Obstruktif Haberleri

Obstruktif haber, Obstruktif son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Obstruktif - 20.05.2020
Her öksürük ve nefes darlığı covid-19 belirtisi olmayabilir
RİSK ALTINDA OLAN KRONİK HASTALIKLAR Kanser, lösemi ve lenfoma tanıları olan hastalar, Organ veya kemik iliğitransplantasyonu uygulanmış hastalar, Astım veya Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH) gibi kronik akciğer hastalığı olanlar, Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı), Hipertansiyon, Kalp Hastalıkları ve Serebrovasküler hastalıkları (Demans, Alzheimer ve yatağa bağımlı bakım hastaları), Böbrek, kalp ve karaciğer yetmezliği olan hastalar.
Obstruktif - 28.03.2020
KKTC'de Kovid-19 nedeniyle ilk ölüm
Açıklamada, hastanın aynı zamanda kronik obstruktif akciğer (KOAH) ve hipertansiyon rahatsızlığı bulunduğu kaydedildi.
Obstruktif - 28.03.2020
KKTC'de koronavirüsten ilk ölüm
KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti.  Lefkoşa Devlet Hastanesi'nde tedavi gören 67 yaşındaki Alman turist Bruno Gaffiend Jabusch, yaşamını yitirdi. Alman turistin ayrıca kronik obstruktif akciğer hastalığı ve hipertansiyon rahatsızlığı bulunduğu bildirildi.
Obstruktif - 09.12.2019
Zümrüt teyze artık daha rahat nefes alacak
MERSİN'de 5 litrelik oksijen makinesinin kendisine yeterli olmadığını söyleyen ve şu anda yoğun bakımda tedavi gören KOAH hastası (Kronik obstruktif akciğer) Zümrüt Sarıbaş'a (57),Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz tarafından 10 litrelik oksijen makinesi hediye edildi.
Obstruktif - 09.12.2019
DHA YURT BÜLTENİ -10
Görüntü Dökümü ------------- Köpekten görüntü Arama yapması Çantayı bulması Çantanın açılması Uyuşturucunun bulunması Haber: Mithat ABAKAN- Kamera: Antalya-DHA ============================= Zümrüt teyze artık daha rahat nefes alacak Mersin'de 5 litrelik oksijen makinesinin kendisine yeterli olmadığını söyleyen ve şu anda yoğun bakımda tedavi gören KOAH (Kronik obstruktif akciğer)  hastası Zümrüt Sarıbaş'a (57),Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz tarafından 10 litrelik oksijen makinesi hediye edildi.
Obstruktif - 27.04.2019
KOAH Hastalarının Zatürreye Bağlı Ölüm Riski Daha Fazla
Aşı haftası kapsamında zatürre hastalığına karşı önlem almanın önemini vurgulayan Prof. Dr. Abdullah Sayıner, KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı) gibi kronik hastalığı olanlarınzatürreyesebep olan pnömokok bakterisinden korunmaları gerektiğini söyledi.
Obstruktif - 03.05.2018
Who 10 Kişiden Dokuzu Kirli Hava Soluyor
Raporda her yıl yedi milyon insanın kirli havadaki partikülleri ciğerlerine nefes yoluyla çekmeleri sonucu, felç, kalp krizi, akciğer kanseri, kronik obstruktif akciğer hastalıkları, zatürree de dahil solunum yolu hastalıklarından yaşamını yitirdiği vurgulanıyor.
Obstruktif - 03.05.2018
Who: 10 Kişiden Dokuzu Kirli Hava Soluyor
Raporda her yıl yedi milyon insanın kirli havadaki partikülleri ciğerlerine nefes yoluyla çekmeleri sonucu, felç, kalp krizi, akciğer kanseri, kronik obstruktif akciğer hastalıkları, zatürree de dahil solunum yolu hastalıklarından yaşamını yitirdiği vurgulanıyor.
Obstruktif - 03.05.2018
Who: 10 Kişiden Dokuzu Kirli Hava Soluyor
Raporda her yıl yedi milyon insanın kirli havadaki partikülleri ciğerlerine nefes yoluyla çekmeleri sonucu, felç, kalp krizi, akciğer kanseri, kronik obstruktif akciğer hastalıkları, zatürree de dahil solunum yolu hastalıklarından yaşamını yitirdiği vurgulanıyor.
Obstruktif - 19.04.2018
Sınır Tanımayan Doktorlar'dan Rohingyalılar İçin Hastane
- Kronik hastalıklar hastanede tedavi edilebiliyor Açıklamada görüşüne yer verilen MSF'nin Cox's Bazar'daki acil durum koordinatörü Francesco Segoni, yetişkinlerde en önemli ölüm nedenleri arasında bulunan diyabet, yüksek tansiyon, kronik obstruktif akciğer hastalığı ve astım gibi kronik hastalıkları da hastanede tedavi edebildiklerini belirtti.
Obstruktif - 19.01.2018
Uykusuzluk Çekenler Uyuyarak Şifa Buluyor
"Hipertansiyon, kalp krizi ve felç gibi hastalıklara neden olabilir" Uykuda nefes kesilmesini "uyku sırasında solunumun 10 saniye ve üzerinde durması" şeklinde yorumlayan Kayabekir, şu bilgileri aktardı: "Bu durum sabaha kadar onlarca kez tekrarlanır ve nefes kesilmesi çok kez uykuyu böler. Kişi uyku sırasında bu solunum olaylarının çok azını fark eder. Kan oksijen seviyesi gece boyunca azalır, beyin ve kalp başta olmak üzere vücudun diğer doku ve sistemlerin beslenmesi bozulur. Bu rahatsızlık kendisini gündüz uykululuk ve yorgunluk olarak gösterebilir. İleri derecede apnelerin varlığı hipertansiyon, kalp krizi ve felç gibi hastalıklara neden olabilmektedir." Kayabekir, poliklinik başvurularında fark edilmeyen hastalıkların uyku testlerinde ortaya çıktığına işaret ederek, bu sorunu yaşayanlara şu önerilerde bulundu: "Uyku ve uyanıklık saatlerimizin düzenli olması, gün içinde yataktan uzak durma, düzenli egzersiz, düzenli beslenme, alkol-kafein kısıtlaması, uyku ortamının fiziksel koşullarının düzeltilmesi, gündüz gün ışığından olabildiğince faydalanmak gece ise elektronik aletler ve ışıktan olabildiğince kaçınmamız gerekir. Horlama ve uyku bozukluklarında başta kilo kontrolü, alkol ve özellikle uyku ilaçları apneye (uykuda nefes kesilmesine) meyli artırmaktadır. Burun tıkanıklıklarına yönelik tedaviler önemlidir. Devamlı pozitif hava basıncı obstruktif uyku apne sendromunun kesin ve en etkili tedavi yöntemidir.
Obstruktif - 12.07.2017
Kalbinizi Yoran 6 Rahatsızlığa Dikkat
KOAH KALBİNİZİ DE NEFESSİZ BIRAKABİLİR Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı yani KOAH ile kalp yetmezliğinin aynı anda yaşanması sık görülen bir durumdur.
Obstruktif - 13.04.2017
Huzursuz Bir Gün Geçirmenin Sebebi Uyku Apnesi Olabilir"
Obstruktif (tıkayıcı) bir apnenin erişkin dönemde ortaya çıkmasının en önemli sebeplerinden biri ise aşırı kilodur.
Obstruktif - 26.07.2016
Mustafa Turan, Koshim ile Hayata Tutundu
Konyaaltı Belediyesi Sosyal Hizmetler Merkezi (KOSHİM) yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara yardım etmeye devam ediyor. Vatandaşlar KOSHİM çatısı altında bulunan Giyim Banhkası, Gıda Bankası ve ev eşyaları bölümlerinden faydalandırılıyor. Son olarak KOSHİM yıkık dökük bir barınakta yalnız yaşayan Mustafa Turan'a da yardım elini uzattı. Kronik Obstruktif Akciğer Hastası (KOAH) olan Mustafa Turan, eşiyle beraber iki çocuğunun kendisini terk ettiğini ve yaklaşık 20 yıldır yalnız yaşadığını söyledi.
Obstruktif - 25.12.2015
Koah Hastalarına İlaç Dışı Yöntemle Tedavi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Bahadır, kronik akciğer hastalıklarının en sık rastlanılan hastalıklar arasında olduğunu ifade ederek, “KOAH yani kronik obstruktif akciğer hastalığı (kronik bronşit, amfizem, astım) halk dilindeki adıyla "kronik bronşit", "müzmin bronşit" akciğerlerdeki bronşların daralmasına bağlı olarak soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanmasına yol açan süregen bir hastalıktır” dedi.
Obstruktif - 17.11.2015
KOAH Hastası Sigara İçenlerin Kendisinden İbret Almalarını İstedi
TÜP OLMADAN NEFES ALAMIYOR 2013 yılından bu yana yakalandığı Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı'ndan (KOAH) dolayı beraberinde toplam ağırlığı 40 kilogramı bulan iki tane oksijen tüpü ile dolaşan Çetin, oksijen tüpü olmadan 3 dakikadan fazla nefes alamadığını söyledi.
Obstruktif - 28.05.2015
Madenlerde Çıkarılan Maddelerin Tipi, Akciğerleri Etkilemesi Açısından Önemli
MADENLERDE ÇIKAN MADDEDEN ETKİLENME ÇALIŞMA GÜNÜ SONUNDA ORTAYA ÇIKABİLİR Açıklamada, madenlerde çalışan kişilerin etkilenme derecesinin bazen çalışma günü sonunda bile kişide görülebileceği ifade edilirken, bu nedenlerle uzun süre madenlerde çalışanlarda solunum sisteminde hem hava yolları hem de akciğer parankimi denilen hava keseciklerin de ciddi etkilenmeler olacağına dikkat çekildi. Hava yollarında kronik bronşit, amfizem ve bunların birlikteliğinden oluşan kronik obstruktif akciğer hastalığının (KOAH) en sık oluşan patoloji olduğunu, bu etkinin zamanla kişide kendisini öksürük, balgam, nefes darlığı ile gösterdiği kaydedildi.
Obstruktif - 10.03.2015
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
KOAH (Kronik obstruktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programının başarıyla uygulandığını kaydeden Baykal, "Kronik akciğer hastalığı nedeniyle uzun süreli nefes darlığı, çabuk yorulma, güçsüzlük nedeniyle günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekenler pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanmalıdır" ifadesini kullandı.
Obstruktif - 03.11.2014
Isı Değişikliklerinden Etkilenmemenin Yolları
Ortamın nem oranı önem taşıyor Kış mevsimi gibi vücut direncinin düştüğü durumlarda kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH) daha hızlı ilerleyip, ataklarla seyredebiliyor.
Obstruktif - 14.03.2014
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner rehabilitasyonun amaçlarını şöyle sıralayan Gemicioğlu, "Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırmak. Hastalığın ilerlemesinin önlenmesi. Egzersiz toleransının arttırılması. Sağlık durumunun iyileştirilmesi. Komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi. Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi. Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi. Hastane ziyaret ihtiyacının azaltılması; sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması. Sağ kalımda iyileşme sağlamasıdır." PULMONER REHABİLİTASYON KİMLERE UYGULANIR? Türk Toraks Derneği, GARD Temsilcisi Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu şöyle devam eti; "Süregen nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan kronik solunum sorunlu tüm olgulara hastalık şiddetinden bağımsız olarak pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak pulmoner rehabilitasyon hastanede, düzenli hastane ziyaretleri ile ayaktan ya da evde her yaştan hastaya uygulanabilmektedir. KOAH (Kronik obstruktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir.
Obstruktif - 08.05.2013
Kargı'da Öğrenciler Astıma Karşı Bilgilendiriliyor
Astımın erişkin yaşta diğer obstruktif hastalıklar ile, çocukluk yaş grubunda ise enfeksiyöz nedenler ile karışarak tanısı gözardı edilebilen bir rahatsızlık olduğunu dile getiren Güldemir, astım düşünülen olgularda tüm bulgulara çok dikkatle yaklaşmak gerektiğinin altını çizdi.
Obstruktif - 14.03.2013
Medical Park'tan Dumansız Hastane Projesi
Dr. Adem Dirican, "KOAH olarak bilinen kronik obstruktif akciğer hastalığının en büyük sebebi sigaradır.
Obstruktif - 12.03.2013
Obezite Akciğer Hastalıklarını Arttırıyor
Obezite, beden kitlesinin sağlıklı erkeklerde %15 - 20'sini, sağlıklı kadınlarda %25 - 30'unu oluşturan yağ dokusunun artışı ile karakterizedir. Obeziteyi saptamak için ağırlık/boy oranından veya çok daha yaygın kullanımı ile beden - kitle indeksinden (BKİ) yararlanılır. BKİ, ağırlık/boy2 (kg/m2) ile hesaplanır ve sağlıklı kadınlarda 19 - 24 kg/m2, sağlıklı erkeklerde 20 - 25 kg/m2 arasındadır. BKİ > 27 kg/m2 olduğunda obeziteden söz edilir. Obezite akciğer fonksiyonlarını azaltır! Obezite akciğerlerimizi olumsuz yönde etkileyerek, solunum kas kuvveti ve diğer akciğer fonksiyonlarımızı azaltır. Eforla olan nefes darlığı sık bildirilen bir yakınmadır. Obez kişiler özellikle ameliyat öncesi ve sonrasında akciğer komplikasyonları ile karşılaşabilirler. Obezite aynı zamanda obstruktif uyku apne sendromuna (OSAS) en sık neden olan faktörlerden biridir.
12
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Obstruktif Haberleri | Obstruktif Haber - Haberler - Obstruktif haberleri, son dakika obstruktif haber ve gelişmeleri burada. Son dakika haber | Hastane personeli, koronavirüsten yaşamını yitirdi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 26.9.2021 23:06:35. #1.16#

title