Selma Metintaş Haberleri

Selma Metintaş haber, Selma Metintaş son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Selma Metintaş 26.5.2020
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş Açıklaması
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, yeni tipi koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede aşı bulununcaya kadar önlem ve koruma yöntemlerinin uygulanacağını bildirdi.
Selma Metintaş 11.5.2020
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metintaş'tan "normalleşme süreci" uyarıları Açıklaması
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, berber, kuaför ve güzellik merkezleri ile AVM'lerin yeniden açılmasıyla başlayan "normalleşme süreci" hakkında vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Selma Metintaş 17.4.2020
Eskişehir'de yeni tip koronavirüsle mücadele
Üniversitenin Türkiye'de ilk vakanın görülmesinin ardından hazırlıkları tamamlanan pandemi eylem planları, hızla hayata geçirdiğini ifade eden Şenocak, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Ana binadan fiziken ayrılmış bir hastaneye ilaveten acil servis ve yoğun bakım düzenlemeleri yapılıp gerekli kişisel koruyucu ekipman ve teçhizat ilaveleri sağlanmıştır. Hastanemiz Mikrobiyoloji anabilim dalı Kovid-19 Real-time PCR testi için yetkilendirildikten sonra ve ilk testler 31 Mart tarihinde çalışmaya başlamış ve Eskişehir'deki tüm hastanelere hizmet verecek şekilde 7 gün 24 saat hizmete girmiştir. Bugüne kadar toplam 5 bin 204 test Kovid-19 tanı laboratuvarımızda çalışılmıştır. Tanıya yönelik testler yürütülürken risk altında olan ünitelerde tarama testlerine başlanmıştır. Üniversitemiz tüm kamu kurumlarıyla koordineli olarak çalışmalarına devam ederken aile hekimliği araştırma görevlilerimizde il sağlık müdürlüğü çalışmalarına katkıda bulunması amacıyla görevlendirilmiştir." Prof. Dr. Şenocak, ESOGÜ ve İl Sağlık Müdürlüğü, Kovid-19 gibi bulaşıcı hastalıklarda temas zincirinin taranması ile hastalığın hangi kaynaktan yayıldığı, bundan sonra kimlerin risk altında olduğu konusunda yol gösteren ve bulaşıcı hastalıklarla mücadelede çok önemli rolü olan filyasyon çalışmalarına başlandığına değinerek açıklamasını şöyle sürdürdü: "Koronavirüs ile mücadelede dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak üniversitemiz Hematoloji anabilim dalının diğer anabilim dalları ile işbirliği içerisinde yürüttükleri immün plazma tedavisine yönelik çalışmalar başlatılmış olup verilecek ilk tedavi için hazırlıklar olanca hızıyla sürdürülmektedir. İmmün plazma tedavisi, iyileşen hastanın kanıyla oluşturulan serumun tedavi altındaki hastaya uygulanması esasına dayanmaktadır. Ancak bu tedavinin uygulanabilmesi için tedavisi tamamlanan hastanın uygun kriterlere sahip olması ve bu bağış için gönüllü olması gerekiyor. Bugüne kadar elde edilen deneyimler ve güncellenen kılavuzlar ışığında üniversitemizde koronavirüse yönelik eğitimler tekrar edilmeye başlanırken Üniversitemiz Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyemiz Prof. Dr. Selma Metintaş'ın Sağlık Bakanlığı Koronavirus Bilim Kuruluna seçilmesi bizler için ayrı bir gurur kaynağı oldu.
Selma Metintaş 16.4.2020
Rektör Şenocak'tan Eskişehirlilere, Korona virüs mücadelesine destek teşekkürü
Rektör açıklamasında; "Üniversitemiz Korona virüs salgını başladıktan hemen sonra hızla eğitimler düzenleyip çalışmalarına başlamıştır. Bu salgının bir pandemiye dönüşüp ülkemizde görülmeye başlamadan önce eğitimleri tamamlamıştır. Ülkemizde ilk vakanın görülmesinin ardından hazırlıkları tamamlanan pandemi eylem planları, hızla hayata geçirilmiştir. Ana binadan fiziken ayrılmış bir hastaneye ilaveten acil servis ve yoğun bakım düzenlemeleri yapılıp gerekli kişisel koruyucu ekipman ve teçhizat ilaveleri sağlanmıştır. Hastanemiz Mikrobiyoloji anabilim dalı Covid-19 Real-time PCR testi için yetkilendirildikten sonra ve ilk testler 31 Mart 2020 tarihinde çalışmaya başlamış ve Eskişehir'deki tüm hastanelere hizmet verecek şekilde 7/24 hizmete girmiştir. Bugüne kadar toplam 5204 test Covid-19 tanı laboratuvarımızda çalışılmıştır. Tanıya yönelik testler yürütülürken risk altında olan ünitelerde tarama testlerine başlanmıştır. Üniversitemiz tüm kamu kurumlarıyla koordineli olarak çalışmalarına devam ederken Aile hekimliği araştırma görevlilerimizde il sağlık müdürlüğü çalışmalarına katkıda bulunması amacıyla görevlendirilmiştir. Üniversitemiz ve Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü, Covid-19 gibi bulaşıcı hastalıklarda temas zincirinin taranması ile hastalığın hangi kaynaktan yayıldığı, bundan sonra kimlerin risk altında olduğu konusunda yol gösteren ve bulaşıcı hastalıklarla mücadelede çok önemli rolü olan filyasyon çalışmalarına başlamıştır. Korona virüs ile mücadelede dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak üniversitemiz Hematoloji anabilim dalının diğer anabilim dalları ile işbirliği içerisinde yürüttükleri immün plazma tedavisine yönelik çalışmalar başlatılmış olup verilecek ilk tedavi için hazırlıklar olanca hızıyla sürdürülmektedir. İmmün plazma tedavisi, iyileşen hastanın kanıyla oluşturulan serumun tedavi altındaki hastaya uygulanması esasına dayanmaktadır. Ancak bu tedavinin uygulanabilmesi için tedavisi tamamlanan hastanın uygun kriterlere sahip olması ve bu bağış için gönüllü olması gerekiyor. Bugüne kadar elde edilen deneyimler ve güncellenen klavuzlar ışığında Üniversitemizde Korona virüse yönelik eğitimler tekrar edilmeye başlanırken Üniversitemiz Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyemiz Prof. Dr. Selma Metintaş'ın Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim kuruluna seçilmesi bizler için ayrı bir gurur kaynağı oldu.
Selma Metintaş 6.4.2020
Koronavirüs Bilim Kurulu'na 7 yeni üye
Koronavirüs salgını ile mücadelede Sağlık Bakanlığı'nın danışma kurulu hüviyetinde çalışan Bilim Kurulu'na 7 profesör daha davet edildi. Enfeksiyon hastalıkları alanında uzman 31 bilim insanından oluşan Kurulun üye sayısı yeni üyelerle birlikte 38'e yükseldi. Kurula katılan yeni üyeler Adnan Menderes Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, Osmangazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.
Selma Metintaş 31.7.2018
Eso Yönetiminden Eskişehirspor İçin En Anlamlı Destek
ESO Yönetim Kurulu üyeleri, odanın bütçesi dışından ortaklaşa satın aldıkları locayı dezavantajlı çocukların eğitim gördüğü SOMET Zihinsel Gelişim Derneğine bağışladı. ESO'da gerçekleşen bağış etkinliğinde konuşan SOMET Zihinsel Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, "Bu anlamlı davranışınız inşallah Türkiye'ye örnek olacaktır" dedi.
Selma Metintaş 18.2.2014
Çocuk Hastalara, Engelliler Moral Verdi
Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi ESOGÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş'ın da katıldığı konserin, hastaların tedavisine katkıda bulunmayı ve çocuklar arasında bir paylaşım oluşturmayı amaçladığı kaydedildi.
Selma Metintaş: 13 Yıllık Profesöre İcra ŞokuSelma Metintaş 21.10.2013
Selma Metintaş 26.10.2012
Mevsimlik Tarım İşçileri Araştırma Konusu Oldu
ESOGÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eskişehir'deki mevsimlik tarım işçilerinin genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kente geldiğini belirterek, Şanlıurfa'dan kente gelenlerin mart ve nisan aylarında göçlerine başladığını kaydetti.
Selma Metintaş 22.10.2012
Esogü'de Akciğer ve Plevra Kanserleri Uygulama ve Araştırma Merkezi
Merkezin bir diğer hedefi ise konuyla ilgili ülkemizde geniş halk sağlığı çalışmaları yapmak. Akciğer ve Plevra Kanserleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'ne merkezin planlanmasını ve kuruluşunu teklif eden Prof. Dr. Muzaffer Metintaş atanırken, Doç. Dr. Güntülü Ak, Prof.Dr. Hasan Veysi Güneş, Prof. Dr. İrfan Değirmenci, Prof. Dr. Emine Dündar, Prof. Dr. Selma Metintaş, Prof.
Selma Metintaş 28.9.2012
Eskişehir'deki Mevsimlik Tarım İşçilerine Sağlık Desteği
Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Eskişehir kırsalına her yıl Mart ve Kasım ayları arasında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden çalışmaya gelen bin 500 civarında kişiyi kapsayan çalışmanın başında, ESOGÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş'ın olduğu bildirildi.
Selma Metintaş 2.11.2011
2010 Uluslararası Bilim Yayın Töreni
Yayımlanan kitap, dergi, gazetelerin toplam baskı sayısı ve sanat bakışının o ülkenin kültür düzeyinin en güvenilir ve bilinen ölçütü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gönen, şöyle konuştu: "Ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile bilimsel yayın üretimleri arasında yakın ilişki vardır. Bilimsel yayınlar, bu yayınlardan yararlanmayı bilen toplumlara hizmet edip, çok şeyler kazandırır. Bugün gelişmiş batı toplumlarının tümünün ortak özelliklerinin başında bilimde ilerlemiş olmalarının sonucunda oluşan yüksek refah düzeyleri ve bunun halkın günlük yaşamına yansıtılması gelmektedir. Bilimsel araştırmalar üniversiteleri üniversite yapan en önemli unsurlardır. Bilimsel çalışmalar ve bu çalışmaların sonunda üretilen yeni bilgi ve verileri, bilim insanlarına aktarabilmenin, paylaşabilmenin yolu, bu çalışmaların tarafsız danışman sistemi olan, saygınlığı kanıtlanmış dergilerde yayımlanmasıdır." Prof. Dr. Gönen, ESOGÜ'nün, 2010 yılında Citation Index'te 369 makalesinin olduğunu anlatarak, şöyle devam etti: "Üniversite genelinde toplam yayın sayısının öğretim üyesine oranı 2009 yılında 0.63 iken 2010 yılında bu 0.60 olarak gerçekleşmiştir. 2009 yılına göre 2010 yılında öğretim üyesi sayısı yüzde 5 arttığı göz önüne alındığında, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı ortalamanın aynı seviyesini koruduğu görülmektedir. Akademik birimlerimize göre değerlendirdiğimizde Tıp Fakültesine 215 adet "article" yayınla başta olmak üzere, Fen Edebiyat Fakültesi 124, Mühendislik Mimarlık Fakültesi 92, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 16 ve Eğitim Fakültemiz 15 yayın ile takip etmektedir. Ayrıca, Doç. Dr. Okan Zafer Yeşilel 18, Prof. Dr. İlkre Bekir Topçu 13, Doç. Dr. Ünal Ayrancı 12, Prof. Dr. Cemal Cingi 11, Prof. Dr. Necmi Ata, Prof. Dr. Nuri Kiraz, Prof. Dr. Selma Metintaş ve bu yıl vefat eden merhum Prof.
Selma Metintaş 5.10.2011
Gümüşhane'de "Geçmişten Günümüze Halk Sağlığı Semineri" Düzenlendi
Seminere konuşmacı olarak katılan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, insanlığın tarih boyunca infeksiyon hastalıkları ve bunların neden olduğu ölümlerle uğraştığını söyledi.
Şu an buradasınız: Selma Metintaş Haberleri | Selma Metintaş Kimdir - Haberler - Selma Metintaş haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Selma Metintaş kimdir, hayatı ve biyografisi. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş Açıklaması.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.5.2020 18:22:35. #1.15#
title