Türkiye Bulut Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Bulut Ödülleri Sahiplerini Buldu

Euro Cloud Ödülleri Vodafone Türkiye sponsorluğunda sahiplerini buldu.

Türkiye Bulut Ödülleri Sahiplerini Buldu

Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda, Bizz Consulting temsilciliğinde Türkiye'de ilk defa düzenlenen Türkiye Bulut Ödülleri, Avrupa'nın en prestijli bulut bilişim ödülü Euro Cloud'un ülke elemesi tamamlandı. En İyi Bulut Hizmeti Ürünü ödülünü Netsis alırken, En İyi Teknoloji Şirketi Cloud Arena seçildi. Kazanan firmalar, Lüksemburg'daki Euro Cloud 2013'te yarışacak.

Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda ve Bizz Consulting temsilciliğinde düzenlenen Türkiye Bulut Ödülleri, sahiplerini buldu. Avrupa'daki en büyük ve en prestijli bulut bilişim ödülü olan Euro Cloud'un Türkiye temsilcisi olarak faaliyet gösteren Türkiye Bulut Ödülleri, ilk yılında 15 firmayı bulut bilişim alanındaki çalışmaları dolayısıyla ödüllendirdi. Ülkelerde düzenlenen yarışmaları kazananlar, 15 Ekim 2013 tarihinde Lüksemburg'daki Euro Cloud 2013'te yarışacak.

Türkiye Bulut Ödülleri'nde ülkemizin bulut çözümü tedarikçilerinin başarıları vitrine çıktı. En İyi Bulut Hizmeti Ürünü ödülünü Netsis kazanırken, Cloud Arena En İyi Teknoloji Şirketi ödülünü Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy'un elinden aldı. En İyi Ticari Sektör Örnek Vakası KoşSistem olurken En İyi Kamu Yönetimi Örnek Vakası ödülünü Sampaş göğüsledi. Bulut Servisi Müşteri Kategorisi'nde ödül Logo Yazılım'a gitti. Başarıları jüri tarafından ödüllendirilen örnekler, Avrupa'da Türkiye'yi temsil etmeye hak kazandı.
Etkinlikte düzenlenen bulut bilişim panelinde, Türkiye'de bulutun gelişimi ve potansiyeli de masaya yatırıldı. Panelde Vodafone Türkiye Kurumsal Satış ve Çözümler Direktörü Önder Güler, Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, TÜBİSAD Başkanı Kemal Cılız, Oracle Türkiye Ülke Başkanı Gürhan Kalelioğlu, Koç Sistem CEO'su Mehmet Nalbantoğlu ve EMC Türkiye CEO'su Önder Dönmez söz aldı.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurulu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, ödül töreninin açılış konuşmasında şunları söyledi:
"Dünyada her yıl data trafiği iki kat artıyor. Tüm bu bilginin muhafaza edilmesi ve işlenmesi için bulut kaçınılmaz bir süreç. Ülke olarak bulut bilişime nasıl geçebiliriz, ne kadar fayda sağlayabiliriz ve nasıl stratejiler olmalı, bunu konuşmalıyız. Bulut bilişimin yeni sürecinde yeni standartların da belirlenmesi lazım. Eğer standartları belirleyemezsek istenen faydayı sağlayamayız. İyi çalışan bir bulut sisteminde gerek kamuda gerek özel sektörlerde yaşanan sıkıntılar ortadan kalkacak. Bulutla beraber sektörün en önemli sorunu olan sertifikasyon sorunu da ortadan kalkacak. Bugün en çok turist alan şehirlerden biri olan New York bile turizme yatırımdan vazgeçip bilişime yatırım yapıyor. Türkiye'de bulut bilişim fırsatını iyi değerlendirirsek bilgi ve iletişim sektörüne çok büyük katkılar sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Bu alandaki iddiamızı Avrupa Bulut Ödülleri için sürdürmek de büyük önem taşıyor."

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı Kemal Cılız ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"TÜBİSAD olarak misyonumuz bilgi ve iletişim teknolojilerini ülkemizin sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesinin temel bileşeni olarak konumlandırmak. Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün gelişmesi Türkiye'nin büyüme hedefine ulaşmasına katkıda bulunacak. Gerek şirketlere sağladığı verimlik artışı gerekse katma değer üretme konusundaki kaldıraç etkisiyle sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak potansiyel taşıdığına inanıyoruz."

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, panelde yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Araştırmalara göre, dünya genelinde şirketler bulut bilişim hizmetlerine 2016'da 207 milyar dolar harcama yapacak. Buna karşın, bu teknolojilerin sağladığı tasarruf avantajıyla 2020 itibarıyla oluşacak gelirler 1 trilyon dolar artırılmış olacak. Avrupa Birliği ülkelerinin de bulut bilişimi kullanarak 2020 yılına doğru GSYİH'de %25'lik büyüme, verimlilikte ise %40'lık artış sağlaması bekleniyor.

Türkiye'de ise özellikle KOBİ'lere baktığımızda bilişim teknolojileri (BT) harcamalarında donanım maliyetleri oranının gelişmiş ülkelere kıyasla daha yüksek olduğunu ve toplam BT harcamalarının yüzde 28'ine ulaştığını görüyoruz. Oysa bulut bilişim, şirketleri donanım maliyetinden tasarruf etme imkanı sunan önemli bir fırsat yaratıyor. Teknoloji üreten ve inovasyona yatırım yapan Vodafone Türkiye olarak bu nedenle bulut bilişimin dijital evrenin en temel unsurlarından biri olduğunu ve şirketleri donanım maliyetlerinden uzaklaştıracak bir olanak yarattığını düşünüyoruz. Bu vizyon ile yüksek kapasiteli ve güvenilir veri merkezlerimizi Türkiye'de en son teknolojiyle inşa ediyoruz. Türkiye'nin en büyük veri merkezi olan Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Merkezi 80 Milyon TL'lik yatırımla bu yıl hayata geçirdik. Diğer yandan 120 milyon TL'lik yatırımla desteklediğimiz Vodafone İş Ortağım Kırmızı Bulut hizmeti sayesinde işletmeler %95'e varan yatırım maliyeti tasarrufu sağlayabiliyor. Dünya çapında en son teknolojiyi kurumsal müşterilerimize ulaştırma vizyonuyla bulut bilişim alanında yaptığımız çalışmaları sürdüreceğiz. Bu perspektif ile bulut bilişim alanında verilen Euro Cloud ödüllerine Vodafone Türkiye olarak ana sponsoru olmaktan duyduğumuz mutluluğu ifade etmek isterim."