Primer Haberleri

Primer haber, Primer son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Primer - 12.10.2020
"Romatizma her yaşta sizi bulabilir"
Romatizmanın ileri yaşlarda görüldüğü algısının yanlış olduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Mutlu, her beş hastadan üçünün 65 yaş altında olduğunu söyledi.  Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mahmut Mutlu, artritin "romatizma" ileri yaşlarda görüldüğü algısının yanlış olduğunu belirterek, her beş hastadan üçünün 65 yaş altında olduğuna dikkat çekti.12 Ekim Dünya Artrit Günü nedeniyle yaptığı açıklamasına, artrit durumunun tanımı ile başlayan Prof. Dr. Mutlu, "Genel anlamı ile eklemlerde meydana gelen enflamasyonlu (yangılı) veya dejeneratif (kireçlenme) şikayetlerle birlikte ağrılı, zaman zaman hafif, orta, ileri derecede hareket kısıtlılığına sebep olan klinik bir tablodur." dedi.  Artritin her yaşta görülebilen bir durum olduğunu belirten Mutlu, "Toplum içinde yaygın olarak romatizma adı ile bilinmektedir. İskelet sistemimizin hareket etmesini sağlayan eklemler, eklemleri meydana getiren karşılıklı kıkırdak ve kemik yapılar, kaslar ve bu yapıları bir arada tutan bağlarda ağrı, bazen şişlik, şekil bozukluğu ve hareket kısıtlılığına sebep olan bu klinik tabloya romatizma yani tıbbi genel adı ile artrit denilmektedir. Eklem romatizmaları (romatoid artrit, osteoartrit), yumuşak doku romatizmaları (boyun, bel ağrıları, fibromiyalji) ve kemik erimesi(osteoporoz) bunlar arasında en sık görünenleridir. Özellikle; son zamanlarda dünya yaş ortalamasının artması ile ileri yaşlarda osteoartrit (eklem kireçlenmesi) daha sık görülmektedir diyebiliriz." ifadelerini kullandı.  KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR  Prof. Dr. Mahmut Mutlu, artritin tek bir hastalık olmadığının altını çizerek, "Yüzlü rakamlarla ifade edilen hastalık sayıları bu sınıfta adlandırılabilir. Artritler, cinsiyet göz önüne alındığında kadınlarda daha sık görülmekle beraber, yaş ortalaması arttıkça görülme sıklığı artmaktadır. Ancak; gut, ankilozan spondilit, genç erkeklerde görülen sistemik lupus, çocuklarda görülen akut romatizmal ateş de artrit terminolojisi altında bilinen hastalıklardandır. Hatta; 2020 başından beri dünyada pandemi ile seyreden COVID-19'un meydana getirdiği eklem ve kas ağrılarını da herhalde bundan sonra atrit başlığı altına inceleyeceğiz diye düşünebiliriz." açıklamasında bulundu.  SEBEBİ HALEN BİLİNMİYOR  "Artrit görülen hastalıkların (romatizmal hastalıkların) önemli bir bölümünde kesin neden bilinmemektedir." diyen Mutlu, bunu bir örnekle ifade etti;  "Örnek verecek olursak, ortopedistleri yakından ilgilendiren primer osteoartritin halen sebebi bilinmemektedir.
Primer - 16.9.2020
Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu: (5)
Son dönemde vakalardaki yaş ortalamasının düşüşü ve ağır hasta ile ölüm oranlarındaki artışın sebebinin sorulması üzerine Bakan Koca, şunları kaydetti: "Özellikle son dönem hareketliliğin artmasıyla birlikte gençlerde bu salgının taşıyıcılığının daha yoğun olduğunu görmeye başladık, yani hareketlilikle bu daha çok arttı ama gençlerde giderek hayatını kaybedenlerin sayısının aynı oranda olmadığını, düşük olduğunu, hiç olmadığını söylemiyorum, son dönem genç yaşta kaybettiğimiz vatandaşlarımız oldu ama genç yaşta kaybettiklerimizin genelde ağırlıkla altta yatan bir kronik rahatsızlığı ya da immün yetmezliği söz konusuydu. En son hayatını kaybeden öğrencimizin de yakınlarına buradan başsağlığı ve Allah'tan rahmet diliyorum, primer immün yetmezliği olan bir öğrencimizdi.
Primer - 2.9.2020
Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamada bulundu: (4)
Bakan Koca, "Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sadece Ankara'da 500'ün üzerinde ölüm gerçekleştiğini ve şeffaf olunmadığını belirtmişti. Bu iddialara ne cevap veriyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Özellikle ölümlerle ilgili başkanla da kendim görüştüm. Bununla ilgili rakamları her gün veriyoruz. Bu ölüm rakamlarıyla ilgili bir hekimin kendi tanısıyla söz konusu oluyor. Bizim herhangi merkezden bir müdahalemizle söz konusu olmuyor. Ama primer yani Kovid'den mi veya sekonder olarak olmak durumu için gerektiğinde komisyonlar kurulabiliyor.
Primer - 2.9.2020
Diş diş taşlarıyla ilgili merak edilenler!
Diş taşları diş eti hastalıklarına neden olur mu? Diş taşları; periodontal hastalıklar için primer etken olmamakla birlikte, daha pürüzlü yüzeye sahip olması nedeniyle plak birikimine sebep olarak ikincil bir etkiye sahip görünmektedir.
Primer - 1.9.2020
Son dakika haberleri: Brezilya'da uyuşturucu örgütüne büyük operasyon: 422 gözaltı
Brezilya basınında çıkan habere göre, Minas Gerais eyaleti savcılığının talimatıyla ülkenin en büyük uyuşturucu ve silah kaçakçılarından biri olarak kabul edilen "PCC-Primer Comando de la Capital (Başkentin İlk Komandoları)" mensubu 422 kişi yakalandı.
Primer - 31.8.2020
Medipol SABİTA araştırmacılara kapılarını açtı
İstanbul Medipol Üniversitesi SABİTA, protein düzeyinde fonksiyonel görüntülemeler yapılabilen, hücresel düzeyde müdahaleye imkan tanıyan, ayrıntılı elektronmikroskobik analizlerin yapılabildiği, hücresel hareketlerin gerçek zamanlı kayıtlarının alınabildiği, dünyanın en gelişmiş görüntüleme teknolojilerini barındıran İleri Mikroskopi Laboratuvarları, sinir hücresi, kalp hücresi, kanser hücreleri gibi birçok hücrenin primer ve sekonder hücre kültürü çalışmaları yapılıyor.
Primer - 27.7.2020
"Ulusal Hepatit B Eliminasyon Yol Haritası Raporu" açıklandı
TKAD Yönetim Kurulu Üyesi Sabahattin Kaymakoğlu da, Hepatit B aşısının rutin çocukluk çağı aşı takvimine girmesiyle birlikte 1997 ve sonrasında doğan kişilerin büyük bir kısmının primer aşılamasının tamamlandığını aktararak, şunları kaydetti: "1997 öncesi doğan ve Hepatit B aşısı olmamış kişiler açısından enfeksiyon riski hala var.
Primer - 25.7.2020
"Ulusal Hepatit B Eliminasyon Yol Haritası Raporu" açıklandı
TKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan İdilman da akademisyenlerin hazırladığı raporun, Sağlık Bakanlığının Türkiye Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programının Hepatit B alanı ile tamamen uyumlu nitelikte olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi: "Bizlerin hazırladığı bu rapor, Sağlık Bakanlığının Türkiye Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programını hepatit B alanında tamamlar nitelikte. Biz, bu çalışmada özellikle hepatit B için odaklı bir bakış açısı ve mikro seviyede, stratejilere en çok etki edebilecek, uygulanabilir projeleri ortaya koyarak, hepatit B alanında Bakanlığımızın programına katkı sağlamayı hedefledik." "Hepatit B aşısı olmamış kişiler açısından enfeksiyon riski hala var" TKAD Yönetim Kurulu Üyesi Sabahattin Kaymakoğlu da hepatit B aşısının rutin çocukluk çağı aşı takvimine girmesiyle birlikte 1997 ve sonrasında doğan kişilerin büyük bir kısmının primer aşılamasının tamamlandığına işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu: "1997 öncesi doğan ve Hepatit B aşısı olmamış kişiler açısından enfeksiyon riski hala var.
Primer - 10.6.2020
Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamada bulundu: (3)
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun daha çok tıbbi boyutu ile bugüne kadar fonksiyon gösterdiğini ve göstermeye de devam edeceğini kaydeden Koca, şunları söyledi: "Bundan sonraki süreçte, özellikle 20 yaş altı, 65 yaş üstü vatandaşımızın uzun süre içeride kalmış olmaları dahil olmak üzere, psikolojik ve sosyolojik etkilerini de konuşacağımız ve bunları da değerlendireceğimiz bir dönem olduğunu görüyoruz. Barometre ve yer yer bir takım çalışmalarla bu etkileri de görmek istiyoruz. Bunu primer anlamda psikolog, psikiyatr, sosyolog ve din ilahiyatçısı olmak üzere birçok uzmandan oluşan bu psikolojik ve sosyolojik yönlerini irdeleyebileceğimiz bir dönem olarak görüyoruz.
Primer - 24.3.2020
Üsküdar Üniversitesi, Kovid-19'u belirleyecek test kiti üzerinde çalışıyor
Üniversite olarak bu işi yapan bir biyoteknoloji şirketiyle ortaklaşa faaliyetlerde bulunduklarını dile getiren Konuk, "Onların primer bölgelerini bizim bölümümüzden bir arkadaşımız dizayn etti.
Primer - 10.3.2020
Zeytinyağı kullananlarda akciğer kanseri daha az görülüyor
Avrupa Birliği'nin 70 bin kişi üzerinde yaptığı bir çalışmada zeytinyağının akciğer kanserinin ilerlemesini azalttığını tespit ettiğini kaydeden Laleli şunları söyledi; "Sigara içenler dahil akciğer kanserini rutin ve belirli bir miktarda zeytinyağı kullananlarda yaş ve meslek eğitimleri de göz önüne alınarak ayrıştırıldığında etkin bir şekilde daha düşük oranda akciğer kanseri görüldüğü, hatta bunun sigara içenlerde dahi tespit edildiği gözlenmiştir. Alansal olarak gösterilmiştir deneysel ortamların dışında. Zeytinyağı alzheimerin kognitif fonksiyonlar, düşünce, algılama ve davranış bakımından da erkinliği arttırmaktadır. Büyük bir ihtimalle sadece serebral vasküler hadiseleri üzerinden değil, enerji kaynağı olarak kullanılmasından ileri geldiğini tahmin ediyoruz." Yeni tip Korona virüsüne karşı dengeli beslenmenin bağışıklık sistemini daha çok ayakta tutabileceğini belirten Prof Dr. Laleli, "Vücudun direncini artırabilir. Seconder etkileri olabilir. Zaten primer olarak bir tedavi ortamı yok.
Primer - 17.2.2020
Koronavirüs için geliştirilen yerli kitin laboratuvar görüntüleri paylaşıldı
Sağlık Bakanlığı, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) için geliştirilen yerli tanı kitine ilişkin laboratuvar görüntüleri paylaştı. Görüntülerde yerli tanı kitine ilişkin uygulama detayları yer aldı. Ulusal Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Gülay Korukluoğlu, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve dünyadaki bazı merkezlerin koronavirüsle ilgili bazı spesifik testleri tasarlayarak yayımladığını ve bunların DSÖ literatüründe yer aldığını söyledi. Korukluoğlu, "Biz de bu kaynakları izleyerek laboratuvarımızda halihazırda mevcut olan 'Pan Koronavirüs PCR' dediğimiz yöntemi kullanmak ile beraber acaba Covid-19'a yönelik gerçek zamanlı PCR testini uygulamaya sokabilir miyiz diye araştırdık ve bu konuyla ilgili merkezlerle temasa geçerek bu testte kullanılacak önemli bir bileşen olan primer probların siparişini verdik" dedi.
Primer - 17.2.2020
Kovid-19 için geliştirilen yerli tanı kiti daha hızlı sonuç verecek
Korukluoğlu, bu konuyla ilgili merkezlerle temasa geçerek bu testte kullanılacak önemli bir bileşen olan "primer prop"ların siparişini verdiklerini aktardı.
Primer - 5.2.2020
FSH yüksekliği nedir ? Belirtileri nelerdir ?
Erken menapoz durumunda kadında FSH erken yaşlarda yükselir. Buna benzer durum erkekte de olabilir. Yani sperm üretim bozukluğu testisin kendisine ait olduğu durumda (primer testiküler yetmezlik) azoospermik erkeklerde FSH değerleri erkekte yüksek çıkar.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Primer Haberleri | Primer Haber - Haberler - Primer haberleri, son dakika primer haber ve gelişmeleri burada. Kemik kırıklarında Osteoporoz'a dikkat.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.10.2020 13:18:30. #1.14#
title