YILDIRAY OĞUR Biyografisi, YILDIRAY OĞUR kimdir?

Yıldıray Oğur Biyografisi

Yıldıray Oğur
Doğum Yeri Rize/ Türkiye
Doğum Tarihi 1.1.1978 -
1978 Rize doğumlu Türk gazeteci, yazar.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi siyaset bilimi bölümünde okudu. 1999 yılında kurulan "Siyasal ufuk hareketi" içerisinde yer aldı.

2000 yılından bu yana 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın kutlanma tarzına yönelttiği eleştirilerle tanındı.

2003 yılında Cumhuriyet gazetesinin "Genç Subaylar Rahatsız" manşetine tepki olarak kurulan Genç Siviller hareketinin kurucuları arasında yer aldı.

Bir dönem Radikal gazetesi ve Birikim dergisinde yazarlık yapan Oğur, 2007 yılından 2013 yılına kadar Taraf gazetesindeki "Manifestom" adlı köşesinde yazdı, gazetenin yazı işleri müdürlüğü görevini de yürüttü.

Taraf gazetesi kapatıldıktan sonra Türkiye gazetesinde yazmaya başladı. Yanısıra, Habertürk kanalında Ceren Kenar'la birlikte çarşamba günleri saat 23.00'te yayınlanan "Şimdi ve burada" adlı haber programının yayın yönetmenliğini de yapmaktadır.

28 Nisan 2017'de Türkiye gazetesi, yazılarının yayımlanmasına son verdi. Hâlen Karar gazetesinde yazılarına devam eden Yıldıray Oğur, İstanbul Üniversitesi'nde doktora çalışmasına devam ediyor.

Balyoz Kumpası davası
"Balyoz" davasının soruşturmasını yürüten cumhuriyet savcısı Gökalp Kürkçü, "Balyoz" planı haberlerinde imzası yer alan Mehmet Baransu, Yasemin Çongar ve Ahmet Altan ile birlikte Yıldıray Oğur'u da şüpheliler arasına aldı.

Oğur, savcılık iddianamesine göre 52 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle yargılanmaya başladı. Oğur, Türkiye'de kaleme aldığı 19 Haziran 2016 tarihli yazısında, 2010 yılında ellerine geçen belgelerle kandırıldıklarını itiraf etti; suçlarının yalnızca "kötü gazetecilik" olduğunu ifâde ederek diğer basın organlarının da haberlerin kaynağını, ciddiyetini, doğruluğunu sorgulamadan peşlerinden gelerek suça ortak olduklarını iddia etti.

Kitaplar:
Cumhuriyet’in Beyaz Mağdurları
Ey Özgürlük !

Yıldıray Oğur haberleri için tıklayın

title