'Raylı Sistem'de En Düşük Teklif Alsim Alarko Ansaldobreda Konsorsiyum'dan

'Raylı Sistem'de En Düşük Teklif Alsim Alarko Ansaldobreda Konsorsiyum'dan

Samsun'da, Avrupa Yatırım Bankası'nın Finanse Edeceği 156 Milyon Dolarlık Hafif Raylı Sistem Projesi'nin İhale Süreci 2. Etabında 1 Firma ve 3 Konsorsiyum Yeterlilik İçin Değerlendirmeye Alındı.

'Raylı Sistem'de En Düşük Teklif Alsim Alarko Ansaldobreda Konsorsiyum'dan

Samsun'da, Avrupa Yatırım Bankası'nın finanse edeceği 156 milyon dolarlık Hafif Raylı Sistem Projesi'nin ihale süreci 2. etabında 1 firma ve 3 konsorsiyum yeterlilik için değerlendirmeye alındı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir merkezindeki tren istasyonu ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) arasına 18.5 kilometrede uygulanacak olan 'Hafif Raylı Sistem Projesi Yapım İşleri ve Müteahhitlik Hizmetleri' için mart ayında gerçekleştirilen ihaleye teklif veren bir firma ve üç konsorsiyum grubunun yeterlilik dokümanları değerlendirilmeye alındı. Samsun Büyükşehir Belediye Binası Meclis Salonu'nda düzenlenen ihalenin 2. bölümüne Gülermak Ağır San. İnş. ve Taahhüt A.Ş., Alsim Alarko, Ansaldobreda Konsorsiyumu, Doğuş ve Yenigün Ortak Girişim, Siemens AG, Siemens AŞ Konsorsiyumu ve Yapı Merkezi ile CAF Konsorsiyumu katıldı.

2003 yılından bu yana Büyükşehir Belediyesi'nin gündeminde olan ve Hazine garantisiyle Avrupa Yatırım Bankası'ndan sağlanacak 156 milyon dolarlık kaynakla yapılacak dev proje için uluslararası şartlara göre ihale süreci uygulanıyor. İhale sürecinin birinci bölümünde Samsun İmar ve Şehircilik İşleri Daire Başkanlığı'nca firma ve konsorsiyum tekliflerinin dış zarfları açılmıştı. Firma ve konsorsiyumun dış zarflarında eksik olup olmadığı oluşturulan komisyon ve Avrupa Yatırım Bankası tarafından incelendi, 1 firma elenerek 2. ihale sürecine katılacak firma ve konsorsiyum belirlendi. Kapalı zarf usulü yapılan ihalede Gülermak Ağır San. İnş. ve Taahhüt A.Ş 152 milyon 595 bin 523 euro, Alsim Alarko, Ansaldobreda Konsorsiyum Grubu 105 milyon 987 bin 770 euro, Doğuş ve Yenigün Ortak Girişim, Siemens AG, Siemens AŞ Konsorsiyum Grubu 137 milyon 593 bin 148 euro, Yapı Merkezi ile CAF Konsorsiyumu 116 milyon 852 bin 154 euro teklif verdi. Buna göre en düşük teklif, 105 milyon 987 bin 770 euro ile Alsim Alarko Ansaldobreda Konsorsiyum Grubu tarafından verildi.

İhale sürecinin son aşamasında teklifler ihale komisyonun değerlendirilmesinin ardından Avrupa Yatırım Bankası tarafından onaylanarak yeterlilik alan firma inşaat çalışmalarına başlayacak.

(MD-SA) 05.05.2008 17:48 TSİ

Kaynak: İHA