Soma Faciasında Acı İtiraf: Yetemedim

Haberler.Com - Haberler | Güncel

Soma Davası'nda dinlenen mühendis Fuat Ünal Aydın, ''10 km'lik hava koridoruna bir ben bakıyordum, yetemedim.'' dedi.

Soma'da 13 Mayıs 2014'te 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın dünkü duruşmasında tutuksuz sanıkların bir bölümü ifade verdi.

Duruşmaya sanıkların itirafları damga vurdu. Tek havalandırma sorumlusunun ocağa yetmeye çalıştığı, maskelerin 5 yılda bir kez bakımının yapıldığı, tek dinamit patlatıcı olduğu, havalandırma defterinde oynama yapıldığı ortaya çıktı.

5. DURUŞMA

Aksihar Ağır Ceza Mahkemesi'nde 13 Nisan Pazartesi günü görülmeye başlanan davanın 5'inci duruşmasına tutuklu sanıklar Soma Kömürleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, mühendis Ertan Ersoy, teknik müdür İsmail Adalı, vardiya amirleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık ve Mehmet Ali Günay Çelik ile tutuksuz 37 sanıktan 31'i, mağdur aileleri ve tarafların avukatları geldi. Duruşmanın dünkü oturumuna, önceki oturumlarda görev yapan Duruşma Savcısı Oğuz Köktan'ın yerine Koray Keskin katıldı. Mahkeme Heyeti Başkanı Aytaç Ballı, duruşmada önce tutuksuz sanıklardan havalandırma mühendisi Fuat Ünal Aydın'ı dinledi.

"DİĞER VARDİYALARDA YETKİLİ MÜHENDİS YOKTU"

Mühendis Aydın, "Ocak 10 km uzunluğunda bir hava koridordan ibaret. Buranın bütün havalandırmasından ben sorumluyum. Madene kişi başı bir metreküp hava verilmesi gerekirken, 50 kişinin çalıştığı bölümlere ortalama 180 metreküp hava veriyorduk. Havayı madende bir tek ben ölçüyordum. Madende başka havalandırma mühendisi yoktu. Gündüz vardiyasında çalışıyordum. Diğer vardiyalarda yetkili mühendis yoktu" dedi.

ACI İTİRAF

Aydın, Mahkeme Başkanı'nın "Peki yeterli miydin, tek başına yetiyor muydun" sorusuna ise "Hayır değildim. Bir panoya gidene kadar zaten mesai bitiyordu" yanıtını verdi. Mahkeme Başkanı Ballı'nın, "İddianamede havalandırma defterinde tutarsızlıklar tespit edildiği yazıyor. Değerler bir gün önceki değerler kopyalanarak yazılmış gibi görünüyormuş. Buna ne diyeceksin?" sorusu üzerine Fuat Ünal Aydın şu itirafta bulundu:

"111 sayfalık defterin sadece 19 sayfası bana ait. Olay günü 30 Nisan 2014 tarihli sayfayı Harun Yıldırım doldurdu. Ben sadece imza attım. Bu sayfayı kabul etmiyorum.

"RİSKLERİ BİLSEYDİM MADENDE ÇALIŞMAZDIM"

Görevimi haftanın 6 günü tek başıma yerin altına girerek yaptım. Aynı risklere ben de maruz kaldım. Beni ilk olarak işe alan kişi Süleyman Sarı. Üniversite raporunu iddianamede öğrendim. Süleyman Sarı riskin farkındaysa beni neden işe aldı? Bu raporu ve riskleri bilseydim bu madende çalışmazdım. (Kaynak : Hürriyet)

Soma Faciasında Acı İtiraf: Yetemedim
Soma Faciasında Acı İtiraf: Yetemedim

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (48)
ŞİLANN: EE tabi bu olaydan nasıl sıyrılıcaklar sesini çıkaramayan toprağın altındakine suçu atacaklar ki kendi paçalarını kurtarsınlar utunmadan arlanmadan türkiyenin gözü önünde bu kadarına pes ya insanlığın bittiği yer allah o şehitlerin yakınlarına sabır verisin. .
BISMISAH: akp kendi ovulmekten vaz gec gercek su ki digerine anlayis gostermemek kibirlik tir allah yolunda dogrumudur
İĞNEYİ KENDİNE, ÇUVALDIZI BAŞKASINA...: ADAMLAR KARAYA VURAN BALİNAYI SAATLERCE UĞRAŞIP KURTARIRLAR, BİZ DE İSE YILDA BİNLERE İŞÇİ CAN VERİR ÇALIŞIRKEN, KİMSENİN KILI KIPIRDAMAZ, HATTA SORUMLULARI YARGIDAN KAÇIRMAK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPARLAR. . İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ İŞTE BU ÜLKEDE. . . . ORADA EKMEĞİN İÇİN CAN VERENLERDEN BİRİ DE SEN VEYA YAKINLARINDAN BİRİ OLABİLECEĞİNİ UNUTMA. !!!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title