87. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

87. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Dünyanın en prestijli sinema ödülleri olarak gösterilen ve bu yıl 87'ncisi düzenlenen Akademi Ödülleri sahiplerini buldu.

Dünyanın en prestijli sinema ödülleri olarak gösterilen ve bu yıl 87'ncisi düzenlenen Akademi Ödülleri (Oscar) sahiplerini buldu.

ABD'nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu'nda düzenlenen ve milyonlarca kişinin takip ettiği Oscar ödül töreninin sunuculuğunu Neil Patrick Harris yaptı.

Gecede, Yılın En İyi Film ödülünü  "Birdman" alırken,  En İyi Yönetmen ödülünü ise aynı filmin yönetmeni olan Alejandro González Iñárritu kazandı.

Yılın En İyi Erkek oyuncusu ödülünü "Herşeyin teorisi" filmindeki rolüyle Eddie Redmayne alırken, En İyi Kadın oyuncu heykelini ise Still Alice filmindeki oyunuyla Julianne Moore kucakladı.

Çekimi uzun yıllar süren ve Oscar ödüllerinin favorileri arasında gösterilen Boyhood filmindeki rolüyle Patricia Arquette, En İyi Yardımcı oyuncu ödülünü kazanırken, En İyi Yardımcı Erkek oyuncu heykelciği ise Whiplash'taki oyunuyla J.K. Simmons'a gitti.

Sinema dünyasının ünlülerini biraraya getiren ödül töreninde En İyi Animasyon Film ödülü Big Hero 6'in oldu. En İyi Uyarlama Senaryo ödülünü The Imitation Game alırken, En İyi Özgün Senaryo ise Birdman filminin oldu.

Jüri üyeleri yılın En İyi Belgeselinin Citizenfour olduğuna karar verirken, En İyi Kurgu Heykelciğini Whiplash, En İyi Orijinal Şarkı ödülünü ise Selma filminin müziği Glory kazandı.

Irak savaşında ABD'li bir keskin nişancının hikayesini anlatan ve kullandığı dil nedeniyle Müslümanlara karşı ayrımcılık yaptığı eleştirilerine neden olan American Sniper filmi ödül töreninden eli boş döndü.

Bu yılın Oscar ödüllerini kazananların listesi ise şöyle:

En İyi Film:  Birdman 

En İyi Yönetmen:   Alejandro González Iñárritu (Birdman)

En İyi Erkek Oyuncu:  Eddie Redmayne, (The Theory of Everything) 

En İyi Kadın Oyuncu:  Julianne Moore, (Still Alice) 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:  Patricia Arquette, (Boyhood) 

En İyi Erkek Yardımcı Oyuncu:  J.K. Simmons, (Whiplash)

En İyi Anime Film:  Big Hero 6 

En İyi Uyarlama Senaryo:  The Imitation Game 

En İyi Orijinal Senaryo: Birdman

En İyi Sinematografi: Birdman

En İyi Belgesel: Citizenfour

En İyi Görsel Efekt: Interstellar

En İyi Kısa Belgesel:  Crisis Hotline: Veterans Press 1 

En İyi Orijinal Şarkı:  "Everything Is Awesome" (The Lego)

En İyi Kostüm: The Grand Budapest Hotel

En İyi Yabancı film: Ida

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title