Haberler

Balık yağının eşsiz faydaları

Doç. Dr. Muhammed Keskin

Doç. Dr. Muhammed Keskin

Doç. Dr. / Medicana Ataşehir Hastanesi
25.11.2022 05:57

Haftada en az 2 gün yağlı balık tüketmiyorsanız, balık yağı takviyesi almanız yeterli omega-3 yağ asidi almanıza yardımcı olur.

Balık yağı nedir?

Sardalya, somon, ringa balığı, ton balığı, hamsi ve uskumru yağ açısından zengin balıklardır. Balık yağının yaklaşık %30'u omega-3'lerden oluşurken, %70'i diğer yağlardan oluşur. Bununla birlikte balık yağları A ve D vitamini içerir. Başlıca omega-3 türleri eikosapentaenoik asit (EPA) ile dokosaheksaenoik asittir (DHA) ve sağlığa birçok faydası vardır.

Kalp sağlığını destekler

Dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biri kalp hastalığıdır. Araştırmalar, yeterli balık veya balık yağı tüketen bireylerin kalp hastalığı oranlarının çok daha düşük olduğunu gösteriyor. Balık yağının kalp sağlığı için faydaları şunlardır;

HDL kolesterol seviyelerini artırır ve LDL kolesterol seviyelerini düşürür

Trigliserit düzeyini %15-30 oranında düşürür

Kan basıncını düşürmeye yardımcıdır

Damarların sertleşmesine neden olan plakları önleyebilir.

Balık yağı takviyeleri, kalp hastalığı için risk faktörlerinin çoğunu azaltır.

Zihinsel sağlık sorunlarının tedavisine yardımcıdır

Beynimizin yaklaşık %60'ı yağdan oluşur ve çoğunu omega-3 yağ asitleri kapsar. Bu sebeple omega-3 yağ asitleri beyin fonksiyonu için son derece önemlidir.

Çalışmalar şizofreni, bipolar bozukluk gibi zihinsel sağlık problemi olan bireylerin omega-3 düzeylerinin daha düşük olduğunu, yüksek dozlarda omega-3 takviyesi kullanılmasını semptomları azaltabildiğini gösteriyor.

Göz sağlığını destekler

Araştırmalar yeterli miktarda omega-3 almayan kişilerin göz hastalıkları riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte bazı çalışmalarda balık yemenin, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) riskini azalması ile bağlantılı olduğunu ancak balık yağı takviyelerinin aynı etkiyi sağlamadığını bildiriyor.

İnflamasyonu azaltır

İnflamasyon, bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşma ve yaralanmaları tedavi etme şeklidir. -Vücutta inflamasyonun sürekliliği obezite, diyabet, depresyon, romatoid artrit ve kalp hastalığına neden olur. Balık yağı anti-inflamatuar özelliği sayesinde kronik inflamasyonun tedavisine yardımcı olabilmektedir.

Cilt sağlığını iyileştirir

Cilt sağlığı hayatımız boyunca, özellikle yaşlılık döneminde çok fazla güneş maruz kaldıktan sonra düşebilir. Balık yağı takviyeleri, sedef hastalığı ve dermatit dahil olmak üzere birçok cilt problemini iyileştirmeye yardımcıdır.

Hamileliği ve fetüsün gelişimini destekler

Omega-3 yağ asitleri, bebeğin büyüme ve gelişmesi için hayati öneme sahiptir. Hamilelikte veya bebeklerde balık yağı takviyesinin kullanılması IQ, el-göz koordinasyonu ve öğrenme becerisini artırır.

Depresif semptomları azaltır

Majör depresyonu olan bireylerin omega-3 seviyelerinin daha düşük olduğu ispatlanmıştır. EPA bakımından zengin omega-3'ler, DHA'dan zengin omega-3'lere nazaran depresif semptomları daha fazla azaltır.

Çocuklarda dikkati artırır ve hiperaktiviteyi azaltır

Omega-3 yağ asitlerinin çocuklarda hiperaktiviteyi, dikkatsizliği, dürtüselliği ve saldırganlığı iyileştirdiğine dair kanıtlar her geçen gün artıyor. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Astım semptomlarını ve alerji riskini iyileştirir

Hamilelik döneminde omega-3 takviye kullanımının bebeklerde alerji riskini azalttığı saptandı.Yaklaşık 100.000 kişinin dahil edildiği bir çalışmada annenin yeterli omega-3 alımının çocuklarda astım riskini %24-29 oranında azalttığı bulundu.

Optimal sağlık için ne kadar Omega-3 alınmalıdır?

Sağlıklı yetişkinler için günde en az 250-500 mg EPA ve DHA formları kombine alınmalıdır. Amerikan Kalp Derneği, kalp hastalıklarının önlenmesi için en uygun omega-3 alımını sağlamak için haftada en az iki kez yağlı balık yemeyi önermektedir.

Hamile ve emziren kadınlarda, önerilen alımın üzerine 200 mg DHA daha eklenmelidir. Belirli bir sağlık durumunu iyileştirmeye çalışıyorsanız, sağlık uzmanınızdan dozaj önerileri isteyin. Omega-6 alımınızın ne kadar omega-3'e ihtiyacınız olduğunu belirleyebileceğini unutmayın. Omega-6'yı azaltmak, omega-3 ihtiyacınızı azaltır. Çok fazla yağlı balık veya deniz ürünü yemiyorsanız, takviye almayı düşünebilirsiniz.

Çoğu besin maddesinde olduğu gibi omega-3 içinde üst tüketim sınırı vardır. Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) göre, takviyelerden günde 2.000 mg'a kadar kombine EPA ve DHA almak güvenlidir. Yüksek dozlarda, omega-3 alımının kan inceltici etkisi vardır bu nedenle kanama bozukluğunuz varsa veya kan inceltici ilaçlar alıyorsanız dozaj için doktorunuzla konuşmalısınız.

title