Vitiligo

Vitiligo, pigment kaybına bağlı deride beyaz, yama tarzında lekelerle giden bir deri hastalığıdır. Melanin pigmenti deri, saç, ve göz rengini belirler. Eğer bu hücreler ölürse veya melanin yapamazsa deri rengi açılır veya tamamen beyaz olur. Yüz kişinin 1-2 sinde görülen hastalık genellikle 20 yaşından önce başlar. Vitiligo, ağır psikolojik stressler sonrasında da ortaya çıkabilmektedir. Vitilo’yu tedavi etmek için farklı yöntemler vardır. Işın tedavisi, ilaç tedavisi, Dar Band UVB tedavisi bunlardan bazılarıdır.

VİTİLİGO HABERLERİ

Vitiligo - 08.01.2021
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: "4'ü kanser olmak üzere 14 ilacı daha geri ödeme listesine aldık"
Vitiligo tedavisinde kullanılan 1 ilaç ise yurt dışından tedarik edilmekteyken Türkiye'de imal edilmek suretiyle ödemeye alınmakta.
Vitiligo - 11.11.2020
Son dakika haberleri... Yasir Arafat'ın zehirlendiğine dair ilk şüpheler ölümünün hemen ardından ortaya çıktı
İsrail tarafından zehirlenmiş olma ihtimali Arafat'ın daha önce de zehirlenmiş olma ihtimalini mümkün gören Temimi, Filistinli liderin vitiligo hastası olduğunu ve her sabah vücudunu belli bir süre pencerede güneşlendirdiğini, bir İsrail uçağı tarafından bu esnada radyasyona maruz bırakılmış olabileceğini ifade etti.
Vitiligo - 15.06.2020
Salgın döneminde kuruyan ciltler için düzenli nemlendirici kullanılması önerisi
Salgın döneminde sık görülen deri problemlerinin ciltte kuruluk ve el egzaması olduğuna işaret eden Özlü, şöyle konuştu: "Egzamadan korunmak için ellerin çok sıcak ya da soğuk suyla yıkanmamasını ve elleri kuruladıktan sonra hafif nemli cilde yağ bazlı nemlendiriciler uygulanmasını öneriyoruz. El temizliği dışında bulaşık, çamaşır yıkama ve yüzey temizleme gibi deterjan veya dezenfektan kullanımı gereken durumlarda eldiven kullanılmalıdır. Egzama geliştikten sonra ise uygun tedavi konusunda bir dermatoloji uzmanından görüş alınmalıdır." - "Bu dönemde uçuk virüsü gibi virüsler tetiklenebilir" Pandemi döneminde görülen yoğun stresin saçlarda dökülmeye neden olabileceğini aktaran Özlü, "Stres, bağışıklık sistemimizi olumsuz etkilediği için bu dönemde uçuk virüsü gibi virüsler tetiklenebilir veya daha şiddetli seyredebilir. Ayrıca stresle ilişkili olan sedef hastalığı, gül hastalığı (rozasea), akne, ürtiker, vitiligo gibi hastalıklar ortaya çıkabilir veya şiddeti artabilir.
Vitiligo - 27.09.2019
Dermatologlar Antalya'da buluştu
Özellikle sedef, vitiligo, ürtiker (kurdeşen), alerjik deri hastalıkları ve deri tümörlerinin yanı sıra estetik uygulamalar, leke ve saç hastalıklarının tedavilerine ilişkin dünyadaki son gelişmeler ve yeni tedavi teknikleri ele alındı.
Vitiligo - 16.07.2019
Güneşin cilt kanserine neden olan etkilerinden korunun
En önemli sebep zararlı güneş ışınları Deri kanserlerine neden olan faktörlerin en önemlisi ultraviyole yani güneş ışınlarıdır. Bunun dışında; Özellikle çocukluk döneminde haşlanma olarak adlandırılan güneş yanıkları ve yıllar içerisinde sürekli alınan kümülatif güneş ışınları, Açık ten, renkli göz ya da çilli bir cilde sahip olmak Yüzde veya vücutta çok fazla ben olması Solaryuma girmek Aile öyküsünde deri kanserinin bulunması ile birlikte albino ya da vitiligo gibi bazı genetik hastalıklara sahip olmak Güneş altında çok fazla vakit geçirmek, Yaşanılan coğrafyada kronik arsenik gibi kimyasallara maruz kalmak Baca temizleyicileri ve kuaförlük gibi mesleklerde kimyasallara maruziyet gibi faktörler deri kanseri riskini artırmaktadır.
Vitiligo - 22.05.2019
Prof. Dr. Saraçoğlu, Meyve ve Bitkilerin Önemini Anlattı
'DOĞAL DOMATESİN SUYU KALP BÜYÜMESİNE ETKİLİ' Doğru kullanıldığı zaman bitki ve meyvelerin, hayat kurtardığını kaydeden Prof. Dr. Saraçoğlu, "Tıbbi bitki denilince akla sadece ot şeklinde olanlar gelmemelidir. Portakal da bir tıbbi bitkidir. Yafa portakalı, halk arasında 'ala hastalığı' olarak bilinen 'vitiligo' hastalığı için oldukça etkilidir.
Vitiligo - 22.05.2019
Prof. Dr. Saraçoğlu, Meyve ve Bitkilerin Önemini Anlattı
'DOĞAL DOMATESİN SUYU KALP BÜYÜMESİNE ETKİLİ' Doğru kullanıldığı zaman bitki ve meyvelerin, hayat kurtardığını kaydeden Prof. Dr. Saraçoğlu, "Tıbbi bitki denilince akla sadece ot şeklinde olanlar gelmemelidir. Portakal da bir tıbbi bitkidir. Yafa portakalı, halk arasında 'ala hastalığı' olarak bilinen 'vitiligo' hastalığı için oldukça etkilidir.
Vitiligo - 04.03.2019
Akneli Cilt Yapısının Stres Düzeyini Artırdığı Belirlendi
Stres ve depresyona bağlı kaşıntı Stres ve depresyona bağlı kaşıntılı ve alerjik hastalıklarda kaşıntı ve alevlenmelerin genellikle akşamları daha çok arttığına işaret eden Dursun, şunları kaydetti: "Özellikle çocukluk çağında yaşanan korku, kıskançlık, endişe ve üzüntüler deri hastalıklarını erken yaşlarda tetiklemekte ve ilerleyen yaşlarda daha ağır seyretmesine neden olmaktadır. Ayrıca stres ile hormonal yapı değişiyor ve bağışıklık sistemi baskılanıyor. Bu da iç organ hasarlarıyla birlikte deride başka hastalıkların ortaya çıkmasına yol açıyor. Strese bağlı hormonal değişiklikler deride yaşlanmayı artırıyor, lekelenmeleri çoğaltıyor (melazma) veya azaltıyor (vitiligo-ALA hastalığı), aşırı kıllanmaya neden oluyor, saç, tırnak gelişim bozukluklarına yol açabiliyor.
Vitiligo - 13.11.2018
Sedef Hastalığı 'Fototerapi' ile Kontrol Altına Alınabiliyor
Fototerapinin kullanıldığı hastalıkların başında sedef hastalığı, deri lenfomaları, vitiligo, kronik egzama, nedeni bilinmeyen yaygın kaşıntılar ve liken hastalığı geliyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Vitiligo Haberleri | Vitiligo Haber - Haberler - Vitiligo haberleri, son dakika vitiligo haber ve gelişmeleri burada. Şarkıcı Aydilge, yıllar önce yaşadığı tacizi ilk kez anlattı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 15.4.2021 19:35:33. #1.14#

title