Ünlü İsimler, Down Sendormlu Çocuklara Destek İçin Objektif Karşısına Geçti

Ünlü İsimler, Down Sendormlu Çocuklara Destek İçin Objektif Karşısına Geçti

19.02.2014 16:10 | Son Güncelleme: 19.02.2014 16:10
Ünlü İsimler, Down Sendormlu Çocuklara Destek İçin Objektif Karşısına Geçti

Down Sendromu Derneğince "Bizi Havalara Uçurun!" sloganıyla başlatılan farkındalık kampanpası kapsamında, 23 ünlü isim down sendromlu fotoğrafçılara poz verdi.

Down Sendromu Derneğince "Bizi Havalara Uçurun!" sloganıyla başlatılan farkındalık kampanpası kapsamında, 23 ünlü isim down sendromlu fotoğrafçılara poz verdi. 

Dernekten yapılan açıklamaya göre, dernek önderliğinde, down sendromlu çocukların ihtiyaçlarına dikkati çekmek için "Bizi Havalara Uçurun!" sloganıyla başlatılan farkındalık kampanyasına, Ayşe Arman, Bahadır Efe, Bülent Şakrak, Begüm Birgören, Burçin Terzioğlu, Cem Hakko, Power FM Cenk&Erdem, DJ Funky C, İnci Türkay, Faruk Süren, Gözde Kansu, Hazar Ergüçlü, Leyla Alaton, Mustafa Üstündağ, Menderes Samancılar, Nail Kırmızıgül, Nebahat Çehre, Saba Tümer, Selim Erdoğan, Selim Bayraktar, Özge Uzun ve Yusuf Çim destek verdi. 

Kampanya için down sendromlu çocukların fotoğrafladığı ünlülerin pozları ve arka plan görüntülerinin yer aldığı bir sergi açıldı.

Fotoğraf sanatçısı Berkant Çolak'ın, asistanlık yaptığı etkinlik kapsamında çekilen fotoğraflardan oluşan sergi, 23 Şubat'a kadar Forum İstanbul, 24 Şubat-1 Mart arasında Carrefour İçerenköy, 2-8 Mart arasında Akmerkez, 9-15 Mart arasında Pendik Via Port, 16-21 Mart arasında ise İstinye Park'ta gezilebilecek. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğünün de destek verdiği kampanyanın devamında da down sendromlu çocuklar için ücretsiz etkinlikler düzenlenecek. 

Kampanyayla down sendromlu bireylerin ihtiyaçlarına dikkati çekerek, eğitimlerine ve tıbbi ihtiyaçlarına destek sağlamak amaçlanıyor. 

Down sendromlu birey ve ailelerin farklı yaş dönemlerinde yaşadıkları eğitim ve sosyal kabul süreçlerindeki sorunları sonucunda ortaya çıkan kampanya sonucunda çeşitli alanlarda burslar sağlanacak. 

 

"Limitimiz gökyüzü"

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin, down sendromlulara ön yargılarla yaklaşıldığını, daha tanı konar konmaz "Bu çocuklar şunu yapabilir, bunu yapamaz" şeklinde limitler konulduğunu kaydetti. 

Hiç bir çocuğun gelişimine limit koyulamayacağını vurgulayan Bilgin, "Büyüyünce nasıl olacağını sadece bir kromozom fazlasına bakıp tahmin edemezsiniz. Eğitimle sağlıklı her down sendromlu bireyin limitleri, becerileri, yapabilecekleri birbirinden farklı. Gelecekleri noktalar da öyle. O yüzden kampanya teması olarak balonu seçtik. 'Limitimiz gökyüzü' diyoruz ve balonlarımızı gökyüzüne bırakıyoruz. Bizi sınırlandırmayın. Fırsat ve imkan verin, biz de gelebileceğimiz en üst limite ulaşabilelim" ifadelerini kullandı.

 

"Eğitimde ciddi sıkıntıları var"

 

Bilgin, down sendromluların eğitimiyle ilgili ciddi sıkıntılar olduğunu belirterek, en temel problemin "eğitimdeki ayrımcılık" olduğunu kaydetti. Yasalarda düzenlemelerin olduğunu ancak bunların uygulamada yapılmadığını aktaran Bilgin, şu ifadeleri kullandı:

"Aileler çeşitli yöntemlerle yıldırılarak çocukların diğer çocuklarla aynı sınıflarda okumaları engelleniyor. Öğretmenler, okul yönetimleri farklı gelişim gösteren çocukları sınıflarında, okullarında istemiyorlar. Kadro yetersizliği nedeniyle bu konuda eğitimi, bilgisi olmayan eğitimciler çocuklarımıza faydadan çok zarar veriyor. Özel alt sınıflarda okuyan çocuklar sadece zaman doldursun diye okullarda yer alıyor. İkincisi ise sorun yaşandığı zaman bunun hızla ve engelli çocuk lehine çözülebilmesi için bir takım yöntemler olmalı. Yani aile çocuğunu kabul etmeyen okulu nereye şikayet edeceğini bilmeli ve şikayeti sonucunda da çocuğun üstün yararı gözetilerek, 10-15 gün içerisinde bu şikayet karara bağlanmalı. Aynı şekilde mahkemeler de bu konulardaki davaları hızla sonuçlandırmalı ve emsal teşkil edecek, caydıracak cezalar vermeli." - İstanbul

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

title