Radovan Karadziç Haberleri

Radovan Karadziç haber, Radovan Karadziç son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Radovan Karadziç - 11.11.2020
Dayton anlaşmasının barışçıl yollarla ortadan kaldırılması bir hayaldir
Franjo Tudjman, evet, 1994'ün başlarında bir U dönüşü yaparak (bir kez daha) Bosna'nın (yarı)müttefiki oldu. Ama bu hareketi, uluslararası baskının bir sonucu değildi; daha ziyade Bosna macerasının getirdiği askeri ve parasal zararın artık sürdürülemez derecelere varmış olmasından kaynaklanıyordu. Slobodan Miloşeviç de, Holbrooke'a önceden verdiği bir sözü olduğundan kendi adına Holbrook'la müzakerede bulunmaları için Radovan Karadziç ve Bosnalı Sırplara geniş yetkiler vermedi; onların müzakerelerdeki elini bu denli güçlü kılmasının tek nedeni, Bosna Ordusunun 5.
Radovan Karadziç - 19.07.2020
Haftanın tarihine bakış
2008- Savaş suçlusu Sırp lider Radovan Karadziç, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da sahte kimlikle yakalandı.
Radovan Karadziç - 20.12.2019
Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Arınç: "Türkiye'nin tarihinde bir soykırım utancı yoktur"
"Bosna'da bize acıyı hatırlatan bu savaşın yanında en kötü olay, Srebrenitsa'da 10 bine yakın Boşnak kardeşimizin katledilmesidir." diyen Arınç, şunları kaydetti: "Bu, bir soykırımdır. Tarihen sabittir ve Uluslararası Ceza Mahkemesi, bu soykırımın sorumluları hakkında cezalar vermiştir. Başta Milosevic olmak üzere Radovan Karadziç, asker sıfatıyla Boşnakların katili, celladı Mladic olmak üzere hepsi bu mahkemelerde.
Radovan Karadziç - 14.07.2019
Haftanın tarihine bakış
2008- Savaş suçlusu Sırp lider Radovan Karadziç, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da sahte kimlikle yakalandı.
Radovan Karadziç - 12.07.2019
ANALİZ - Srebrenitsa soykırımının sekiz aşaması
Burada hatırlatalım ki Eylül 1992 tarihli BM raporunda (yani Bosna-Hersek'e yönelik saldırının başlangıcında) Bosnalı Sırpların paramiliter ve polis kuvvetlerinin yaptıkları ağır savaş suçlarından ve soykırımdan bahsediliyor; aynı zaman diliminde Helsinki İzleme Örgütü de Bosna-Hersek'teki savaşı Bosnalı Müslümanlara karşı bir soykırım olarak tanımlıyor. Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (ICTY) Srebrenitsa'daki soykırım nedeniyle altı askeri ve siyasi Sırp yönetici suçlu bulunmuştur; Bosna Hersek mahkemesinde dokuz, Alman mahkemesinde ise bir Sırp yönetici suçlu bulunmuştur. Önümüzdeki sene aynı mahkemenin adli işler mekanizması, o dönemde Bosnalı Sırpların siyasi lideri olan Radovan Karadziç'in (geçen yaz ömür boyu hapse mahkum edildi) emrini verdiği soykırımı fiilen uygulayan Sırp Generali Ratko Mladiç hakkındaki hükmünü verecek.
Radovan Karadziç - 21.03.2019
Kurtulmuş: Örtülü İttifak Ayan Beyan Ortaya Çıkmıştır
'FEVKALADE ÖNEMLİ BİR GELİŞME' Toplantıda konuşan Numan Kurtulmuş, "Radovan Karadziç, Bosna-Hersek'te 1992- 1995 yılları arasındaki soykırımın baş mimarı, yüzbinlerce Müslümanı sadece 'Rabbimiz Allah'tır' dedikleri için Avrupa'nın göbeğinde katleden, 'Sırp kasabı' olarak bilinen komutanın, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından ömür boyu hapis cezasının onanması, insanlığın vicdanını rahatlatması bakımından fevkalade önemli bir gelişmedir.
Radovan Karadziç - 21.03.2019
Dışişleri'nden 'Karadziç' Açıklaması: Adaletin Tecellisi Bakımından Doğru Karar
DIŞİŞLERİ Bakanlığı,  'in müebbet hapis cezasına mahkum edilmesiyle ilgili olarak, "Söz konusu karar, katledilen Boşnak kardeşlerimizin acısını dindirmese de adaletin tecellisi bakımından doğru bir karardır" açıklaması yaptı. Konu ile ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle: "Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (EYUCM), Bosna-Hersek entitesi Republika Srpska'nın eski Başkanı ve Silahlı Kuvvetler eski Başkomutanı Radovan Karadziç hakkında yaptığı yargılama sonucunda, adıgeçenin soykırım suçu ile insanlığa karşı suçlar işlediğine ve Sırp güçlerinin 1992-1995 yılları arasında Bosna-Hersek'teki silahlı çatışmalarda savaş hukuku ile uluslararası teamül kurallarını ihlal ettiğine hükmederek, Karadziç'i 40 yıl hapis cezasına mahkum etmişti.
Radovan Karadziç - 20.03.2019
Dışişleri'nden 'Karadziç' Açıklaması: "Adaletin Tecellisi Bakımından Doğru Bir Karar"
Dışişleri Bakanlığı tarafından, Bosna-Hersek entitesi Republika Srpska'nın eski Başkanı ve Silahlı Kuvvetler eski Başkomutanı Radovan Karadziç hakkında verilen müebbet hapis cezasına ilişkin, "Söz konusu karar katledilen Boşnak kardeşlerimizin acısını dindirmese de adaletin tecellisi...
Radovan Karadziç - 20.03.2019
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Karadzic Mesajı
Çavuşoğlu, "Bosna Kasabı Radovan Karadziç Srebrenitsa Soykırımı'ndaki sorumluluğu nedeniyle ömür boyu hapse mahkum edildi.
Radovan Karadziç - 20.03.2019
Dışişleri'nden, 'Karadziç' Açıklaması: Adaletin Tecellisi Bakımından Doğru Bir Karar
DIŞİŞLERİ Bakanlığı, Radovan Karadziç'in müebbet hapse mahkum edilmesiyle ilgili olarak, "Söz konusu karar, katledilen Boşnak kardeşlerimizin acısını dindirmese de adaletin tecellisi bakımından doğru bir karardır" açıklaması yaptı.
Radovan Karadziç - 23.04.2018
Bosnalı Sırp Lider Karadziç'in Ömür Boyu Hapsini İstiyor
Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi savcıları, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadziç'e verilen 40 yıl hapis cezasını az buldu.
Radovan Karadziç - 13.12.2016
Görüş - 'Srebrenitsa Kasabı' İçin Karar Anı Yaklaşıyor
Tomasica toplu mezarlığı 12 yıl süren belirsizlikten sonra, 2012 yılında tespit edildi. Birinci Sınır Birliği'nin 1992 yılının kasım ayında kendi komutanına göndermiş olduğu bir telgrafta, Kotor şehrine bağlı Varos yakınlarında bulunan Grabovica bölgesinde "çıkan çatışmada 150 savunmasız ve silahsız Boşnak eylemcinin öldürüldüğü" ifadesi yer alıyor. İşte savaşın hedeflerini, tasarlanan suçların boyutunu ve bir Sırp subayının profilini en iyi şekilde temsil edebilecek birkaç ifade ve cümle: "Benim amacım Müslümanların tamamen yok olması!", "Velesici'ye (Saraybosna'nın bir bölgesi) saldırın, orada Sırp yok, Müslümanların aklını alalım!", "Saraybosna'dan yalnızca kuşlar uçarak çıkabilir!" Mladiç: "Saraybosna yılanın başı" Daha çok Srebrenitsa Soykırımı'na odaklanan Savcı Tieger, Sırp Cumhuriyeti'nin savaş dönemindeki cumhurbaşkanı Radovan Karadziç'in, daha savaşın ilk dönemi olan 1993 yılında Mladiç'e, Srebrenitsa'da "sivillerin yaşamını çekilmez kılacak" şartların oluşturulması emrini verdiğini kanıtladı.
Radovan Karadziç - 22.07.2016
Bosna Kasabı" Karadziç'e 40 Yıl Hapis Cezası Verilmesi
Hollanda'nın Lahey kentinde, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde bulunan Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICTY) mart ayında 40 yıl hapis cezası verdiği Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadziç, mahkemenin kararına itiraz etti.
Radovan Karadziç - 22.07.2016
Radovan Karadzic, 40 Yıllık Hapis Cezasını Temyize Götürüyor
Lahey'de Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Bosnalı Sırpların savaş dönemi lideri Radovan Karadziç, Mart ayında görülen duruşmada 8 bin Müslüman'ın katledildiği Srebrenitza'da soykırım suçu işlemekten 40 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
Radovan Karadziç - 18.07.2016
Haftanın Tarihine Bakış
2008- Savaş suçlusu Sırp lider Radovan Karadziç, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da sahte kimlikle yakalandı.
Radovan Karadziç - 14.07.2016
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın Açıklaması
Nazilerin 2. Dünya Savaşı sırasında Avrupalı Yahudilere uyguladığı soykırımdan hiç de farklı olmayan bir biçimde 8 binden fazla Bosnalı erkek ve çocuğun öldürülmesine uluslararası sistemin devasa boyuttaki başarısızlığının yol açtığına işaret eden Kalın, şunları kaydetti: "Benzeri bir insani trajedi, savaşın altıncı yılına girdiği Suriye'de yaşanıyor ve yine uluslararası sistem, BM, Avrupa, ABD ve dünyanın geri kalanının gözleri önünde bunun olmasına izin vermeyi yeğliyor. 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'nın ortasında yaşanan en büyük katliam olan Srebrenitsa ile yakın tarihin en ölümcül savaşı olan Suriye'yi birbirine bağlayan şey, uluslararası sistemin savaş, devlet terörü ve insanların yaşadığı ızdıraba son vermekteki ortak başarısızlığıdır." Kalın, Temmuz 1995'te binlerce Boşnak kadını, "Bosna Kasabı" olarak da tanınan Ratko Mladiç emrindeki Sırp askeri güçlerinin eşlerinden ve çocuklarından ayırdığını anımsatarak, "Ailelere BM'nin ilan ettiği güvenli bölgelerde emniyette olacakları söylendi. Srebrenitsa da Goradze ve Zepa ile Bosna'nın doğusundaki üç güvenli bölgeden biriydi. BM ve diğer yetkililer, barış anlaşmasının sağlanmasına yardımcı olacağı gerekçesiyle Sırpların anlattığı öyküye inandı. Oysa Sırplar, Radovan Karadziç'in açık açık Bosnalı Müslümanların etnik temizliği olarak adlandırdığı şeyin peşinde olduklarını belli etmişti.
Radovan Karadziç - 12.07.2016
TBMM Genel Kurulu
Srebrenitsa'da,11 Temmuz 1995'te büyük bir insanlık ayıbı yaşandığını belirten Türkeş, "Yüzyılımızın en büyük insanlık ayıbı burada gerçekleşti. Masum insanları korumak için görevlendirilmiş olan BM Barış Gücü'nün Komutanı Thom Karremans, bilemediğimiz bir nedenden, belki de bir dini dayanışma duygusuyla kendisine sığınan 25 bin Boşnak Müslüman ve şehri silahsızlandırıp Sırplara teslim etti. Bundan cesaret bulan Sırp lider Radovan Karadziç ve kasap Mladiç, sistematik olarak 12 yaş üzeri bütün erkekleri katletti.
Radovan Karadziç - 25.03.2016
Dışişleri Bakanlığından Karadziç Kararı Açıklaması
Dışişleri Bakanlığı, Radovan Karadziç’in Bosna Hersek savaşı sırasında işlediği soykırım suçu, insanlığa karşı suçlar ve savaş hukuku ihlallerinden ötürü 40 yıl hapis cezasına mahkum edildiğini, bu cezanın binlerce masumun aileleri için teselli olamasa da uluslararası toplumun taziyesi niteliğinde olduğunu bildirdi.
Radovan Karadziç - 24.03.2016
Bosna Kasabı" Karadzic'e 40 Yıl Hapis Cezası Verilmesi
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, "Bosna kasabı" Radovan Karadziç'e 40 yıl hapis cezası verilmesini eski Yugoslavya'da yaşanan çatışmalara ilişkin acı dolu bir bölümün kapanması için bir adım olduğunu belirtti.
Radovan Karadziç - 24.03.2016
Bosna Kasabı" Karadzic'e 40 Yıl Hapis Cezası Verilmesi
BİRLEŞMİŞ BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, "Bosna Kasabı" Radovan Karadziç'e 40 yıl hapis cezası verilmesi kararının diğer sorumlulara da mesaj gönderdiğini kaydetti.
Radovan Karadziç - 24.03.2016
Bosna Kasabı" Karadzic'e 40 Yıl Hapis Cezası Verilmesi
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bosna Hersek Misyon Başkanı Jonathan Moore, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadziç'in mahkum edilmesini önemli bulduğunu ve Bosna Hersek'te kalıcı barışın tesis edilmesi için bunun gerekli olduğunu söyledi.
Radovan Karadziç - 24.03.2016
Zeyd: Karadziç Kararı, Azınlıkları Günah Keçisi Yapan Liderlere Bir Uyarıdır
BM İnsan Hakları Şefi Prens Zeyd, Radovan Karadziç'in soykırım suçundan 40 yıl hapse mahkum edilmesinin, Avrupa ve diğer yerlerde milliyetçi söylemleri sömürerek azınlıkları günah keçisi yapmak isteyen milliyetçi liderlere bir uyarı olduğunu söyledi.
Radovan Karadziç - 24.03.2016
Karadzic, Srebrenitsa Soykırımından Suçlu Bulundu
‘Bosna Kasabı’ lakaplı eski Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç için Hollanda’nın Lahey kentindeki BM mahkemesi olan Eski Yugoslavya İçin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (ICTY) yapılan karar duruşmasında, Srebtenitsa soykırımından suçlu bulunan Karadziç 10 ayrı suçtan toplamda 40 yıl hapse mahkum edildi.
Radovan Karadziç - 24.03.2016
Karadziç, 40 Yıl Hapse Mahkum Edildi
Bosna Savaşı sırasında soykırım ve insanlığa karşı suçlar da dahil olmak üzere işlediği 10 ayrı suç dolayısıyla Bosnalı Sırpların o dönemki lideri Radovan Karadziç, 40 yıl hapse mahkum edildi.
Radovan Karadziç - 24.03.2016
Karadziç, 40 Yıl Hapse Mahkum Edildi
Bosna Savaşı sırasında soykırım ve insanlığa karşı suçlar da dahil olmak üzere işlediği 10 ayrı suç dolayısıyla Bosnalı Sırpların o dönemki lideri Radovan Karadziç, 40 yıl hapse mahkum edildi.
Radovan Karadziç - 24.03.2016
Karadziç, Srebrenitsa Soykırımından Suçlu Bulundu
Birleşmiş Milletler'in Eski Yugoslavya Ceza Mahkemesi, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç'i, 1995'te 8 bin Müslümanın katledildiği Srebrenitsa'da soykırımdan suçlu buldu.
Radovan Karadziç - 24.03.2016
Karadziç, BM Askerlerini Rehin Almaktan Suçlu Bulundu
Birleşmiş Milletler'in Eski Yugoslavya Ceza Mahkemesi, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç'i, 1995'te BM askerlerini rehin almaktan suçlu buldu.
Radovan Karadziç - 24.03.2016
Karadziç, Saraybosna Kuşatmasından Suçlu Bulundu
Birleşmiş Milletler'in Eski Yugoslavya Ceza Mahkemesi, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç'i 1992-95 yıllarındaki Saraybosna kuşatması sebebiyle mahkum etti.
Radovan Karadziç - 24.03.2016
Karadziç, İnsanlığa Karşı Suç İşlemekten Mahkum Oldu
Birleşmiş Milletler'in Eski Yugoslavya Ceza Mahkemesi, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç hakkındaki iki soykırım iddiasından biri için yeterli delil olmadığına hükmetti.
Radovan Karadziç - 24.03.2016
Srebrenitsa Haricindeki Katliamlar İçin Soykırım Delili Bulunamadı
Birleşmiş Milletler'in Eski Yugoslavya Ceza Mahkemesi, Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç hakkındaki iki soykırım iddiasından biri için yeterli delil olmadığına hükmetti.
Radovan Karadziç - 18.02.2016
Karadziç'in Davası 24 Mart'ta Sonuçlanıyor
Hollanda'da bulunan Eski Yugoslavya ile ilgili savaş suçluları mahkemesinde 2009 yılından beri yargılanan, Bosna-Hersek bağlı Sırp Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Radovan Karadziç'in davası 24 Mart'ta neticeleniyor.
12
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Radovan Karadziç Haberleri | Radovan Karadziç Kimdir - Haberler - Radovan Karadziç haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Radovan Karadziç kimdir, hayatı ve biyografisi. Srebrenitsa katliamını sandığa işledi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 19.9.2021 10:22:53. #1.14#

title