Şelalede mahsur kalan aile şişeye yazdıkları notla kurtuldu
BBC

Şelalede mahsur kalan aile şişeye yazdıkları notla kurtuldu

California'daki bir şelalede mahsur kalan üç kişilik aile, yazdıkları yardım çağrısını bir şişeye koyup nehre bırakmaları sayesinde kurtarıldı. Notta, "Şelalede mahsur kaldık. Lütfen yardım getirin." ifadesi yer alıyordu.

California'daki bir şelalede mahsur kalan üç kişilik aile, kağıdı bir su şişesine koyup üzerine de "Yardım" kelimesini kazıdıktan sonra şelaleden fırlattı. Yürüyüş yapan iki kişinin şişeyi bulup yardım istemesi üzerine yardım ekipleri gece yarısı aileyi kurtardı.

Curtis Whitson, 13 yaşındaki oğlu ve kız arkadaşı sırt çantalarını alıp Haziran ayında California'da doğa gezisine çıkmışlardı. Arroyo Seco nehri boyunca bir kanyonda ilerleyip şelaleye varmayı ve burada iple aşağı inip kamp yerine ulaşmayı planlamışlardı. Ancak gezinin üçüncü günü kanyonun 15 metre derinlikte dar bir bölgesine vardıklarında yanlarında ip olmadığını, şelalenin çok hızlı aktığını, yukarı tırmanma olanaklarının bulunmadığını fark ettiler.

"ŞELALEDE MAHSUR KALDIK, LÜTFEN YARDIM GETİRİN"

Etrafta seslenecekleri kimse yoktu, cep telefonları çekmiyordu. CNN'e konuşan Whitson, bunun üzerine çantadaki ufak bir alışveriş fişinin üzerine bir not yazdığını söyledi: "Şelalede mahsur kaldık. Lütfen yardım getirin."

Whitson, kağıdı bir su şişesine koyup üzerine de "Yardım" kelimesini kazıdıktan sonra şelaleden fırlattı.

EKİPLER AİLEYİ KURTARDI

Notu nehrin 400 metre kadar aşağısında yürüyüş yapan iki kişinin bulup yardım istemesi üzerine yardım ekipleri gece yarısı aileyi kurtarmış.

California Otoyol Devriyesi'nden Todd Brethour, "Yardım için not yazıp göndermiş olmasalardı, başka çareleri kalmazdı, kurtarılmaları uzun zaman alabilirdi" diye açıklama yaptı.

California'nın Morro Körfezi bölgesinde cam ve kapı tamiri işiyle uğraşan Whitson, Washington Post'a yaptığı açıklamada, "Her şeyin nasıl böyle yolunda gittiğini aklım almıyor" dedi.

Whitson, notu bulup yardım çağıran kişileri bulmak istediğini söyledi.

BBC
YORUMLAR (7)

  • AYNASİZ:
    Birbirinden salag yorumcular sisenin uzeeini tasla kaziyarak help yazmislar yaptigi bir alisveristen kalan market fisi cantasindaymis kadinin onada selalede mahsur kaldik kurtarin yazmis yani hem siseye yazmis hemde sisenin icine not yazmis kapis sizi malsalaglar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.