ABD, CIA'in "Yeterli Delil Yok" Raporuna Rağmen Irak'ı İşgal Etmiş - Haberler
Haberi Paylaş

ABD, CIA'in "Yeterli Delil Yok" Raporuna Rağmen Irak'ı İşgal Etmiş

AA - Haberler | Dünya

Saddam Hüseyin yönetiminin kitle imha silahı ürettiği iddiasının teyidi için yeterli delil olmadığı, dönemin Başkanı George Bush ve yönetimine bildirildiği ortaya çıktı.

ABD'nin Irak işgali öncesinde hazırlanan istihbarat raporunda, Saddam Hüseyin yönetiminin kitle imha silahı ürettiği iddiasının teyidi için yeterli delil olmadığı, dönemin ABD Başkanı George Bush ve yönetimine bildirildiği ortaya çıktı.

GİZLİLİK KALKTI

ABD merkezli Vice News'in haberine göre, Bush yönetiminin, Irak'ta kitle imha silahı ürettiği iddiasına dayanak yaptığı ve ABD Kongresi'nden Irak'ı işgal etmek için yetki almakta kullandığı 93 sayfalık istihbarat raporunun büyük bölümünün gizliliği kaldırıldı.

"BİLGİ EKSİKLİĞİ VAR"

Vice News'te, bilgi edinme yasası aracılığıyla CIA'dan edinildiği belirtilen raporda yer alan istihbarat birimlerinin değerlendirmesinde, Irak'ta Saddam Hüseyin yönetiminin kitle imha silahı üretme programı yürüttüğü iddialarına ilişkin kilit konularda bilgi eksikliği olduğu vurgulanıyor.

Raporda Irak'ın kitle imha silahı üretim programına devam ettiği ancak bu silahlara ilişkin anahtar konumdaki bir çok önemli bilginin eksik olduğu kaydediliyor.

BUSH TAM TERSİNİ İDDİA ETMİŞTİ

Bush yönetimi ise savaş öncesi açıklamalarda, istihbarat raporlarının sarsılmaz biçimde Irak'ta kitle imha silahı bulunduğunu teyit ettiğini savunmuştu.

"KAPASİTESİ YOK"

Raporda dikkat çeken bir husus ise Saddam Hüseyin'in nükleer silaha sahip olma niyeti olmasına karşın bunu yapabilecek materyalinin bulunmadığı ve yakın zamanda bunu yapabilecek kapasitesinin de olmadığının Bush yönetimine bildirilmiş olması.

EL KAİDE YALANI

Raporda, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Donald Rumsfeld'in, Irak rejimi ile El Kaide arasında işbirliği olduğuna ilişkin "kesin kanıtları olduğu" iddiası da teyit edilmiyor.

O güne kadar yakalanan El Kaide militanlarının hiçbirisinin Irak'ta eğitim ya da bu rejimden destek aldığı bilgisinin olmadığı belirtilen raporda, Saddam Hüseyin rejimi ile El Kaide arasında operasyonel bir bağ bulunamadığı kaydediliyor.

Bush yönetimi 2003 yılında kitle imha silahları olduğu gerekçesiyle Irak'ı işgal etmiş ancak söz konusu silahlar bulunamamıştı.

20 Mart 2003 tarihinde başlatılan Irak işgali ülkede etnik ve mezhepsel bölünmeyi körüklemiş, işgal neticesinde ortaya çıkan kaos nedeniyle yüzbinlerce kişi hayatını kaybederken, milyonlarca insan ise mülteci olarak yaşamak zorunda kalmıştı.

ABD, CIA'in Yeterli Delil Yok Raporuna Rağmen Irak'ı İşgal Etmiş

ABD, CIA'in
AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (44)
arzuAdınızı Yazın:yenemzsen yenlrsnnnişgal edmzsn sgaledlrsn gerçk b hazn ama gerçk
arzu:onlar etmesedi güç dengesi üzlrk sylylm onlar ederdi kzlarnı hürrm maslı bu
Hasan ADIYAMAN:KATİL AMERİKA İRAKA GİRDİ SADDAMI ASTI YENİ KUKLA YÖNETİMLE İMZALADIĞI ANLAŞMAYA GÖRE IRAK PETROLÜNÜN YÜZDE YETMİŞİNE SAHİP OLMUŞTUR. BUNUDA ÜLKEMİZDEKİ KORKAK GAZETECİLER HİÇ YAZMADILAR NEDEN ACABA?
500
title