AHMET KENAN TANRIKULU Biyografisi, AHMET KENAN TANRIKULU kimdir?

Ahmet Kenan Tanrıkulu Biyografisi

Doğum Yeri : İstanbul/ Türkiye
Doğum Tarihi : 17.5.1958 -

 Ahmet Kenan Tanrıkulu

17 Mayıs 1958 tarihinde Osman Necati ve Melahat Tanrıkulu çiftinin çocuğu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini babasının memuriyeti dolayısıyla Anadolu‘nun çeşitli illerinde sürdürüp Burdur Lisesi‘nden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu ve Yüksek lisansını Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Western Illinois University'de Matematiksel İktisat alanında tamamladı.

Ardından ABD University of Pennsylvania Wharton School'da Makro Modelleme, ABD University of Colorado'da Ekonomi Uzmanlığı, Birleşik Krallık'ta bulunan Bradford Üniversitesi'nde Ulaşım Planlaması ve Milli Güvenlik Akademisinde Kamu Diplomasisi eğitimlerini aldı.

Silâhlı kuvvetler Dil ve İstihbarat Okulu ile Harp Akademileri'nde ders verdi. Devlet Bakanlığı Bakan Danışmanı oldu ve Gemlik Gübre Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttü. Çevre Bakanlığı ÇED ve Planlama Genel Müdürlüğü, Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Yurtiçi ve dışı dergilerde çok sayıda yayını yer aldı. Devlet Planlama Teşkilatı İktisadi Planlama Başkanlığı ve Ekonomik Modeller Dairesi Planlama Uzmanlığı yaptı.

Tanrıkulu kamu hizmetinden ayrıldı ve 1999 Türkiye genel seçimleri'nde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir ikinci bölge milletvekili olarak meclise girdi. Seçimlerin ardından hiçbir parti tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamayınca Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Bülent Ecevit tarafından MHP, DSP ve Anavatan Partisi (ANAP) arasında Koalisyon hükümeti kuruldu. Tanrıkulu, hükümette 2002 Türkiye genel seçimleri'ne kadar Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak yer aldı. Partisi 2002 genel seçimlerinde Seçim barajının altında kalınca milletvekili seçilemedi.

1999 yılından beri MHP üyesi olan Tanrıkulu, Ankara Ülkü Ocağı ve Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev yaptı. 2000 yılından beri MHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeliği görevini sürdürmektedir. 2010 yılında MHP Araştırma ve Geliştirme Sektörel ve Bölgesel Politikalar Başkanlığını yürüttü. 4 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilen MHP 10. Olağan Kongresinde Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi. 2007 Türkiye genel seçimleri'nde MHP İzmir ikinci bölge milletvekili olarak meclise girdi.

2011 ve Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar meclise girdi. Milletvekili olarak Türkiye-Avrupa Birliği KPK ve Çevre Komisyonu Üyeliğinde bulundu.Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde MHP İzmir milletevkili olarak tekrar meclise giren Tanrıkulu, Türkiye-ABD ve Türkiye-İspanya Parlamentolararası Dostluk Grupları üyesidir.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ahmet Kenan Tanrıkulu haberleri için tıklayın