ABD Başkanı Trump'tan haddini aşan çıkış! Türkiye'nin terör operasyonlarını çocuk kavgasına benzetti

ABD Başkanı Trump'tan haddini aşan çıkış! Türkiye'nin terör operasyonlarını çocuk kavgasına benzetti

18.10.2019 13:44 | Son Güncelleme: 18.10.2019 14:20

ABD Başkanı Trump, Türkiye'nin terör koridorunu temizlemek maksadıyla başlattığı harekatla ilgili olarak, "Önce bırakacaksınız, okul bahçesindeki iki çocuk gibi kavga edecekler, sonra aralarına girip ayırırsınız" dedi.

Dengesiz çıkışlarıyla bilinen Donald Trump, Türkiye'nin terör örgütlerine yönelik başlattığı harekatı anlaşma üzerine durdurmasıyla ilgili olarak, "Bazen biraz kavga etmelerine izin vermelisiniz. Önce bırakacaksınız, okul bahçesindeki iki çocuk gibi kavga edecekler, sonra aralarına girip ayırırsınız" dedi.

Türkiye'nin terörle mücadelesini çocuk kavgasına benzeterek haddini aşan açıklamalarda bulunan Trump, "Kürtler dostumuz. Türkler de dostumuz. Oraya gittik ve bir ara istediğimizi söyledik. Kürtler çok iyi karşıladı." dedi.

TERÖR OPERASYONLARINA 'ÇOCUK KAVGASI' BENZETMESİ

Suriye sınırında ateşkes veya ara verilmesi üzerine uzlaşıldığını tekrar vurgulayan Trump, "Suriye'nin sınır bölgesinde, bir ateşkes veya ara üzerinde hepimiz uzlaştık. Yaptığım şey alışılagelmiş bir şey değildi. Ben onların bir süre kavga edeceğini söyledim. Bazen biraz kavga etmelerine izin vermelisiniz. O zaman insanlar kavga etmenin ne kadar zor olduğunu anlarlar. (Parmağıyla ön sıraları göstererek) Burada oturanlar ne demek istediğimi anlıyor. Değil mi? Bazen kavga etmelerine izin vermelisiniz. Önce bırakacaksınız, okul bahçesindeki iki çocuk gibi kavga edecekler, sonra aralarına girip ayırırsınız. Bu alışılagelmiş değildi ama biraz kavga ettiler. Oldukça da şiddetliydi. Kürtler dostumuz. Türkler de dostumuz. Oraya gittik ve bir ara istediğimizi söyledik. Kürtler çok iyi karşıladı. Onlar biraz geriye gidecekler, biz de DAEŞ'i demir parmaklıklar arkasında tutmuş olacağız." şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde görüşmüş, 1 saati aşkın süreyi bulan görüşmenin ardından terör örgütü YPG'nin güvenli bölgeyi terk etmesi karşılığında Türkiye operasyonları durduracağını taahüt etmişti. Taraflar, 13 maddelik bir sözleşmeye de imza atmıştı.

13 MADDELİK ANLAŞMA

Beştepe'de 4 saat 20 dakika süren Türkiye-ABD heyetlerinin Kuzeydoğu Suriye'ye ilişkin görüşmesinin ardından Türkiye-ABD ortak açıklama yapıldı. 13 maddelik açıklamada şöyle denildi:

1. Türkiye ve ABD, iki yakın NATO üyesi olarak bu ilişkilerini teyid eder. ABD, Türkiye'nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlar.

2. Türkiye ve ABD, kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.

3. Türkiye ve ABD "hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için" anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder.

4. Her iki ülke, insan hayatı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineler.

5. Türkiye ve ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda DEAŞ'la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Bu, önceden DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslar ile alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü de içerir.

6. Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.

7. Türk tarafı Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal (güvenli bölge) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.

8. Her iki ülke Suriye'nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye ihtilafını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasi sürece olan bağlılıklarını yineler.

9. Her iki taraf Türkiye'nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.

10. Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

11. Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı'na, güvenli bölgeden YPG'nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.

12. Barış Pınarı Harekatı'na ara verildiğinde ABD, Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Syria başlıklı 14 Ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kongre nezdinde uygun şekilde çalışmalar ve istişareler yürüterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye'de barış ve güvenliğin teminine dönük kaydedilen ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır. Barış Pınarı Harekatı 11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsigeçen Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.

13. Her iki taraf bu açıklamada kaydedilen tüm hedeflerin uygulanması için birlikte çalışma taahhüdünde bulunmaktadır.

ABD Başkanı Trump'tan haddini aşan çıkış! Türkiye'nin terör operasyonlarını çocuk kavgasına benzetti

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: ABD Başkanı Trump'tan haddini aşan çıkış! Türkiye'nin terör operasyonlarını çocuk kavgasına benzetti - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.12.2020 21:24:48. #1.14#
title