Prof. Dr. Esin Şenol: "Enjeksiyon Korkusuna Bağlı Olarak Sprey ve Bant Şeklinde Aşılar Geliştirildi"

Prof. Dr. Esin Şenol: "Enjeksiyon Korkusuna Bağlı Olarak Sprey ve Bant Şeklinde Aşılar Geliştirildi"

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Sağlık

Prof. Dr. Esin Şenol: "Enjeksiyon korkusuna bağlı olarak sprey ve bant şeklinde aşılar geliştirildi" Ulusal Bağışıklama Sempozyumu gerçekleştirildiİSTANBUL - Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği tarafından düzenlenen Ulusal Bağışıklama Sempozyumu'nda konuşan Prof. Dr.

Prof. Dr. Esin Şenol: "Enjeksiyon korkusuna bağlı olarak sprey ve bant şeklinde aşılar geliştirildi"

Ulusal Bağışıklama Sempozyumu gerçekleştirildi

İSTANBUL - Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği tarafından düzenlenen Ulusal Bağışıklama Sempozyumu'nda konuşan Prof. Dr. Esin Şenol, "Bazı erişkinler korkudan aşı yaptırmıyor. Enjeksiyon korkusuna bağlı olarak da sprey ve bandajlar şeklinde uygulama yöntemleri geliştirildi" dedi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği tarafından 4'üncüsü düzenlenen Ulusal Bağışıklama Sempozyumugerçekleştirildi. Sempozyumda erişkinlerde aşılama konusu ele alındı.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Şenol, dünya nüfusunda metabolik hastalıklar nedeniyle büyük bir değişim olduğunu belirterek,"Biz 20'nci yüzyılda müthiş bir başarı yakaladık, insan ömrümü uzattık, antibiyotikler, aşılama gibi yöntemlerle. Ama bunu sürdürebilmeyi arzı ediyorsak ve iyi bir yaşlılık hedefliyorsak mutlaka aşılamanın 0 ile 100 yaş arası yapıldığını yani doğumdan ölüme kadar gerektiğini algılamamız ve uygulamamız gerekiyor" dedi.

"Zatürre pek çok hastalıktan daha ölümcül"

Zatürrenin pek çok hastalıktan daha ölümcül olduğunu kaydeden Şenol, "Avrupa'da yaklaşık 3-4 milyon kişi zatürreden ölüyor. Spor yaparak, az sigara içerek korunabileceğiniz bir şey değil. Önleme ve korunmanın tek yolu aşılama yöntemidir. En çok vurgulamamız gerekenlerden biri de grip meselesi. Hem grip hem zatürre kalp damar sistemine, santral sistemine önemli yük bindiriyor"şeklinde konuştu.

"Aşılama, halk sağlığı önlemidir"

Prof. Dr. Esin Şenol, "Aşıya tepkiyi, endüstriyel yaşamın getirdiklerine duygusal bir tepki olarak görüyorum"diyerek, "Bir kadın günde yüzüne 10-12 tane kozmetik sürüyor ve o ürünlerin içindeki maddeler kanında ve serumunda var. ya da kullandığınız bir antibiyotiğin midenize zararını veya bağışıklık sistemine zararını konuşmuyoruz da neden aşıları konuşuyoruz. Aşılar da milyonda bir her uygulama kadar risk taşıyabiliyor. Tıbbi uygulamaların yan etkilerini öğreten uygulamadır aslında aşılar bize. Halk sağlığı önlemidir aşılama, dünyadaki en önemli buluş"ifadelerini kullandı.

"Sprey ve bant şeklinde aşılar geliştirildi"

Aşıyla kontrol altına alınabilecek 14-15 hastalık olduğunu söyleyen Şenol, "Bazı erişkinler korkudan aşı yaptırmıyor. Enjeksiyon korkusuna bağlı olarak da sprey ve bandajlar şeklinde uygulama yöntemleri geliştirildi" dedi.

"Aşılar çok güvenli uygulamalardır"

Prof. Dr. Alpay Azap ise, halk arasında aşılara karşı direnç olduğunu söyleyerek, "Biz aşıları sağlıklı kişilere yapıyoruz, diğer bütün tedavilerden farklı uygulamadır bu. Diğerlerinde kişinin zaten bir takım şikayetleri sıkıntıları vardır, kendisi bir tedavi arayışı içindedir, o zaman ilaçlar kullanılır. O ilaçların da yan etkileri vardır ancak onlar göze gelmez çünkü kişibir an önce iyileşmek ister.Ancak aşılar sağlıklı kişilere yapılır. Onun ileride hastalanmasını engellemek üzere yapılır. Aşılar çok güvenli uygulamalar. Sağlıklı birkişiye yapıldığı için yan etkileri konusunda Dünya Sağlık Örgütü ve ulusal otoriteler çok çok daha titizler. Aşılar çok ciddi testlerden geçerler"dedi.

"Hekimler burada kritik basamağı oluşturuyor"

Sağlık çalışanları ve bireylerin aşılama konusunda bilinçli olunması gerektiğini kaydeden Azap, "Biz de dernek olarak hekimlerdeki bu aşı alanındaki bilgi eksikliğini kapatmak üzere toplantılar yapıyoruz. Bu güne kadar 500 hekim arkadaşımızı bir araya getirmek ve aşılar konusunda son yenilikleri tartışmak,aşıların nasıl daha iyi venasıldaha çok kişiye yapabileceğimizi tartışma fırsatı yakalalıyoruz.Bilimsel çalışmalar da yapıyoruz bu alanda. Halkımız hekim aşıyı önerirse o aşıyı oluyor.Hekimler burada kritik basamağı oluşturuyor"şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Esin Şenol: 'Enjeksiyon Korkusuna Bağlı Olarak Sprey ve Bant Şeklinde Aşılar Geliştirildi'
Prof. Dr. Esin Şenol: 'Enjeksiyon Korkusuna Bağlı Olarak Sprey ve Bant Şeklinde Aşılar Geliştirildi'
Prof. Dr. Esin Şenol: 'Enjeksiyon Korkusuna Bağlı Olarak Sprey ve Bant Şeklinde Aşılar Geliştirildi'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title