300 kadar Rus askeri polisi Suriye'ye ulaştı
Haberler » Güncel » 300 kadar Rus askeri polisi Suriye'ye ulaştı - Haber

300 kadar Rus askeri polisi Suriye'ye ulaştı

Rusya Savunma Bakanlığı, 300 kadar Rus askeri polisin Suriye'ye ulaştığını duyurdu. Türkiye ve Rusya, Soçi mutabakatında Rusya'nın teröristleri Güvenli Bölge'den uzak tutacağı konusunda anlaşmıştı.

300 kadar Rus askeri polisi Suriye'ye ulaştı

300 kadar Rus askeri polisi, Türkiye'yle varılan Soçi mutabakatı kapsamında teröristleri Güvenli Bölge'den uzak tutmak için 'ye giriş yaptı. Gelişmeyi Savunma Bakanlığı duyurdu.

Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridorunu engellemek maksadıyla 9 Ekim'de Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştı. Harekat kapsamında 700'den fazla terörist etkisiz hale getirilirken, harekatın 9'uncu gününde Türkiye'ye gelen ABD heyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmüş ve harekata 120 saat ara verilmesi kararı çıkmıştı.

ABD, bu 120 saatlik süre zarfında terör örgütü PKK/YPG'nin Güvenli Bölge'den çekileceğini taahhüt etmişti. 120 saat dolduğunda, Milli Savunma Bakanlığı Güvenli Bölge'de herhangi bir terör unsuruna rastlanmadığını ve operasyona gerek görülmediğini duyurmuştu.

ABD'nin ardından Rusya ile de görüşen Türk yetkililer, Rusya'dan Güvenli Bölge'de devriye faaliyetleri yürütme sözü aldı. Soçi'de gerçekleşen zirvede varılan mutabakat kapsamında Rusya, Türkiye'ye güney sınırını terör unsurlarından uzak tutacağının sözünü vermişti.

Bu kapsamda, 300 kadar Rus askeri polisi Suriye topraklarına girmiş oldu.

SOÇİ MUTABAKATINDA NELER VAR?

1. Her iki taraf Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye'nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3. Bu çerçevede,Tel Abyad ve Ras Al Ayn'ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

4. Her iki taraf Adana Anlaşması'nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması'nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00'den itibaren,Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları,Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km'nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

6. Münbiç ve Tel Rıfat'tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.

8.Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi'nin faaliyetlerini destekleyecektir.


Haber Videosu: 300 kadar Rus askeri polisi Suriye'ye ulaştı