler
Haberi Paylaş

Anayasa Değişiklik Teklifiyle İlgili AK Parti ve MHP'den Ortak Açıklama

Haberler.com - Haberler | Güncel

Meclis Başkanlığı'na sunulan Anayasa değişiklik teklifiyle ilgili AK Parti'li Abdülhamit Gül ve MHP'li Mehmet Parsak açıklama yaptı. AK Partili Gül, 21 maddelik teklifin Meclis'e sunulduğunu açıkladı.

Ak Parti ve MHP'nin üzerinde anlaştığı Anayasa değişiklik teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Anayasa değişikliği teklifi ile ilgili detayları açıklamak üzere AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül ve MHP Milletvekili Mehmet Parsak ortak açıklama yaptı.

Ak Partili Abdulhamit Gül'ün açıklamalarında satır başları:

Yeni Anayasa teklifimizi milletimize hayırlı olmasını diliyorum. 2007 referandumu ile milletimizin Cumhurbaşkanını kendisi seçti. Bu seçimle birlikte melez hükümeti sorunu ortaya çıktı.

"21 MADDELİK TEKLİFİMİZİ MECLİS'E SUNDUK"

Çok yoğun çalışmalar yaptık. 21 maddelik teklifimizi Meclis'e sunduk. Bu metin bir uzlaşı metnidir. Özellikle 15 Temmuz sonasında milletin siyaseten beklediği ödevi yerine getirme misyonudur.

Gençlerin anayasası diyebileceğimiz bir Anayasa var. Seçilme yaşını 18'e indiriyoruz.

Mini Anayasa'da CHP'nin de bulunduğu çalışmada uzlaşılan 7 madde de teklife eklenmiştir.

HSYK konusunda bir mutabakat gerçekleştirdik. Kürsü seçimini kaldırarak yargıda kutuplaşmayı ortadan kaldırdık.

MHP'li Mehmet Parsak'ın açıklamalarından satır başları:

Bugün saat 17.30 itibariyle tam mutabakat çerçevesinde anayasa değişiklik teklifi metni Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından TBMM'ye arz edilmiştir. Teklif, Meclis'te 330-367 aralığında oyla kabul edilirse referanduma gidilecek.

Anayasanın yenilennesi çalışmaları gündemden hiç düşmemiş, Anayasa mutabakat kurulu kurulmuştur.

"ANAYASAMIZDAN TÜRK İBARESİ ÇIKARILAMAZ"

Anayasamızdan Türk ibaresi çıkarılamaz. Anayasamızın ilk 4 maddesi tartışma konusu değildir. Anayasamız bir Türk Anayasasıdır.

İçerikle ilgili detay vermeyeceğim ama gerçekten 1982 Anayasası yürürülüğe girdikten itibaren tartışılan bir anayasadır.

Bu arada Başbakan Binali Yıldırım'ın anayasa değişiklik teklifine imza atarken görüldüğü fotoğraflar yayınlandı:Anayasa Değişiklik Teklifiyle İlgili AK Parti ve MHP'den Ortak Açıklama

Anayasa Değişiklik Teklifiyle İlgili AK Parti ve MHP'den Ortak Açıklama

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

AK Partili Gül: 21 maddelik teklifimizi Meclis'e sunduk

title