Şeref Taşlıova Haberleri

Şeref Taşlıova haber, Şeref Taşlıova son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Şeref Taşlıova - 27.1.2020
Türkiye'nin kültürel zenginliği UNESCO listelerinde
Türkiye'nin Yaşayan İnsan Hazineleri listesinde bulunan 29 kişi ve bir topluluk şunlar: "Tacettin Diker - Karagöz Sanatçısı, Orhan Kurt - Karagöz Sanatçısı, Metin Özlen - Karagöz Sanatçısı, Hayri Dev - Çam Düdüğü Yapımcısı ve İcracısı, Şeref Taşlıova - Aşık, Sıtkı Olçar - Çini Ustası, Mehmet Girgiç - Keçe Ustası, Bekir Tekeli - Bağlama Yapımcısı, Uğur Derman - Klasik Kitap Sanatçısı, Hasan Çelebi - Hüsn-ü Hat Sanatçısı, Neşet Ertaş - Mahalli Sanatçı ve Ozan, Mehmet Gürsoy - Çini Sanatçısı, Fuat Başar - Ebru Sanatçısı, Veli Aykut - Zakir, Emine Karadayı - Dokumacı ve Doğal Boyamacı, Yaşar Güç - Hortlatma Kaval Dilli Dilsiz Kaval Yapımcısı ve İcracısı, Tahsin Kalender - Taş Ustası, İrfan Şahin - Kispet Ustası, Cemil Kızılkaya - Ahşap Baskı ve Yazma Ustası, Mahmut Sür - Nazar Boncuğu Ustası, Celal Yılmaz - Mersiyehan, Mehmet Acet (Aşık Sefai) - Aşık ve Zakir, Cahide Keskiner - Minyatür Sanatçısı, İslam Seçen - Klasik Kitap Sanatçısı, Salih Balakbabalar - Sedefkar, Muammer Semih İrteş - Kalemişi, Ahmet Yaşar Kocataş - Keçe Ustası, İsmail Nar - Aşık, Osman Efendioğlu - Şair (Atma Türkü), Macahal Yaşlılar Korosu - Çoksesli Şarkı Söyleme Geleneği.
Şeref Taşlıova - 1.3.2019
Türk ve Dünya Müziğinden Örnekler Crr'de Müzikseverlerle Buluşacak
"Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları" konserinde, ozan Şeref Taşlıova ve Murat Çobanoğlu'nun eserleri 9 Mart'ta dinleyicilerle buluşacak.
Şeref Taşlıova - 9.4.2018
Duayen Aşıklar Esenler'de Anıldı
AŞIKLIK geleneğinin duayen isimleri Aşık Murat Çobanoğlu ve Aşık Şeref Taşlıova 2'inci Geleneksel Aşıklar Şenliği'nde anıldı.
Şeref Taşlıova - 9.4.2018
Duayen Aşıklar Esenler'de Anıldı
2. Geleneksel Aşıklar Şenliği’nde, aşıklık geleneğinin duayen isimleri Aşık Murat Çobanoğlu ve Aşık Şeref Taşlıova, Anadolu’nun kardeşlik ruhunu yansıtan dizeleriyle, usta aşıklar tarafından Esenler’de anıldı.
Şeref Taşlıova - 29.3.2018
Sıra Dışı Okur"Un İlham Kaynağı Ozanlar Olmuş
Halk ozanlarının atışması ilham verdi Oktay, kitap okuma alışkanlığının ortaokul 2. sınıfta iken aşıkların atışması sırasında başladığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yakın köyümüzde, dayımın düğününde Aşık Şeref Taşlıova ve Dursun Durdağı vardı.
Şeref Taşlıova - 25.3.2018
Aşıklık Geleneğini Yaşatma Mücadelesi Veriyorlar
"Yetenek meselesi" Oktay, aşıklığa ilginin azalmasında teknolojinin payı bulunduğunu söyleyerek, şunları kaydetti: "Elektronik cihazda beni dinlerler ama yüz yüze dinlemezler. Onun için bundan sonra aşık yetişmesi çok zor. Bu bir yetenek meselesi. Hikaye söylemek, şiir yazmak yetenek ister. Bunu yapabilmek için de halkın içinde olmak lazım. Nasıl ki rüzgar esmezse göl dalgalanmaz, gönül dalgalanmazsa şiir yazılmaz. Halkın isteği, talebi olmazsa aşıklık olmaz." Azerbaycan'da "Aşıklık okulu" olduğunu aktaran Oktay, "Devletin ve halkın aşıklık geleneğine sahip çıkması gerekir. Halk ozanları Murat Çobanoğlu, Şeref Taşlıova, Aşık Reyhani ve benzeri aşıklar kaybolan birer hazinedir.
Şeref Taşlıova - 20.12.2016
Ödüllü Aşık, Sanatını Miras Bırakmak İstiyor
Türkiye'de ender kişilere Yaşayan İnsan Hazineleri ödülünün verildiğini anlatan Acet, daha önce "Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen Neşat Ertaş ile halk ozanı Şeref Taşlıova'nın da aynı ödülü aldığını ifade etti.
Şeref Taşlıova - 3.11.2016
Yaşayan İnsan Hazineleri Ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım Verdi
"Bakanlık olarak bizim benimsediğimiz koruma çalışmalarının temel amacı somut olmayan kültürel mirasın yaşayabilirliğini güvence altına almaktadır" diyen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'nin 2006 yılında UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'ne taraf olmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Türkiye'de bulunan somut olmayan kültürel miras unsurlarına ilişkin araştırma, saptama, koruma, yaşatma, arşivleme ve teşvik çalışmalarını yoğun bir biçimde sürdürdüklerini söyledi. Bakan Avcı, "Sözleşmenin yükümlülüklerinden biri olan envanter çalışmaları çerçevesinde ülkemizde 2008 yılından beri Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri ve Yaşayan İnsan Hazineleri Ulusal Envanteri çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda, 2008 yılından 2014 yılına kadar Bakanlığımızca 110 unsurumuz Somut Olmayan Kültürel Miras Türkiye Ulusal Envanteri'ne kaydedilmiş olup, 20 miras taşıyıcımız Yaşayan İnsan Hazinesi olarak ilan edilmiştir. Bu vesileyle bugün bir kısmı aramızda olan veya kendisi gelemediği için temsilcilerini gönderen yaşayan insan hazinelerimize katılımları için teşekkür etmek, Şeref Taşlıova, Tacettin Diker, Sıtkı Olçar, Bekir Tekeli ve Neşet Ertaş gibi ebedi aleme irtihal eden miras taşıyıcılarımızı da rahmetle anmak isterim.
Şeref Taşlıova - 3.11.2016
Yaşayan İnsan Hazineleri Ödül Töreni
Ödül verilen kişilere bakıldığında aşıklardan müzik aletleri icracısı ve yapımcılarına, karagöz, çini, ebru, hat, keçe, dokuma, boyama, taş, kitap, sedef kakma ustalarına kadar geniş bir yelpazede isimlerin görüldüğüne işaret eden Erdoğan, "İçlerinde Neşet Ertaş ve Şeref Taşlıova gibi ödül verildikten sonra kaybettiğimiz bu vesileyle rahmetle andığımız değerlerimiz de var.
Şeref Taşlıova - 3.11.2016
Yaşayan İnsan Hazineleri Ödül Töreni
Yaşayan insan hazinelerine teşekkür eden Avcı, Şeref Taşlıova, Tacettin Diker, Sıtkı Olçar, Bekir Tekeli ve Neşet Ertaş gibi hayatını kaybeden miras taşıyıcılarını da rahmetle andı.
Şeref Taşlıova - 3.11.2016
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gençlerimiz Bu İşlere Yeteri Kadar İlgi Göstermiyor"
"İnsan doğup insan ölenleri saygı ile selamlıyorum" Türkiye'nin UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'ne 2006 yılında taraf olduğunu, bakanlığın 2008 yılında geleneksel kültür değerlerini korumanın yolunun bunların uygulayıcılarını korumaktan geçtiği düşüncesi ile Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Milli Sistemini kurduğunu kaydeden Erdoğan, "2010 yılı Ocak ayında 7, Kasım ayında 9, 2012 yılında 4 yaşayan insan hazinemiz ödüllendirildi. Bugünde 9 kişi ve 1 gruba ödüllerini veriyoruz. Ödül verilen kişilere baktığımızda aşıklarımızdan müzik aletleri icracısı, karagöz, çini, ebru, hat, boyama, taş, sedef kakma ustalarına kadar geniş bir yelpazede isimler görüyoruz. İçlerinde Neşet Ertaş ve Şeref Taşlıova gibi ödül verildikten sonra kaybettiğimiz değerlerimiz de var.
Şeref Taşlıova - 15.4.2015
Arpaçay'da Aşıklar Anıldı
Arpaçay Kaymakamlığı düzenlediği etkinlikle yöre aşıklarından Murat Çobanoğlu, Aşık Şenlik ve Şeref Taşlıova'yı andı.
Şeref Taşlıova - 26.3.2015
Devlet Sanatçısı Çobanoğlu'nun Vefatının 10. Yıl Dönümü
Çobanoğlu'nun, yetiştirdiği birçok aşık ve kültür hazinesini zenginleştiren bir miras niteliğinde eserler bıraktığını ifade eden Erdem, şunları kaydetti: "O, yaptıkları ve söyledikleriyle Aşık Şenlik, yakın dönemde kaybettiğimiz Aşık Şeref Taşlıova gibi gerçek bir üstat olduğunu göstermiş ve ustalarından aldığı birikimleri gönül coğrafyasından süzerek gelecek nesillere aktarmıştır.
Şeref Taşlıova - 27.9.2014
Yenimahalle'de Neşet Ertaş Gecesi
Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Anadolu halk ozanlarımızdan, UNESCO tarafından yaşayan insan hazinesi olarak nitelendirilen Şeref Taşlıova'yı da unutmayan Yaşar, "Neşet Ertaş'ı anma gecemizi Neşet Ertaş ve Şeref Taşlıova'yı Anma Gecesi olarak isimlendirmek isterim" dedi.
Şeref Taşlıova - 23.9.2014
Kars Devlet Sanatçısı Taşlıova, Vefat Etti
Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ile Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özcan, devlet sanatçısı Şeref Taşlıova'nın vefatına ilişkin taziye mesajı yayımladı.
Şeref Taşlıova - 22.9.2014
Devlet Sanatçısı Taşlıova'nın Vefatı
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitiren Aşık Şeref Taşlıova gibi sanatçıların kolay yetişmediğini belirterek, "Hele bu teknoloji döneminde, hızlı gelişen dünyada bu tür geleneksel sanatları ve geleneksel insan hazinesini üzerinde taşıyan kişilerin kaybı bizi çok üzüyor" dedi.
12
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Şeref Taşlıova Haberleri | Şeref Taşlıova Kimdir - Haberler - Şeref Taşlıova haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Şeref Taşlıova kimdir, hayatı ve biyografisi. Türkiye'nin kültürel zenginliği UNESCO listelerinde.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.12.2020 01:13:20. #1.14#
title