Manisa Tso'dan Aile Şirketlerinde Kuşak Geçişleri ve Aile Anayasası Semineri - Haberler
Haberi Paylaş

Manisa Tso'dan Aile Şirketlerinde Kuşak Geçişleri ve Aile Anayasası Semineri

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Manisa Tso'dan Aile Şirketlerinde Kuşak Geçişleri ve Aile Anayasası Semineri

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) organizasyonunda aile şirketlerinde kuşak geçişleri ve aile anayasası semineri, hizmet binasında oda üyelerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) organizasyonunda aile şirketlerinde kuşak geçişleri ve aile anayasası semineri, hizmet binasında oda üyelerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Yılmaz, aile şirketlerinin, işletmelerin büyük bir kısmını oluşturmakta ve ekonominin gelişmesinde önemli rol oynadığını belirterek, "Ülkemizde faaliyet göstermekte olan şirketlerin yüzde 90'ından fazlasının aile şirketleri olduğu, Manisa'da ise tarım alanında faaliyet gösteren şirketlerin sayısının fazla olması nedeniyle bu oranın yüzde 99'lara kadar ulaştığını görüyoruz. Ekonomide bu denli önemli olmalarına karşın aile şirketlerinin ömrü ne yazık ki kısa olmaktadır. Aile şirketlerinin varlıklarını sürdürebilmeleri ve sonraki kuşaklara geçişin sağlanabilmesi; hem şirket hem de aile ilişkilerinde kurumsallaşmanın tamamlanması ve kurum kültürünün oluşturularak, profesyonelleşmeye önem verilmesiyle mümkündür. Aile şirketlerinde kuruluş ve devir aşamalarında yaşanan sıkıntılar ile kurumsallaşma konusunda şirket sahiplerinin farkındalığını arttırmak ve aile anayasası hakkında bilgilendirme yapmak için düzenlediğimiz seminerin sizlere faydalı olacağını düşünüyor,türev danışmanlık kurucusu ve grup başkanı sayın bülent orta' ya değerli bilgi ve tecrübelerini bizlere aktaracağı için teşekkür ediyorum" dedi.

Semineri veren Danışmanlık Şirketi'nin Grup Başkanı Bülent Orta yaklaşık 3 saat süren seminerde, aile şirketlerindeki aile mensupları arasındaki ilişkilerin profesyonelce düzenlenmesi, gelecek kuşakların varislik çatışmaları yaşamadan yönetime hazırlanması, şirketin ve ailenin genel iş yapış kurallarının belirlenmesi konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Bülent Orta, şirketlerde verimliliğin sağlanmasının ve kontrol edilmesinin gerektiğini belirterek "Global pazar haline gelen dünyada, şirketlerin faaliyetini sürdürmesi ve rekabet edebilmesi için, süreçlerini iyi tarif edip bu süreçleri iyi yönetmeleri gerekiyor. Değişen koşullar yeni ihtiyaçları ortaya çıkarıyor. Şirketlerin gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde devir edilmesi için profesyonelleşme ve kurumsallaşma gibi çalışmalara önem vermeli. Bu kapsamda, aile şirketlerinde aile anayasası oluşturulması çok önemli" dedi.

Şirketlerde genelde aileden gelen geleneksel yönetim şeklinin devam ettiğini belirten Bülent Orta, "Aile şirketlerinde her kuşak yaklaşık 20 yıla tekabül eder. 200 tane şirket üzerinde yapılan bir araştırmada yüzde 80'i ilk kuşakta yok olmuş. Kalan yüzde 20'inin de yüzde 5'ini başka şirketler almış. Yüzde 2'si kamunun olurken, sadece yüzde 13'ü aynı ailede devam etmiş" şeklinde konuştu.

Aile şirketlerinin yüzde 70'inin üçüncü kuşağa ulaşamadığını dile getiren Orta, şöyle konuştu: "Yüzde 35'i 0-34 yıl, yine yüzde 35'i 35-59 yılda yok olmuş. 60-80 yıl arasına yüzde 16 ulaşırken, 90 yıl üstünü yine ancak yüzde 16'si görebilmiş. Aile şirketlerinde sürdürülebilirlik, kalıcılık yani karlılık, pazar payı ve üretim verimliliği önemlidir. Yok olup giden 20 meşhur Türk aile şirketinin başlıca yok olma nedenleri şunlardır. Yüzde 43'ü kardeşler arası kavgadır. Yüzde 19'u birinci kuşağın vefatından sonra aile arasında yaşanan miras kavgasıdır. Yüzde 14'ü kardeşler, kuzen ve yeğenler arasında yönetimde otorite kavgasıdır. Yine yüzde 19 aile içi çatışmadır. Kalan yüzde 5 ise şirket içindeki birden fazla aile fertlerinin çatışmasıdır. Aile şirketlerinde en kritik kuşak ikinci ve üçüncü kuşaklardır."

Gelecek kuşak ilişkileri, varislik, hisse devri, dağılım gibi konulardaki profesyonel yöntemler hakkında bilgi veren Bülent Orta, şirkette haleflik planı yaparken yaşanabilecek riskleri ortadan kaldırabilecek ipuçlarını katılımcılarla paylaştı. Bülent Orta ayrıca, aile anayasasının, her şirkette o şirkete özel hazırlanmasının önemine değinerek, ailenin gelecek nesillere sorunsuz devrine önemli katkılar sağlayabilecek olan aile anayasası oluşturma ve süreçleri konusunda bilgi verdi. Türev Danışmanlık Grup Başkanı Bülent Orta seminerin son bölümünde ise katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı. - MANİSA

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Özgür Yılmaz Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title