Pedal Çevirmeye Devam, Yoksa Düşersin - Haberler
Haberi Paylaş

Pedal Çevirmeye Devam, Yoksa Düşersin

Haberler.com / Yeşim Mutlu - Haberler | Sadece Yenikadin
Pedal Çevirmeye Devam, Yoksa Düşersin

Uzlaştırmacı, İş Adamı, Girişimci, Mentör Dr. N. Sezgin Özaytekin ile röportajdaydık!

Son dönemlerde uzlaştırmacılıkla ilgili haberler i sık görmeye başladık. Adalet Bakanlığı tarafından kurulan Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı tarafından başlatılan 'Uzlaştırmacı' mesleği her geçen gün artıyor. Konu ilgimi çekince işin uzmanı Dr. N. Sezgin Özaytekin ile bir araya geldim. Sezgin Bey ve ailesi; stresli durumlarda danıştığım, sohbetlerinden feyz ve keyif aldığım ailemiz gibi gördüğümüz çok değerli bir dostlarımızdır. Konunun da uzmanı olunca beni kırmadı, bu güzel söyleşi ortaya çıktı. Kendisine yazım aracılığıyla da yeniden teşekkür ederim.

Aslında hepimizin bildiği bir şey uzlaşma. Geleneğimizde de var. Bilge insanlar, kanat önderleri, köyün kentin ileri gelenleribulundukları çevrede olan çatışmaları uzlaştırırlarmış. Kadı'ya varmadan bir büyüğe varırlarmış. Artık uzlaştırma hukuk sistemimizde alternatif bir çözüm yöntemi olarak var. Toplumlar artık cezalandırıcı adalet yanında, onarıcı adalet yaklaşımının bir enstrümanı olarak uzlaştırmacılığı da adaletin gerçekleşmesinde bir araç olarak kullanıyorlar.

Ülkemizbir imparatorluk bakiyesi. Çeşitli inançların, ırkların, kültürlerin bir araya geldiği bir topluluk. Buna ilaveten 20. yy sonunda ve 21. yy başında köylerden büyük şehirlere akışlar, var olan bir imparatorluk bakiyesi kültür halitasınınüstüne bir de büyük çoğunluğu Suriyelilerden oluşan ama Afgan, Iraklı, İranlı, Afrikalı bir çok farklı dil, inanç ve kültürün karışmaya çalıştığı, işsizliğin ve yasal boşlukların doğurduğu eşitsizliğin ortaya koyduğu daha önce deneyimlenmemiş bir yapı var. Ayrıca bazı derin siyasi görüş farklılıklarının yarattığı sıkıntılar. Hepsi bir araya gelinceçatışmaların ortaya çıkmaması diye bir şey düşünülemez.

Bir hayal edin bu yapıda birden çok kişinin herhangi bir konu üzerinde anlaşması mümkün mü? Bu karmaşık yapıdaki insanların gereksinimleri, istekleri birbirleriyle ters düşmez mi? İletişim, yaş, kültür seviyesi, ekonomik durum, yetişme ortamı, psikolojik yapı, eğitim yapısı hepsi çatışmanın yeşermesi için verimli bir ortamı oluşturuyorlar.İşte bu noktadaonarıcı adalet ve onun önemli bir parçası olan "Ceza Hukukunda Uzlaştırma" müessesesi ortaya çıkıyor.

Ceza hukukunda uzlaştırma, ceza soruşturması ve davasında tarafsız bir kimsenin arabuluculuğuyla uyuşmazlığın çözülmesi için suçun mağduru ve failinin iletişim kurduğu süreçtir. Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre uzlaşma, iletişim süreci sonunda varılan anlaşmayı ifade ederken, uzlaştırma tarafların katıldığı sürecin bizzat kendisini ifade etmek için kullanılmaktadır. Amaç mağdurun mağduriyetinin giderilmesi ve düştüğü manevi bunalımın onarılması, failinde yaptığından pişman olmasını sağlamaktır.

Biliyorsunuz ben banka müfettişliğinden, dış ticarete, oradan da akademisyenliğe geçmiş biriyim. Türkiye'nin gezmediğim bir kaç vilayeti kaldı, dünyada da bugüne kadar otuz beş ülke gezdim. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde İşletme Ana Bilim Dalında mastırımı "İnsan Kaynakları" dalında, doktoramı"Yönetim ve Organizasyon" dalında yaptım. Ayrıca mentörlük ve koçluk eğitimi aldım. Bunu çok uzun yazdım, zira vurgulamak istediğim insanlara dokunmayı seviyorum. Yapabileceğim bir şey varsa yapmayı, yardımcı olmayı istiyorum. Bu nedenle uzlaştırmacılığa başladım.

Uzlaştırmacılar, uzlaştırmacılık görevini gönüllü bir kamu hizmetiolarak yaparlar. İstenilen şartların bulunması, gerekli eğitimin alınması ve sınavda başarılı olunması sonucunda "Uzlaştırmacı" kimliği sicile kaydedilerek AdaletBakanlığı tarafından verilir. Bu noktadan sonra genellikle şikayete bağlı suçlarda, tespit edilmiş bu uzlaştırmacılara görev verilerekuzlaştırma yapmaları istenir.

İşte bende bu gönüllü uzlaştırmacılardan biriyim. Uzlaştırmalarda dosya başına, dosyanın taraf sayısı veuzlaştırma süreçlerindeki başarıya göre bir ödeme yapılmaktadır. Ancak bu, ödemeler hiç bir zaman bir kazanç unsuru olarak görülemez.

Uzlaştırmacılıkta ilginç deneyimler yaşamamak mümkün değil. Hele insanları seviyorsanız bu deneyimler bazen çok üzücü oluyor. Suça sürüklenen çocuklar, Doğu bölgelerinden ve Suriye'den gelenlerin dramları. Örneğin geçen gün bir dosya vasıtasıyla tanıştığım Suriyeli Ailenin yedi çocuğu vardı. Anne 22 yaşında, yani 12 yaşında evlenmiş. Varındramın gerisini siz yazın. Eğitimsizlik, işsizlik sonundauyuşturucu, hırsızlık, yaralamalar, fuhuş.

Bazen komik, bazen traji komik olaylarda karşılaşılıyor. Bazen de çok hoş olaylara vesile oluyorsunuz. Karı-Koca barışmasına,çocukları eğitime başlamasına, bazı sosyalsorumluluk projelerinin desteklenmesine katkı veriyorsunuz. Tabi dosyalar olumlu kapanıncaadliyelerin de iş yükü azalıyor, toplumsal barış bir şekilde yükselişe geçiyor.

Yüz yılımızın en büyük özelliği bilişim ve iletişim. Artık suçlara bu iki sihirli kelimede bulaşıyor. Bazı kişiler internet, facebook, whatsapp aracılığı ie hakaret ve tehdit suçları işliyorlar. Ciddi de cezaları var. İnsanlar bilmiyorlar. Bazen kendilerine ters gelen haberler e, olaylara hakaret ve tehdide varan yorumlar yazıyorlar ve bundan dolayı da büyük cezalarla karşılaşıyorlar. Bu tip olayları körükleyen, geçim kapısı yapanlar da var tabi. En büyük örnek Adnan Hoca lakaplı kişiydi. Din veya hassas sosyal olayları kullanarak elektronik mecra da hakaret ve tehditalıyor, sonra bunları büyük cezaların tehdidi dolayısıyla vazgeçmek için paraya çeviriyordu. İşin bu kısmı da ayrı bir trajedi.

Birde yakın gelecekte karşılaşacağımız yapay zeka, dron (şimdi de var) sürücüsüz araçların karıştığı suçlar olacak.

Pedal Çevirmeye Devam, Yoksa Düşersin

Hep çatışmaları uzlaştırmakla uğraşmıyorum. Genç, iş hayatına atılacak arkadaşlara mentörlük, koçluk yapıyorum. En son Limak Vakfının eğitim alanındaki en önemli projelerinden biri, kadınların mühendislik alanında daha fazla var olmasını desteklemek üzere, kapsamlı ve uzun vadeli bir sosyal sorumluluk projesi olarak 2015 yılında başlatılan, Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi'nde"Koç"olarak görev aldım.

Benimle MEMYED derneği vasıtasıyla tanışmıştınız. Güzel bir hareketti. Mesleki Yeterliliği istiyor ve destekliyordu. Ancak devletimiz Mesleki Yeterlilik Kurumunu ihdas edince fonksiyonunu yitirdi. Şu sıralarda Onarıcı Adalet Platformu adı altında bir oluşumuniçerisindeyim. Uzlaştırmacının kalitesi, saygınlığı ve bilinirliliğini artması için çaba sarf ediyorum.

Aslında bir çok şeyi yapsam diyorum. Bu yakınlarda Mindfulness - Farkındalıkla ilgili çalışmalar yapıyorum. Bunu yaparken farkettim toplumun büyük bir kısmı otomatik pilota kendini bağlamış hayatı öyle sürdürüyor. Bunabende dahilim. Nasıl geldik bu günlere (farkındalık çalışınca farkettim) şaşırıyorum. Demek ki dualıymışım :)

Farkındalık çalışmalarından sonra yapabilirsem bunu gençlere aktarmaya çalışacağım. Çünkü onlar ne kadar Mindful olurlarsa toplum o kadar ilerler. Batıda büyük şirketler yönetimdekilere, okullarda eğitmenle öğrencilere mindful olmayı eğitim- ders olarak veriyorlar.

Toplumumuz yaşlanıyor, bizlerde yaşlanıyoruz. Hayat uzuyor çocuklarda yaşlanıyor. Yaşlıların tecrübelerinden istifade edebilmek, onlardakiörtük bilgiyi gün ışığına çıkartıp kayıt altına almak ve yaşlıları huzur içinde yaşamaları için nasıl bir hukuki yapıya kavuşturmak , ya da var olan kuralları bir araya toplayarak ilgili tarafları mindfulyapmak.

Birde suça sürüklenen çocuklar, mültecilerle ilgili mindful çalışmaları yapmak. Bunları yapmak istiyorum. Yapanları görürsem çok mutlu olacağımı da biliyorum.

Evet gezmeyi, seyahat etmeyi çok seviyorum. Çünkü insan'ı çok seviyorum. Aslında insan yeni yerler keşfederken kendini keşfediyor. Otomatik pilottan çıkıyor ve kendi oluyor. Her gün durakta aynı numaralı otobüsle, aynı güzergahta seyahat ediyorsunuz ve aynı durakta inip aynı yere gidiyorsunuz. Burada siz bırakın başkalarını, kendinizi bile anlamaz, anlatamazsınız. Seyahat edin, sıhhat bulun, kendinizi bulun, mindful olun.

Sizin yazılarınızı okuyanların aslında bana söyleyecekleri, farkındalığımı arttıracakları şeyler vardır. Sizi okuyup onlardan faydalanacağım. Ancak Ustamın (bir zamanlar şirketinin koordinatörlüğü ve lütfettiği ortaklığını yaptığım bilge adamın) sözü ile bitirmek istiyorum.

Hayat sizlerle güzel. Teşekkür ederim.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title