Haberler

Sena Nur Çelik Biyografisi

Sena Nur Çelik
Doğum YeriAntalya / Türkiye
Doğum Tarihi1.01.1986

Sena Nur Çelik Kimdir ?

1986 yılında doğdu. Antalya – Alanyalı'dır.

Üsküdar Amerikan Lisesi'nden mezun oldu. Lisans eğitimini İngiltere'de Warwick Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başarı derecesiyle tamamladı. Ardından, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin denklik programından mezun oldu.

London School of Economics'te Uluslararası Ticaret Hukuku alanında yüksek lisans yaptı. Uluslararası İnsan Hakları Hukuku, Avrupa Birliği Hukuku, Tahkim ve Sermaye Piyasaları konularına ilişkin çalışmalar yaparak, yüksek lisansını başarı derecesi ile tamamladı.

Warwick Üniversitesi'nde uluslararası öğrenci temsilcisi ve London School of Economics'de Türk öğrenci grubu yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Lisans eğitimi sırasında, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve çeşitli hukuk bürolarında staj yaptı.

2011 yılından itibaren uluslararası bir hukuk firmasında, Türkiye'de ve yurtdışında, büyük altyapı projeleri, şirket birleşme ve devralma ile stratejik ortaklık ve yeniden yapılandırma projeleri gibi ticari ve finansal işlemlerde önde gelen yabancı ve yerel yatırımcılara avukatlık ve danışmanlık hizmeti verdi.

25, 26 ve 27. Dönemlerde Antalya Milletvekili seçildi. 26. Dönemde AGİTPA Türk Grubu Başkan Vekilliği, AGİTPA Göç Komisyonu Başkan Vekilliği, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyeliği ve Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyeliği görevlerinde bulundu. 26 ve 27. Yasama Dönemlerinde TBMM Dışişleri Komisyonu Sözcülüğü yaptı. 27. Yasama Döneminde AKPM Türk Grubu Üyesi olarak görev aldı. Avrupa'daki kadın mültecilerin İslam karşıtlığı ve ırkçılıktan korunması konusunda hazırladığı rapor AKPM Daimi Komisyonu tarafından oy birliğiyle kabul edildi.Haziran 2016'da başladığı AK PARTİ Genel Merkez Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevini yürütmeye devam etmektedir.

14 Mayıs 2023 seçimlerinde AK Parti'den 28. Dönem İstanbul Milletvekili seçilmiştir.

title