Radoviş Haberleri

Radoviş haber, Radoviş son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Radoviş 10.7.2020
Kuzey Makedonya erken genel seçimleri ve Türk siyasi partileri
Etnik yapılar 1. bölge seçmeni 2. bölge seçmeni 3. bölge seçmeni 4. bölge seçmeni 5. bölge seçmeni 6. bölge seçmeni Makedon nüfusu 220.474 200.960 365.274 304.841 217.097 61.098 Arnavut nüfusu 50.774 133.325 35.918 170 81.840 255.971 Türk nüfusu 5.470 7.126 5.982 14.673 20.264 25.304 Diğer etnik yapılar ile toplam nüfus 299.724 394.717 490.332 331.232 337.879 352.241 İlk beş bölgede Makedon nüfusu açık ara fazlayken, altıncı bölgede Arnavutların epey büyük bir nüfusa sahip olduğunu görüyoruz. Arnavutlar ülkenin batı kısmında Arnavutluk ve Kosova hattında yoğunlaşmış durumdalar. Ülkenin doğusu ise genel itibarla Makedon ağırlıklı. Türkler ise tablodan da anlaşılacağı üzere, ortalama olarak her bölgede varlık göstermekle birlikte, Kalkandelen, Gostivar, Kırçova, Plasnitsa, Merkez Jupa, Ohri ve Resne hattını içeren 5. ve 6. bölgede ve Veles, İştip, Radoviş, Konçe, Pirlepe, Doyran, Valandova, Usturumca, Vasilevo hattını içeren 3.
Radoviş 29.4.2020
Kuzey Makedonyalı Türk edebiyatçı İlhami Emin toprağa verildi
Merhum İlhami Emin'in arkadaşı Üsküplü filozof, şair ve kültürolog Prof. Ferid Muhiç de şunları söyledi: "Büyük bir düşünür. Tasavvuf felsefesini detaylı olarak bilen bir adam. Mevlana ve Yunus Emre'nin ruhunun şüphesiz onda mevcut olduğu bir adam. 55 yıldan fazla tanıdığım bir adam. Etrafına "Gülbahçe" tezahür eder ve hareket ettiğinde etrafı gül kokardı. Sıra dışı eserleri ve birkaç parlak roman, şiir koleksiyonu olan bir adam. Kendisi göçtü fakat ruhu hala bizimle." Kuzey Makedonya'nın İstanbul eski başkonsolosu ve İlhami Emin'in aile dostu Zerrin Abaz da Kuzey Makedonya Türk edebiyatının bir dehasını kaybetmekten büyük üzüntü duyduğuna vurgu yaparak, Emin ile yaşadığı bir anısını şöyle anlattı: "Kendisinin şiirleriyle, hikayeleriyle büyüdük. Bizim aynı zamanda aile dostumuz, benim abimdi. Bir ara Yosip Bros Tito Lisesi'nde bir Türk sınıfında bir azalma olmuştu. Onu kapatmak istiyorlardı. Bugün gibi hatırlıyorum, beraber ikimiz o zamanki cumhurbaşkanına gittik ve o zamanki o Türk sınıfının açılışını yaptık. Yani Türk sınıfını tekrar açtırdık. Özellikle ben yüksek lisans ve doktora yaparken Hacettepe'de onun kitaplarından, malzemelerinden çok yararlandım. Çok hoş bir sohbeti vardı. Çok iyi bir insandı. Mekanın cennet olsun." İlhami Emin kimdir? İlhami Emin, 8 Ağustos 1931'de Kuzey Makedonya'nın Radoviş şehrinde dünyaya geldi.
Radoviş 28.4.2020
Kuzey Makedonyalı Türk edebiyatçı İlhami Emin hayatını kaybetti
Balkan Türklüğünün önemli isimleri arasında yer alan Emin, 8 Ağustos 1931'de Kuzey Makedonya'nın Radoviş şehrinde dünyaya gelmiş, Üsküp Pedagoji Akademisi'nden mezun olmuştu.
Radoviş 15.12.2019
"Kuzey Makedonya Türkleri Yücel Ödülleri" sahiplerini buldu
Emin, törene "Yücel" isminin verilmesinin önemine işaret ederek, şöyle konuştu: "Çünkü Kuzey Makedonya'daki Türk davasının milli kahramanları, vefakarları, fedakarları gerçekten buradaki soydaş toplum ve Türk milleti için ciddi bir bedel ödedi. Bugün, Makedonya Türkçe Radyosu varsa onların 1944'te başlattığı gayretle devam ediyor. Birlik Gazetesi yayımlanmışsa onların başlattığı gayretle devam ediyor. Gelecek nesillere 'Yücel' ismini, Yücelciler hareketini daha iyi anlatmak ve onların da isimlerini, yaptıkları fedakarlıkları, vefakarları yükseltmek için inşallah güzel bir gece yaşayacağımızı düşünüyorum." 10 farklı kategorideki ödüller Kuzey Makedonya Türkleri Yücel Ödülleri töreninde, "Yılın Eğitimcisi Ödülü" Kuzey Makedonya'nın Radoviş kentinde Türkçe öğretmenliği yapan Semra Nanuşeva Saliova'ya, "Yılın Akademisyeni/Bilim Adamı Ödülü" Prof.
Radoviş 6.11.2019
TİKA Kuzey Makedonya'da okul inşa etti
Öğrencilere okul çantaları ve kırtasiye setleri dağıtıldı Ayden, 14'ü kız 28 öğrencinin eğitim göreceği yeni okul binasının üç derslik ve bir öğretmenler odasından oluştuğunu ifade ederek şunları kaydetti: "Okul, çok modern şartlarda tahtası, sırası, masası ve dolaplarıyla çocuklarımızın hizmetine bugün açılmış oluyor. Valandova Belediyesi de elektrik ve su tesisatını çekerek altyapı hizmetlerini tamamlandı. Temennimiz bundan sonraki yıllarda bu okullarda eğitim alan öğrencilerin sağlıklı, eğitimli ve bilinçli birer birey olarak yetişmeleri ve bu ülkeye hizmet etmeleridir. Aynı zamanda da soydaşlarımızın hizmetine güzel işler yapacakları, güzel eğitimlerle faydalı olacakları birer birey olmalarını temin etmektir." TİKA tarafından Radoviş şehrine bağlı Kılavuzlu Köyü'nde inşa edilen ilkokul binasının da bittiği ve altyapı hizmetlerinin tamamlamasının ardından bu okulun da hizmete açılacağını bildirildi.
Radoviş 17.9.2019
Türkiye'den Kuzey Makedonya'da eğitime destek
Malzemelerin dağıtımına bugün ülkenin doğusundaki Köprülü, Karbintsi, İştip, Radoviş, Ustrumca'da başlandı.
Radoviş 22.5.2019
Ytb'den Kuzey Makedonya'da İftar Programı
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) iş birliğinde Kuzey Makedonya'nın güneydoğusundaki Radoviş'te iftar programı düzenlendi.
Radoviş 14.12.2018
Makedonya'da Hayatını Kaybeden Göçmenler 6 Ay Sonra Defnedildi
Makedonya'nın güneydoğusundaki Radoviş ile İştip şehirleri arasındaki kara yolunda 25 Haziran'da kendilerini taşıyan aracın kaza yapması sonucu hayatını kaybeden iki Bangladeşli göçmenin bürokratik nedenlerle bekletilen cesetleri bugün başkent Üsküp'te toprağa verildi.
Radoviş 21.8.2018
Türk Kızılayı'ndan Makedonya'ya Kurban Bağışı
Makedonya'nın Radoviş kentinde yaptıkları kesim sonrasında kurbanları ülke genelinde dağıtıp ihtiyaç sahiplerinin sofralarını bereketlendireceklerini dile getiren Erbil, şunları kaydetti: "Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise sayılı yardım kuruluşlarından olan Kızılay bu yıl, Balkanlarda; Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Moldova, Romanya ve Sırbistan, Afrika'da; Senegal, Nijer, Çad, Etiyopya, Sudan, Güney Sudan, Uganda, Kenya, Somali, Tanzanya; Asya'da Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Afganistan; ve Orta Doğu'da Irak, Lübnan, Ürdün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Suriye, Yemen, Kudüs ve Gazze ile birlikte Filistin ve bu yıl ilk defa Güney Amerika ülkesi olan Ekvator'da olmak üzere yaklaşık 40 ülkede vekalet sahipleri adına kurban kesecek.
Radoviş 13.8.2018
Samsun'dan Gelen Heyet Makedonya'da
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin de Doğu Makedonya Yörük Türkleri Derneğinin daveti üzerine geldikleri Makedonya'da ülkenin güneydoğusundaki Radoviş'teki şenliğe katıldıklarını dile getirerek, Kosova'yı da ziyaret edecekleri bilgisini verdi.
Radoviş 12.6.2018
Tika Doğu Makedonya'da İki Okul İnşa Edecek
ÜSKÜP (AA) – Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Makedonya'nın güneydoğusundaki Valandova ve Radoviş belediyeleri arasında, iki yeni okulun inşasına yönelik iş birliği protokolü imzalandı.
Radoviş: Ergene'den Kısa KısaRadoviş 22.6.2017
Radoviş 30.3.2017
Tekirdağ'dan Kısa Kısa
Ergene ile Radoviş arasında kardeşlik protokolü imzalandı Ergene Belediyesi ile Makedonya'nın Radoviş Şehri arasından kardeş şehir protokolü imzalandı.
Radoviş 8.3.2017
Makedon Yetkililerden Yüksel'e Ziyaret
Makedon'yanın Radoviş kasabası yetkililerinden oluşan heyet, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel'i makamında ziyaret etti.
Radoviş: Balkanlarda Kurban BayramıRadoviş 12.9.2016
Radoviş 12.9.2016
Balkanlarda Kurban Bayramı
Kızılay'ın 32 farklı ülkede, yurt dışında 50 bin 230 ve yurt içinde 27 bin kurban hissesi olmak üzere toplam 78 bine yakın vekalet veren hayır sahiplerinin kurbanlarının kesimlerine başladıklarını söyleyen Turunç, şunları kaydetti: "Az önce iki kurbanla ilgili vekalet verdik. Kurbanların bir tanesinde ilk hissedar Cumhurbaşkanımız Erdoğan, ikinci hissedar Başbakan Binali Yıldırım. Ayrıca Milletvekili Harun Karacan ve Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın da hissesini verdik. Burada, 50 büyükbaş hayvanın kesimi gerçekleştirilecek. Bu bağlamda, 2 bin aileye beşer kiloluk yardımlar yapacağız." Ülkenin güneydoğusunda bulunan Radoviş ve Ustrumca şehirlerinde de bin 50 küçükbaş kurban kesimi gerçekletireceklerini belirten Turunç, "Balkanların toplamında kesilecek rakam ise 7 bin 665 hisse.
Radoviş 9.8.2016
Balkan Müslümanları "Anavatan" Türkiye İçin Nöbette
- Makedonya'da destek gösterileri düzenlendi Darbe girişiminin ilk gününden itibaren Türkiye'ye destek coşkusunun bir an dinmediği ülkelerin başında Makedonya geliyor. Yerli bir Türk nüfusun da yaşadığı Makedonya, 16 Temmuz gününden itibaren hemen her gün düzenlediği destek gösterileriyle Türkiye ve Erdoğan hassasiyetini herkese gösterdi. Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından düzenlenen destek mitinglerine Üsküp, Radoviş, Gostivar, Kırçova, Ohri ve daha birçok şehirde yüzlerce vatandaş katıldı.
Radoviş 5.8.2016
Fetö'nün Darbe Girişimine Dünyadan Tepkiler
Makedonya'nın doğusundaki Radoviş şehrinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki göstermek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek olmak amacıyla gösteri düzenlendi.
Radoviş 21.6.2016
Tika "Gönül Coğrafyası" Kültürlerini Üsküp'te Buluşturdu
TİKA, Müstakil Sahne Sanatları Eğitim Derneği (MÜSSED) ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) iş birliğinde düzenlenen etkinlik kapsamında yola çıkan tır Resne, Struga, Debre, Gostivar, Kalkandelen, Ustrumca, Radoviş ve Veles'ten sonra başkent Üsküp'te halkla buluştu.
Radoviş 17.6.2016
Türkiye Diyanet Vakfı Makedonya'da İftar Verdi
Türkiye Diyanet Vakfı tarafından, Doğu Makedonya Türkleri Derneğinin (DMTD) katkılarıyla Makedonya'nın doğusundaki Radoviş şehrinde iftar verildi.
12
Şu an buradasınız: Radoviş Haberleri | Radoviş Kimdir - Haberler - Radoviş haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Radoviş kimdir, hayatı ve biyografisi. Kuzey Makedonya erken genel seçimleri ve Türk siyasi partileri.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 15.7.2020 12:17:38. #1.14#
title