Ahmet Davutoğlu, parlamenter sistemi geri getirmek için çalışacak

Ahmet Davutoğlu, parlamenter sistemi geri getirmek için çalışacak

19.11.2019 12:16 | Son Güncelleme: 19.11.2019 15:03

Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı partinin ekibinde yer alan AK Parti'nin eski Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, kuracakları partinin başkanlık sistemine tamamen karşı olacağını belirterek "Parlamenter sistemi geri getirmeye çalışacağız" dedi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni kuracağı partinin ekibinde yer alan AK Parti'nin eski Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, kurulacak yeni partiye ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Yamalı, "Partinin programına son şekli geçen hafta verildi. Tüzük üzerinde çalışmalar sürüyor. Birçok ilde taban oluşturmamız ve teşkilatlanmamız devam ediyor" dedi.

"ADI VE LOGOSU TAM NETLEŞMEDİ"

Yeni kurulacak partinin kurucular kurulunun da büyük oranda tamamlandığı ifade eden Yamalı, "Kurucular kurulu listesi tamamlandı gibi, detaylara bakılıyor. Partinin adı, logosu tam netleşmedi. 5-6 farklı seçenek var ve bir hafta içerisinde bitmiş olacak" ifadelerini kullandı.

PARLAMENTER SİSTEMİ GERİ GETİRMEK İÇİN ÇALIŞACAKLAR

Kuracakları partinin tamamen başkanlık sistemine karşı olacağını ve ayrıca parlamenter sistemin geri getirmeye yönelik çalışmalar yapılacağını belirten Yamalı, parlamenter sistemi istediklerini söyledi.

DAVUTOĞLU, GÜL VE BABACAN'LA NE GÖRÜŞTÜ?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan yardımcısı Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu'nun geçen yıl bir görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatan Yamalı, "Hal ve gidişatın iyi olmadığını Abdullah Gül ile Ali Babacan'a Ahmet Hoca ifade etti. Onlar ise aynı görüşü paylaştıklarını, Davutoğlu'nun kendi yolunda ilerlemesini, kendilerinin ise farklı bir oluşum içinde olacaklarını söylediler. Aramızda bir küslük, kırgınlık yoktur" diye ifade etti.

ERDOĞAN, "EN ÖNEMLİ HAZİNEMİZ OLACAK" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik eleştirilere şu yanıtı vermişti: "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ülkemize bıraktığımız en önemli hazinemiz olacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden rahatsız olanlar var bunu biliyorum. Diyorlar ki, 'Bu, bizim geleneğimize ters bir yapı.' Yeri geliyor diyarlar ki, 'Biz Atatürk'ün partisiyiz.' Acaba Gazi, parlamenter sistemle mi yönetmişti ülkeyi? Dünyada şu anda gelişmiş ülkelere baktığınızda ya bakıyorsunuz başkanlık sistemi, ya bakıyorsunuz yarı başkanlık sistemi. Bunlar önde gelen sistemler arasında yer alıyor."

Ahmet Davutoğlu, parlamenter sistemi geri getirmek için çalışacak
Ahmet Davutoğlu, parlamenter sistemi geri getirmek için çalışacak

Manşet

Haberler

title