Haberler

Zülfikar İnönü Tümer Biyografisi

Zülfikar İnönü Tümer
Doğum YeriAdana / Türkiye
Doğum Tarihi1.01.1966

Zülfikar İnönü Tümer Kimdir ?

Adana’nın köklü ailelerinden Avukat Emin Bilen Tümer ile İngilizce öğretmeni Ülker Tümer’in üçüncü çocuğu olarak 1966 yılında dünyaya geldi.

İlköğretimini Ankara Bahçelievler İlkokulunda, ortaöğrenimini Adana Özel Yeni Lise’de tamamladı. 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu.1988 yılında askerlik görevini tamamladıktan sonra aynı yıl kurduğu inşaat şirketiyle proje ve müteahhitlik hizmetlerine başladı.

Sulama, içme suyu, yol, köprü gibi altyapı inşaatlarının yanı sıra yıllardır emek verdiği tescilli kültür varlığı yapıları rölöve restütisyon ve restorasyon projeleri ile bu yapıların onarımlarına yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.

Evli ve üç çocuk babası olan Zülfikar İnönü Tümer, Cumhuriyet Halk Partisi’nde 1997-2002 yılları arasında İl Yönetim Kurulunda Sayman ve İl Başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2002 yılında milletvekilliği aday adaylığına başvurusu nedeniyle partideki görevinden istifa etti. İl yönetim kurullarındaki görevleri sırasında Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı ve çeşitli belediyelerle gerçekleştirilen projelerde de Adana’nın birçok ilçe ve köylerinde bulunma, çalışma ve işçi istihdam etme imkanı buldu.

Daha önce bitirilmiş olan Kozan Kalesi ve çevre düzenlemesi, Aşağı Yukarı Çarşı sokak sağlıklaştırması, Feke Çürükler Köprüsü, Kara Kilise ve kale projesi, Saimbeyli’inin bir kısım köy yollarının yapımı, Tufanbeyli Köy Hizmetleri Bakımevi, Çukurkışla Sağlık Ocağı, Şar Ala Kapı, Yumurtalık sahil düzenlemesi ve Yumurtalık Kalesi restorasyonu, Karaisalı Kapıkaya Kanyonu yürüyüş yolu düzenlemesi, Pozantı Dağdibi ve Gökbez köyleri sulama işleriyle halen devam etmekte olan Kozan Anavarza Antik Kenti ve Karataş Magarsus Antik kenti kazılarında yöredeki halkla birlikte çalışmalarda bulundu.

Halen Adana Atlıspor Kulübü Yönetim Kurulunda görev yapan Zülfikar İnönü Tümer, Adana Tenis Dağcılık ve su Sporları Kulübü, Adana Yelken Kulübü, Adana Hukukçular Kulübü, Adana Müteahhitler Birliği, İnşaat Mühendisler Odası, Adana Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Zihinsel Engelli Çocuklar Derneği, Misis Kazıları Derneği ve Kadirli Karatepe Müzesi Derneği, Anadolu Kulübü Büyükada Şubesi gibi sivil toplum kuruluşlarının üyesidir.

title