Tartıştığı kadının başörtüsünü çekmişti, 3 bin TL adli para cezasına çarptırıldı
Haberler » Güncel » Tartıştığı kadının başörtüsünü çekmişti, 3 bin TL adli para cezasına çarptırıldı - Haber

Tartıştığı kadının başörtüsünü çekmişti, 3 bin TL adli para cezasına çarptırıldı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir okulda tartıştığı siyasi parti temsilcisinin başörtüsünü çeken sanık, dini değerleri aşağılama suçundan 5 ay hapis cezası aldı. Sanığın cezası 3 bin TL adli para cezasına çevrildi.

Tartıştığı kadının başörtüsünü çekmişti, 3 bin TL adli para cezasına çarptırıldı

Geçen yıl 24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde okulda tartıştığı siyasi parti temsilcisinin başörtüsünü çeken Sühendan Göy, Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayarak kamu barışını bozmaya elverişli fiili nedeni ile 3 bin TL adli para cezası ile cezalandırıldı. Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, müşteki Zeynep Yıldırım (34) ve avukatı katıldı. Duruşmaya katılmayan sanıklar Sühendan Göy (77) ve kardeşi Emel Oral'ı (89) ile avukat Arzu Acımaz temsil etti.

Sanıkların Avukatı Arzu Acımaz, her iki müvekkilinin de beraatine karar verilmesini istedi.

DİNİ DEĞERLERİ AŞAĞILAMA SUÇUNDAN 3 BİN TL CEZA

Kararını açıklayan mahkeme, Emel Oral'ın beraatine, kardeşi Sühendan Göy'ün ise Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayarak kamu barışını bozmaya elverişli fiili nedeni ile 5 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Göy'ün cezası 3 bin TL adli para cezasına çevrildi.

İDDİANAMEDE 9 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi sırasında siyasi parti temsilcisi olarak Kadıköy'de bir okulda görev yapan Zeynep Yıldırım ile Yıldırım'ın görev yaptığı okula oy kullanmaya giden Emel Oral ve Sühendan Göy'ün tartıştıkları, şüphelilerin müşteki Yıldırım'ın başörtüsünü çekerek ittikleri belirtiliyor. İddianamede her iki şüphelinin, Kasten yaralamaya teşebbüs suçundan 3 aydan 9 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyordu.

OLAY ANI KAMERALARA YANSIDI

Olay ayı güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde Sühendan Göy'ün Zeynep Yıldırım'ı bir süre takip ettiği ve başörtüsünü çektiği görülüyor.

Kaynak: DHA

Haber Videosu: Tartıştığı kadının başörtüsünü çekmişti, 3 bin TL adli para cezasına çarptırıldı