Hacer Aydın - Evde stres, işte stres yok mu bunun bir çaresi? - Haberler.com

Haberler
Haberler
Hacer Aydın

Hacer Aydın

CEO Yazar
24.02.2023 01:48

Evde stres, işte stres yok mu bunun bir çaresi?

Şu artık kesin ki modern çağın en büyük sorunu stres. Stres seviyesi tüm dünya toplumlarında gün geçtikçe artan bir ivmeye sahip. Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler bu durumdan daha fazla etkileniyor. Çünkü hayat şartları zorlaştıkça kişilerdeki stres seviyesi kontrol edilmesi daha zor bir hal alıyor. Özellikle de büyük şehirlerde çalışan kesimde stres ciddi bir seviyede ve hayatın bir parçası haline gelmiş durumda.

Nasıl stres olmayalım ki? Yoğun iş temposu, artan enflasyonla her ay azalan maaşlar, bitmek tükenmek bilmeyen ihtiyaçlar, kendimize zaman ayıramama, imkanlarımızın hep beklentilerimizin altında kalması, yalnızlık, var da var…

Sorunlar bizde strese yol açıyor, peki stres bizde nelere yol açıyor biliyor musunuz? Stres pek çok mental, ruhsal ve fiziksel rahatsızlığın altında yatan en önemli sebep. Stres direkt hasta etmez fakat derinlerde yatan pek çok hastalığın kodlarının devreye girmesine neden olur. Yani uyuyan hastalık tohumlarını sulayıp yeşertir. Ben demiyorum, gelişmiş tıp söylüyor.

Depresyon, anksiyete, uykusuzluk, panik atak, hormonal bozukluklar, cilt rahatsızlıkları, ülser-gastrit, obezite, migren gibi pek çok tanı stresle direkt olarak ilişkilendiriliyor.Çünkü kronik stres sinir sistemini bozar ve vücudumuz bu rahatsızlıklarla bize bir mesaj verir. Kendine gel! Kendini bu kadar üzme, böyle devam edersen daha çok üzülürsün der bize.

İş hayatında da bizi en çok zorlayan faktörlerin başında stres geliyor. Bu durum işe odaklanmayı engelleyerek ciddi performans kayıplarına neden oluyor. İşe olan ilgimiz azalır, iş ve ekip arkadaşlarımızla iletişimimiz olumsuz etkilenir ve zamanla ofis içinde daha güvensiz bir ruh haline gireriz. Peki bununla baş etmenin bir yolu var mı?

Stres de diğer tüm duygular gibi bünyemizin olumsuz durumlarda ortaya koyduğu bir tepkidir, bir çeşit hormonal salgıdır. Stresi ve stresimizin kaynağı iyi bilirsek bu duyguyla baş etmek pekala mümkün. İşe duygularımızı güçlendirerek başlayabiliriz. Bunun işe yarayacağına sizi temin ederim.Yeter ki bazı şeyleri alışkanlık haline getirelim.

1 - Olumlu ilişkiler geliştirin

İş arkadaşlarınız ile pozitif bir ilişki dahilinde olun. Problem anlarında dışarıdan gelecek olan küçük bir destek, tatlı bir tebessüm, iyi niyetli farklı bir fikir ve her şeyden önemlisi size sarılacak dostça bir kucak problemle başa çıkmada size oldukça yardımcı olacak. Böyle bir durumda stresi kim takar.

2 – Yürüyüş yapın

Biliyor muydunuz? sadece günde 20-25 dakika yürüyüş bile stresi ciddi biçimde azaltma etkisine sahiptir. Yürüyüşün şehir insanı için önemini tüm doktorlar bas bas bağırırken neden hala hayatımızın bir parçası haline getirmiyoruz? İş yerinde öğle arası molamızın 20 dakikasını yürüyüşe ayıramayacak kadar kimse yoğun olamaz değil mi? Buna konumunuz müsait değil mi? Öyleyse mesai saatinden önce veya sonra 40 dakika yürüyüş size biçilmiş kaftan. Hatta haftanın 3 günü yeterli. Yürüyüş yaparken kan basıncınız düzene girer, mutluluk hormonu olan endorfin salgılarsınız ve kendinizi rahatlamış hissedersiniz.

3 - Sağlıklı ve besleyici yiyecekler tüketin

Toplumca yeme alışkanlığımızı devamlı eleştiriyor ve milyon tane farklı sağlıklı beslenme formüllerinden söz ediyoruz. Peki bunu ciddi olarak hayatımıza ne zaman almayı düşünüyoruz? Stresli olduğumuzda, beynimiz tuzlu, tatlı ve yağ yüklü yiyecekleri arzu ettikleri geçici zevk için canlandırmamızı sağlayan kortizol hormonunu serbest bırakır. Fakat ironik olarak, "stres yemek" sadece sorunu daha da artırıyor. Pizza, hamburger ve dondurma gibi şeker veya yağ yüklü yiyecekler bizi uyuşuk hissettirir ve önümüzde yatan sorunları çözme ihtimalini azaltır, bu da yalnızca stresimizi artırır. Bu yiyeceklerden uzak durun.

4 - Yeterince uyku alın ve yenilenin

Vücudun sistemleri birbirileriyle entegredir. Kaliteli ve yeterli uykuda bağışıklık sistemi yenilenir, açlık hissi dengelenir. Bu denli öneme sahip olan uykuya gereken önem verilmediği zaman sorunlar baş göstermeye başlar. Yetersiz ve kalitesiz uykunun yol açacağı sorunlardan biri strestir. Uyku ve stres arasındaki ilişki birbirleriyle bağlantılıdır. İyi bir uyku stresin ilacı olduğu gibi kötü uyku stresi artıran bir unsurdur. Uyku ve stres bu bakımlardan iç içedir diyor uzmanlar.

5 - Önceliklerinizi organize edin

Hayatımızda ilgilenmemiz gereken çok şey var ve bunlara yetişemiyoruz. Yetişemediklerimiz üst üste yığılıp bize kabuslar yaşatıyor. Yetersiz ve başarısız olduğumuzu hissettiriyor. Günlük hayatımıza şöyle bir göz atıp bize yük olan tüm o gereksiz kişi ve koşuşturmacaların üstünü çizelim, silkeleyip atalım hayatımızdan. Günümüzde minik boşluklar açalım. O boşlukları sevdiğimiz şeylerle dolduralım.

6 - Giyiminize dikkat edin

Giyim bizi temsil eden önemli bir detaydır. Giydiklerimizle kendimizi daha iyi hissedebilir özgüvenimizi yükseltebiliriz. Görünen ve görünmeyen giydiğimiz her şey biz farkında olmadan anlık ruh halimize etki eder.Kendimizi rahat ve güzel hissettiğimiz giysiler günü pozitif geçirmek için çok önemli bir motivasyondur. Çok para harcamadan kendimize en yakışan tarzı yaratarak, giydiklerimizden güç alabiliriz.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title