Rui Costa Kimdir? - Rui Costa Hayatı ve Biyografisi
Haberler
Haberler
Haberler ›› Rui Costa ›› Biyografi

Rui Costa Biyografisi

Rui Costa
Doğum YeriPortekiz
Doğum Tarihi29.3.1972

Rui Costa Kimdir ?

Rui Manuel César Costa, (d. 29 Mart 1972, Lizbon), orta saha pozisyonunda oynayan Portekizli futbolcudur.

Portekiz Millî Futbol Takımı ve SL Benfica'da forma giymiştir. 2004 yılıda Pelé'nin seçtiği yaşayan en iyi 125 futbolcu listes olan FIFA 100'e girmiştir.

1993 - 2004 yılları arasında 94 kez Portekiz millî formasını giymiş ve bu maçlarda toplam 26 gol atmıştır. Portekiz futbolunun yetiştirdiği efsane isimlerden biri olan Cesar Manuel Rui Costa sezon sonunda futbolu bırakacağını açıkladı.

1991 yılında başladığı profesyonel futbol kariyerinde sayısız başarı bulunan 35 yaşındaki Portekizli oyuncu, bugün bir basın toplantısı düzenledi ve sezon sonunda futbolu bırakacağını açıkladı.

"91 yılında Benfica ile başladığım kariyerime, burada sona vermek istemiştim. Bunu da sezon sonunda gerçekleştireceğim. " "Yaşadığım başarılarla ve gururumla Benfica´da futbolu bırakmak istiyorum. Yaşattığım başarılar için takdir edilmek ve hep iyi bir profesyonel olarak hatırlanmak istiyorum.

Benfica´dan kopmam. Soyunma odalarının havasını koklamam lazım. Burada Sportif Direktör olmak istiyorum. Ama bundan önce daha kramponlarımı çıkarmama 4 ay var." Benfica´nın 10 numarası olan Rui Costa, 96 kez Portekiz Millî Takımı formasını giydi.

2004 yılında Avrupa Şampiyonası ile birlikte millî takım kariyerine son noktayı koymuştu. Rui Costa Benfica’nın Vitoria’yı 3-0 yendiği (11 Mayıs pazar 2008) karşılaşma ile son kez yeşil sahalara çıktı.

Yaklaşık 50.000 futbolseverin alkışları altında futbola veda eden Rui Costa ‘Bu şekilde bittiği için mutluyum. Çok duygusal bir an. Bu taraftarlar bana her şeyi verdi.’ demiştir.

37 yaşında benfica'da futbolu bırakmıştır.

title