ABD'de göletlere bırakılan Japon balıkları istilacı türlere dönüştü! Sosyal medyadan uyarı yaptılar

ABD'de göletlere bırakılan Japon balıkları istilacı türlere dönüştü! Sosyal medyadan uyarı yaptılar

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Dünya

ABD'de yaşanan tuhaf olay sosyal medyada büyük yankı getirdi. Vatandaşların su yollarına veya göletlere bıraktığı Japon balıkları, futbol topu büyüklüğüne ulaşarak istilacı türlere dönüşmeye başladı. Görevliler durumla başa çıkamayınca sosyal medyadan aşırı büyümüş Japon balıklarının fotoğraflarını paylaşarak balıkları göllere bırakmamaları çağrısında bulundu.

ABD'de yaşanan tuhaf olay hem ülke gündemine oturdu hem de sosyal medya paylaşımlarıyla dünyada ses getirdi. Birçok habere konu olan olayın kahramanları ise çoğu zaman evlerimizde, akvaryumlarda görmeye alışkın olduğumuz sevimli Japon balıkları.

BALIKLARI GÖLLERE BIRAKMAMA ÇAĞRISI YAPILDI

ABD'de Burnsville şehri sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, bir gölde bulunan 'aşırı büyümüş' Japon balıklarının fotoğrafları paylaşılarak, halka, Japon balıklarının aşırı büyüyerek gölün ekosistemine zarar verdiği gerekçesiyle balıkları göllere bırakmamaları çağrısında bulunuldu.

FOTOĞRAFLARI SOSYAL MEDYA HESABINDAN PAYLAŞILDI

ABD'nin Minnesota eyaletinde yer alan Burnsville şehrinde göle bırakılan Japon balıkları aşırı büyüdü. Burnsville sosyal medya hesabından, yakın zamanda şehirdeki Keller Gölü'nde bulunan aşırı büyümüş Japon balıklarının fotoğrafları paylaşıldı.

ABD'de göletlere bırakılan Japon balıkları istilacı türlere dönüştü! Sosyal medyadan çağrı yaptılar

"DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDEN DAHA FAZLA BÜYÜYORLAR"

Halka balıkları göllere bırakmama çağrısı yapılan açıklamada, "Lütfen evcil Japon balığınızı göletlere ve göllere bırakmayın! Düşündüğünüzden daha fazla büyüyorlar, dip sedimentlerini bozarak ve bitkileri sökerek düşük su kalitesine neden oluyorlar. Bu büyük Japon balıkları grubu yakın zamanda Keller Gölü'nde bulundu" ifadelerine yer verildi.

ZARARSIZ BİR EVCİL HAYVANDAN İSTİLACI BİR TÜRE DÖNÜŞÜYOR

Uzmanlar, bu balığa zarar vermek istemeyen ama ona evinde bakmaktan vazgeçen evcil hayvan sahiplerinin, istemeden de olsa doğaya zarar verdiklerini söylüyor. Washington Post'ta yer alan habere göre tatlı sularda serbest bırakılan akvaryum balıkları, zararsız bir evcil hayvandan istilacı bir türe dönüşüyor.

Bu balıklar yeni çevrelerine girdiğinde hızla çoğalabiliyor ve yerli türleri geride bırakarak onların doğal yaşam alanlarını yok edebiliyor.

ABD'de göletlere bırakılan Japon balıkları istilacı türlere dönüştü! Sosyal medyadan uyarı yaptılar

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (3)
UĞUR SEZGİN: Türkiyede bunlar oluyor birşey oldugu yok yaşasın pakmaya
FAKIR: Türkiyede eleman akvaryumuna pirana alıyor bir süre sonra sıkılıp götürüp ya göle ya ırmağa bırakıyor ulan haysiyetsizler beslemiyecektin niye aldın hadi aldın niye doğanın dengesini değiştiriyorsun
UĞUR BOSTANCI: YAKINDIIR AMERİKA KARIŞACAK YANGINLAR AFETLER ESRARENGİZ OLAYLAR
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title