TÜRABİ KAYAN Biyografisi, TÜRABİ KAYAN kimdir?

Türabi Kayan Biyografisi

Türabi Kayan
Doğum Yeri Kırklareli/ Türkiye
Doğum Tarihi 1.1.1955
25/01/1955’te Lüleburgaz’a bağlı Yenibedir Köyü’nde doğdu.

İlkokulu kendi köyünde bitiren Türabi Kayan, Lüleburgaz Ortaokulu ve Lüleburgaz Lisesi’nibitirdikten sonra yüksek öğrenimini Ankara’da devam etti. Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi'nden 1980 yılında mezun oldu.

Yüksek öğrenim yıllarında CHP Genel Merkezi ile yakın temaslarda bulundu. CHP Genel Merkezinde düzenlenen panel, sempozyum ve konferansların sürekli izleyicisi oldu.

O dönemde Prof. Mümtaz Soysal, Ali Topuz ve Hasan Fehmi Güneş gibi bir çok politikacı akademisyen ile tanıştı. Yüksek öğrenimi sonunda Lüleburgaz’a döndü. Kendi mimarlık bürosunu kuran Türabi Kayan 2001 yılına kadar aktif mimarlık yaptı.

Mimarlık mesleğinin yanında sürekli olarak çiftçilik ile de uğraştı. Çocukluk ve gençlik yılları traktör ve biçerdöver üzerinde geçti. Üyesi olduğu çiftçi örgütleri: Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği, Trakya Birlik, Pankobirlik ve Ziraat Odası üyeliğidir. Türkiye Mimarlık Vakfı kuruculuğu, Lüleburgaz Mimarlar Odası Başkanlığı, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Lüleburgaz Şubesi Kuruculuğu, Türkiye Üretici Köylü Sendikası Genel Merkezi Kuruculuğu, Atatürkçü Düşünce Derneği Lüleburgaz Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Kurultay Delegeliği görevlerinde de bulunan Türabi Kayan, 2011 Milletvekili Genel Seçimlerinde CHP Kırklareli 3. Sıra Milletvekili Adayı oldu. 2011 Milletvekili Genel seçimlerinde CHP Lüleburgaz oylarını ekibi ile birlikte % 43’ten %56’ya yükselten Kayan, 8 Nisan 2012’de yapılan CHP Lüleburgaz İlçe Örgütü seçimlerinde İlçe Başkanlığına yeniden seçildi.

27. dönem CHP Kırklareli milletvekili adayıdır.

Türabi Kayan haberleri için tıklayın

title