Tikrit Haberleri

Tikrit haber, Tikrit son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Tikrit - 17.05.2021
Kudüs fatihi Selahaddin Eyyubi, yeniden Kudüslülerin hafızasında
Irak'ın Tikrit şehrinde 1138'de Zengi hanedanlığında Tikrit, Ba'lebek ve Şam valilikleri yapmış Necmeddin Eyyub'un oğlu olarak dünyaya gelen Selahaddin, iyi bir eğitim alarak bir şehzade gibi yetiştirildi ve genç yaşta Haçlılara karşı yapılan seferlere katılarak Şam şahneliğine kadar yükseldi.
Tikrit - 04.03.2021
Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi'nin vefatının üzerinden 828 yıl geçti
AA muhabirinin çeşitli kaynaklardan derlediği bilgilere göre, Haçlı işgali altındaki şehri işgalden kurtaracak komutan, 1138'de Irak'ın Tikrit şehrinde dünyaya geldi.
Tikrit - 04.03.2021
GRAFİKLİ- Şark Kartalı Selahaddin Eyyubi'nin vefatının 828. yılı
AA muhabirinin çeşitli kaynaklardan derlediği bilgilere göre, Haçlı işgali altındaki şehri işgalden kurtaracak komutan, 1138'de Irak'ın Tikrit şehrinde dünyaya geldi.
Tikrit - 26.01.2021
Washington Ortadoğu'da saatleri geriye alıyor
Sihirli tarih: 21 Ocak 21 Ocak'taki bu saldırı bölgedeki tek anormal gelişme olmadı. Aynı gün Irak-Suriye sınırındaki el-Velid sınır kapısından büyük bir Amerikan askeri konvoyunun geçiş yaptığı tespit edildi. Suriye'nin Haseke bölgesine geçen Amerikan konvoyunun büyük miktarda silah, mühimmat ve lojistik malzeme taşıdığı gözlendi. 40 kamyon ve zırhlı araçtan oluşan konvoya helikopterler de eşlik etti. 22 Ocak'ta ise bölgedeki sıra dışı gelişmeler sürdü. Uluslararası koalisyon güçlerine lojistik malzemesi taşıyan konvoylar Bağdat'ın güneyindeki farklı noktalarda beş, Bağdat'ın kuzeyindeki Tikrit yakınlarında bir kez olmak üzere toplam altı kez yol kenarına yerleştirilmiş el yapımı patlayıcılarla hedef alındı.
Tikrit - 13.12.2020
Haftanın tarihine bakış
2003- Devrik Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, doğum yeri Tikrit'e 20 kilometre uzaklıktaki El Dor kasabasında bir sığınakta ABD birliklerince yakalandı.
Tikrit - 16.11.2020
İnsan Hakları İzleme Örgütü: Irak hükümeti zorla kaçırılanlarla ilgili vaatlerini yerine getirmeli
İsmi açıklanmayan akrabası, Muhlif'in 25 Aralık 2019'dan beri kaybolduğunu belirterek şunları söyledi: "Muhlif, 2003 öncesi Cumhuriyet Muhafızları'nda albaydı. 2003-2008 yıllarında da Salahaddin'e bağlı Dor ilçesinde Polis Dairesi Müdürüydü. Daha sonra Cumhuriyet Muhafızları'ndaki görevi nedeniyle Hesap Sorma ve Soruşturma Komisyonu tarafından kendisine Baas suçlaması yöneltildi ve emekliye sevk edildi. Haşdi Şabi Emniyet Dairesi'ne bağlı çalıştığını söyleyen bir kişi, Muhlif'i 24 Aralık 2019'da çağırdı ve işine geri dönmesi için onay aldığını söyledi bunun için de Bağdat'taki Haşdi Şabi Emniyet Dairesi'ne müracaatta bulunması gerektiğini aktardı. Muhlif, ertesi gün sabah saat 09.00'da evden ayrıldı ancak saat 11.00'den sonra telefonu kapalı olduğu için kendisine bir daha ulaşılamadı." İlerleyen saatlerde Muhlif'in yakınları ortadan kaybolduğuna dair Tikrit Emniyeti ve Dor'daki Haşdi Şabi Emniyeti'ne şikayetlerde bulundu.
Tikrit - 26.10.2020
Saddam Hüseyin'in "sağ kolu" İzzet ed-Duri öldü
1998 yılında Kerbela kentini ziyareti sırasında uğradığı suikast girişiminden sağ kurtulan Duri, Saddam'ın 2006 Nisan'ında idam edilmesinden sonra yer altına çekilen Baas Partisi'nin liderliğini yapıyordu. Saddam Hüseyin'in "gölge adamı" olarak da bilinen Duri'nin 5 yıl önce Tikrit yakınlarında çıkan çatışmalarda Şii milis gücü Irak Hizbullah'ı tarafından öldürüldüğü iddia edilmişti.
Tikrit - 08.12.2019
Haftanın tarihine bakış
2003- Devrik Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, doğum yeri Tikrit'e 20 kilometre uzaklıktaki El Dor kasabasında bir sığınakta ABD birliklerince yakalandı.
Tikrit - 20.11.2019
Irak'taki bombalı saldırıda bir istihbarat müdürü öldü
Yerel medyadaki haberlere göre, Salahaddin'e bağlı Tikrit kentinde düzenlenen DEAŞ operasyonunda terör unsurlarınca yerleştirildiği belirtilen bomba infilak etti.
Tikrit - 19.11.2019
Uluslararası "2011 Sonrası Irak" Sempozyumu
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde, Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Başkanı Prof. Dr. Mesut Özcan moderatörlüğündeki "Siyaset ve Güvenlik" başlıklı oturumda, Al-Rekany, Mohammed Boudiaf Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nour Eddine Felak, Tikrit Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof.
Tikrit - 24.05.2019
BM Irak'ta 12 toplu mezar ortaya çıkardı
Türkiye, İsveç, Almanya ve Suudi Arabistan'ın uzman ve istihbarat uzmanları ile destek verdiği, Irak'ta Ekim 2018'den beri çalışmalarını yürüten BM ekibi, BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu ikinci raporunda, DEAŞ'ın işlediği suçları, "2014'te Ezidilere yönelik saldırılar", "2016'da Musul'da işlenen suçlar" ve "2014'te Tikrit'te infaz edilen Iraklı askerler" olarak üç başlıkta ele aldı.
Tikrit - 31.12.2018
Saddam'ın İdamının Üzerinden 12 Yıl Geçse de Irak'ta Sular Durulmadı
Iraklı liderin idamı sonrası onlarca vatandaş, onun doğduğu Tikrit kentinde toplanarak idama karşı çıkmış ve Saddam lehine sloganlar atmıştı.
Tikrit - 26.12.2018
Akar'dan CHP'li Özel Hakkında Suç Duyurusu (3)
Dilekçelerde, "Burada sadece Mehtap Yılmaz'a özel bir ziyaret söz konusu olmayıp, yaralılarımızın ziyareti sırasında tesadüfen davet üzerine kendisine 'geçmiş olsun' denilmiştir. Bunu farklı yerlere çekerek algı oluşturma çabaları her zaman olduğu gibi sonuçsuz kalmaya mahkumdur. Sayın Akar'ın ziyaret ettiği Nuri Pakdil, Devlet Madalyası verilmiş değerli bir sanat adamıdır. Dolayısıyla böyle bir şahsiyetin ziyaret edilmesi olumsuz bir durum olmayıp aksine hayatın olağan akışı içerisinde hoş karşılanacak bir durumdur." ifadeleri kullanıldı. "Gerçek dışı iddia ve ithamlarda bulunulmuştur" Özel'in,Akar hakkındaki "Mehmetçik'in kafasına Süleymaniye'de çuval geçiren Odierno'dan üstün liyakat lejyonu madalyası aldığına" ilişkin iddiasının da gerçeği yansıtmadığı, Özel'in iddia ettiği kişinin Odierno olmadığı, bu hususun kayıtlarla sabit olduğu bildirilen dilekçelerde, şunlar kaydedildi: "Vekil edene (Hulusi Akar) Yüksek Liyakat Nişanı (Legion of Merit), 23 Ocak 2015'te K.K.K. John Michael McHugh ve Savunma Bakanı Chuck Hagel onaylarıyla verilmiştir. Basında 'çuval geçirme olayı' olarak ifade edilen olayın yaşandığı 4 Temmuz 2003 tarihinde birlik komutanı Alb. William Mayville (173'üncü Hv. İnd. Tug. K./Kerkük) olup bağlı olduğu Musul'daki 101'inci Hv. İnd. Tüm Komutanı Tümg. David Petraeus'tur. Konuşmada adı geçen Raymond T. Odierno, Temmuz 2003-Mart 2004 tarihleri arasında Tikrit'te görevlendirilen 4'üncü Piyade Tümen K.
Tikrit - 18.11.2018
Güncelleme - Irak'ta Bombalı Saldırı
Irak'ın Tikrit kentinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 5 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.
Tikrit - 18.11.2018
Irak'ta Bombalı Saldırı: 2 Ölü, 17 Yaralı
Irak'ın Tikrit kentinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 2 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.
Tikrit - 10.11.2018
Grafikli - Deaş'ın Irak'taki Toplu Mezarları
DEAŞ, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in doğum yeri olan vilayet merkezi Tikrit'te yer alan Spyker Askeri Üssü'nü basıp çoğunluğu öğrenci olan birçok askeri öldürmüştü.
Tikrit - 30.10.2018
Şırnak'ta "Uluslararası İbnü'l Cezeri" Paneli
Panelde Irak Tikrit Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.
Tikrit - 22.08.2018
Irak'ta İntihar Saldırısı: 6 Ölü
Irak’ın Tikrit ilinde düzenlenen intihar saldırısında 6 kişinin öldüğü, 7 kişinin yaralandığı belirtildi.
Tikrit - 19.08.2018
Irak'taki "Spyker Katliamı" Davası
Terör örgütü DEAŞ, Haziran 2014'te ele geçirdiği Salahaddin'in Tikrit kentindeki Spyker Askeri Üssü'nde yer alan bin 700 asker adayı ve güvenlik görevlisini kurşuna dizmişti.
Tikrit - 04.08.2018
Irak'ta Mayın Patlamasında 3 Polis Öldü
Irak'ın Salahaddin kentinin Tikrit Çölü bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yönelik başlatılan operasyonda mayın patlaması sonucu 3 polisin hayatını kaybettiği bildirildi.
Tikrit - 02.08.2018
Irak'ta Çatışma
Salahaddin Polisinden Teğmen Numan el-Cuburi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilin idari merkezi Tikrit'in 120 kilometre güneyindeki Ed-Duceyl ilçesinde Hazrec aşireti ile Asaib Ehli Hak Grubu arasında çatışma yaşandığını söyledi.
Tikrit - 02.06.2018
Deaş, Irak'ta Aynı Aileden 12 Kişiyi Öldürdü
Irak ordusunda görevli Yüzbaşı Numan el-Cuburi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DEAŞ militanlarının, Salahaddin vilayetinin merkezi olan Tikrit kentine bağlı el-Ferhatiye köyündeki bir eve baskın düzenleyip, aile sakinlerine ateş açtığını ifade etti.
Tikrit - 26.04.2018
Iuc Kurucu Başkanı Azizoğlu'nun Irak Temasları
Irak'ın Enbar, Diyala, Tikrit, Salahaddin ve Musul kentindeki üniversitelerin kalkınması için katkıda bulunmayı arzu ettiklerini belirten Azizoğlu, bu konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bir rapor sunacaklarını ifade etti.
Tikrit - 19.04.2018
Irak'ta 6 Deaş Militanı Öldürüldü
Irak Savunma Bakanlığına bağlı Emniyet Basın Merkezi Sözcüsü Tuğgeneral Yahya Resul, yaptığı yazılı açıklamada, orduya bağlı güçler ile polislerin, Salahaddin'in merkezi Tikrit'te hava kuvvetlerinin desteğiyle gerçekleştirdiği arama tarama faaliyetinde 6 DEAŞ militanının öldüğünü duyurdu.
Tikrit - 16.04.2018
Türkmenler, 2018 Seçimlerinden Kazançlı Çıkmayı Hedefliyor
Haziran 2014'te ülkenin ikinci büyük kenti Musul'un yanı sıra Salahaddin (Tikrit) ve Enbar'ı (Ramadi) ele geçiren terör örgütü DEAŞ'ın ancak 3 yıl sonra söz konusu kentlerden çıkarılabildiği Irak, yeni bir siyasi sürecin içine girerken dengeler de tekrar oluşuyor.
Tikrit - 03.04.2018
Irak'ta Toplu Mezar Bulundu
Irak’ın Selahaddin vilayetinin merkezi Tikrit’te DEAŞ terör örgütü tarafından 2014’te idam edilen 158 askerin kemikleri bulundu.
Tikrit - 31.03.2018
Ypg ve Pyd Ne İse Sincar'daki Ybş de Aynı Şeydir"
O istikrarla ortaya çıkabilecek, Ovaköy'den açılacak bir sınır kapısının, bütün coğrafyanın hem ekonomik anlamda hem de güvenlik anlamında kaderini değiştireceğini vurgulayan Ağar, şöyle devam etti: "Çünkü Türkiye ile Irak arasındaki ticaret, son dönemde bozuldu ancak bu ticaretimiz hiçbir zaman gerçek anlamda doğrusal bir ticaret olmadı, arada hep aracılar ve Irak Bölgesel Yönetimi vardı. Buradan açılacak bir sınır kapısı, Telafer'e, Sincar'a, bir koluyla Musul ve Kerkük'e bir koluyla da Tikrit ve Samara üzerinden Bağdat'a ve Irak'ın güneyine inecek bir Türkiye etkisi bütün coğrafyanın kaderini değiştirir.
Tikrit - 25.03.2018
Irak'taki Şiddet Olayları
Salahaddin Emniyet Müdürlüğünde görevli subay Numan el-Cuburi, Tikrit kentinde Haşdi Şabi güçlerini taşıyan askeri bir aracı hedef alan saldırıda 1 kişinin öldüğünü aktardı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Tikrit Haberleri | Tikrit Haber - Haberler - Tikrit haberleri, son dakika tikrit haber ve gelişmeleri burada. 1700 kişinin öldürüldüğü Spyker katliamının faili DEAŞ'lı teröriste 2 ay ev hapsi cezası verildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 16.06.2021 18:06:02. #1.13#

title