Dünya Kupasına Katılamayan İtalya'da, Yabancı Sınırı Tartışması Başladı
BBC

Dünya Kupasına Katılamayan İtalya'da, Yabancı Sınırı Tartışması Başladı

Dünya Kupası Elemelerinde İsveç'e elenen İtalya'da, yabancı sınırı tartışmaları başladı. Gazetelerin manşetinde "Milli utanç" ve "Kıyamet" başlıkları var.

Dünya Kupasına Katılamayan İtalya'da, Yabancı Sınırı Tartışması Başladı

İtalya, Pazartesi akşamı Dünya Kupası play-off rövanş maçında 1-0 kaybettiği maçın rövanşında İsveç ile Milano'da 0-0 berabere kaldı ve elendi. 1958'den bu yana ilk kez bir Dünya Kupası'nda Gök Maviler olmayacak. Ülkede üzüntü ve şaşkınlığın ardından, aşırı sağcı partilerin başını çektiği bir yabancı futbolcu tartışması başladı.

İtalya'da bu sabah çıkan gazetelerin manşetlerinde "Milli utanç" ve "Kıyamet" gibi başlıklar göze çarparken, hafelerde sabah kahvesini içenlerden siyaset dünyasına kadar hemen herkesin dilinde de benzer ifadeler var.

"İTALYA, ADALARINA KADAR BÖLÜNMÜŞ BİR ÜLKE"

Sabah cappuccino'mu içtiğim barda yanımda kahvesini içen orta yaşlı İtalyan adam, bu sonucun yalnızca bir hezimet değil bir milli yas olarak hissedilmesini şöyle açıkladı:

"İtalya kuzeyinden güneyine, adalarına kadar bölünmüş bir ülke. Normal zamanlarda bu bölgeler arasında husumete varabilen bir mesafe var. Ancak Dünya Kupası'nda yarıştığımız zaman ülkece birlik içinde olabiliyorduk. Ancak Dünya Kupası oynanırken İtalya'nın her yerinde evlere bayraklar asılıyordu."

GÖÇ KARŞITI LİDERLERDEN ÇAĞRI: İSTİLAYA SON

Daha önce yalnızca 1930 ve 1958'de Dünya Kupası'na katılmayan İtalya'nın 60 yıl sonra ilk kez önümüzdeki yıl Rusya'da bu turnuvada mücadele edemeyecek olması, siyaset ve ekonomi dünyasında da hararetli tartışmalara yol açtı.

Dün akşamki maçın sona ermesinden kısa süre sonra, aşırı sağcı partilerin ön ayak olduğu bir "yabancı futbolcu" tartışması başladı.

Göç karşıtı Kuzey Ligi'nin lideri Matteo Salvini, maç sonuçlanır sonuçlanmaz Twitter'a yazdığı mesajda, "Sahada çok fazla yabancı futbolcu var, gençlik takımlarından Serie A'ya (birinci lig) kadar; sonuç bu. #İSTİLAYASON ve İtalyan gençlere daha fazla alan, futbol sahalarında da" dedi.

"İTALYANLARI İHMAL EDERSENİZ SONUÇLARINA KATLANIRSINIZ"

Bir diğer aşığı sağ parti İtalya'nın Kardeşleri'nin lideri Giorgia Meloni de, "Dünya Kupası'nın dışında kaldık. Pek çoğumuz için doğduğumuzdan beri ilk kez olacak. 'Talihsizlik oldu, hakemin suçuydu vs' demek isterdim, fakat bu doğru değil. Gerçek şu ki, her konuda olduğu gibi sporda da yabancılara odaklanır ve İtalyanları ihmal ederseniz sonuçlarına katlanırsınız" dedi.

Sosyal medyada da bazı kullanıcılar bu yorumlara destek verirken, yüzlerce kişidense eleştiri geldi.

ESKİ BAŞBAKAN RENZİ: FIRSATÇILIK YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR

İktidardaki merkez-sol Demokratik Parti'nin lideri ve eski başbakan Matteo Renzi de, Dünya Kupası'na gidilememesini "devasa bir tokat" olarak yorumladı. Renzi, sonuçtan yabancıları ve göçü sorumlu tutan Salvini gibi siyasi liderleri ise fırsatçılık yapmaya çalışan "çakallara" benzetti.

Renzi, "Futboldan anlayanlar Salvini'nin söylediklerinin gülünç olduğunu bilir. Almanya'da, Fransa'da, İngiltere'de, İspanya'da ve her yerde yabancı oyuncular var. 1998'de dünya şampiyonu olan Fransa'nın etnik çeşitliliğe sahip ekibini hepimiz hala hatırlıyoruz" dedi.

BBC